Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ókorra, középkorra, újkorra...

Ókorra, középkorra, újkorra inkább a városi vagy falusi élet a gyakoribb? Milyen különbségek voltak?

Figyelt kérdés
2014. jún. 2. 13:13
 1/3 anonim válasza:

Város = nagy, fejlett központok, kereskedelem

Falu = mezőgazdaság, pici.

Ókorban voltak nagy városok, pl Róma, Athén, ott voltak a gazdasági központok. Középkor elején, Római Birodalom összeomlása után a városok is eltűntek, birtokok, falvak voltak a fő termelők, majd a fejlődéssel megjelent újra a kereskedelem, a városok, középkor közepén már újra fellendülnek. Újkorban újra a városok adják a gazdasági központokat.

2014. jún. 2. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az ókorban a városok jelentették a hatalom alapjait, a nagy birodalmak mind városokból nőtték ki magukat, és többnyire arról is nevezték el őket (Agade - Akkád Birodalom, Babilon - Óbabiloni Birodalom, Assur - Asszíria, Hattuszasz - Hettita Birodalom, Róma - Római Birodalom)


A középkorban ez megváltozott, különösen a korai keresztény királyságokból hiányzott a centrumot jelentő főváros, a királyok vándoroltak országukban udvarházból csarnokba, csarnokból palotába..

A nagyobb városok a kereskedelem fejlődésével nőtték ki magukat, immáron azonban nem a város, hanem a nemzet képezte a politikai összetartozás alapját (franciák - Francia Királyság) - bár ez nem teljesen igaz, a politikai összetartozás hűbéri láncoknak megfelelően személyi kérdés volt.


A történelem folyamán a mezőgazdaságban használt technológia fejlődése egyre nagyobb terméshozamok elérésén keresztül munkaerőt szabadított fel, aminek köszönhetően kialakulhatott az ipar és fellendülhetett a kereskedelem, aminek a központjai a városok voltak.

Az ókort megelőző neolitikus forradalom tette lehetővé, hogy ne kelljen mindenkinek éjjel nappal a saját betevő falatját összekaparni, ekkor jelentek meg az első városok, majd a középkorban a XII. században bekövetkező mezőgazdasági forradalom, amely során megjelent a szügyhám, nehézeke és többnyomásos gazdálkodás, újabb városiasodási hullámot idézett elő. Az újkor végi ipari forradalmak pedig már végképp elgépesítették a mezőgazdaságot, s még az iparból is munkaerőt szabadítottak fel a szolgáltató szektornak, így kifejlődhettek a felhőkarcolós metropolisok.


Tehát a technológiai változások határozták meg a városiasodást.

2014. jún. 2. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2014. jún. 2. 14:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!