Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A székelyek és a magyarok...

A székelyek és a magyarok között mi a különbség?

Figyelt kérdés
Ez csak földrajzi megnevezés? Ha jól tudom,volt egy genetikai kutatás,és azt mutatta ki,hogy a székelyek és a magyarok között semmi különbség nincs.
2009. dec. 30. 15:36
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
84%
semmi.
2009. dec. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
83%

Pontosan én sem tudom, de nem szabad egy kalap alá venni a kettőt!

A történelemben külön jogállásúak voltak a magyarok és a székelyek mindig is, Erdélyben külön nemztiségként tartották őket számon.


Az a legvalószínűbb, hogy ők is abból a törzssövetségből származnak mint mi, magyarok, de mégsem egészen ugyanazok. A genetikájuk sem egészen az. A magyarok zömmel keletbaltiak és turániak. A székelyek között kevés a keletbalti, a turáni sok, de megjelenik a taurid is.


Egy a lényeg, nem szabad könnyelmáen összemosni a kettőt, a székelyt és a magyart! És ezt még Kiszely sem vitatta.

2009. dec. 30. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
97%

minden székely magyar, de nem minden magyar székely :)


bővebben: a székelyek egy olyan csoportot jelölnek, akik Magyarország egy bizonyos földrajzi területén éltek (Erdélyben), és saját népviselettel, tájszólással, hagyományokkal rendelkeznek... szóval inkább földrajzi és nyelvi különbségek vannak... ugyanolyank a székelyek, mint pl a palócok,nyírségiek,kunságiak, és még rengeteg ilyen földrajzi területhez kötött népcsoportról beszélhetünk...ők mind mind magyarok, csak eltérő népviselettel,népszokásokkal és nyelvjárással

2009. dec. 30. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan nem tudni.

Igazából a történettudomány máig nem tudja megmondani, hogy kik is a székelyek.

Valószínűleg mára már a magyarokkal nagy mértékben elkeveredtek, így ma már talán nincs is különbség.

Eredetileg egyesek szerint a Levédiában hozzánk csapódott három kabar törzs leszármazottai.

Mások mindenféle türk eredetű népeknek tartják őket, akik az akkoriban nagy tekintéllyel rendelkező magyarok mellé csapódtak.

Megint mások szerint a népvándorlás korábbi szakaszaiból itt maradt hun és/vagy avar zárványokból álltak össze.

És vannak olyanok is, akik úgy gondolják, hogy semmi különbség. Vagyis a székelyek inkább társadalmi csoport voltak, mint külön nép.

Én az utolsó kettőt nem tartom valószínűnek, bár az utolsó előtti még valószínűbb.


Talán sosem fogjuk megtudni.

Ma már valószínűleg semmi különbség nincs. Se genetikailag, se nyelvileg, se kultúrálisan.

De gondolj bele! A magyarokról a X. században úgy írtak, mint alacsony, barna bőrű, mandula vágású szemű, fekete hajú ázsiai emberekről. Ma már genetikailag alig van különbség köztünk és az indoeurópai népek (németek, olaszok, franciák stb.) között, az ázsiaiaktól meg messze vagyunk, mint Makó Jeruzsálemtől.

2009. dec. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
78%

Kedves 16:15-ös!

Elfelejted, hogy a székelyek eredetileg a Dunántúlon éltek.

Csak miután felvettük a kereszténységet és megszűnt a nyugati fenyegetettség, átköltöztették őket Erdélybe.

Mai helyükön csak a XVII-XVIII. század óta élnek.

2009. dec. 30. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 16:21-es, te pedig pontatlanul tudod, ugyanis székelyeket találtak a 10. századi Erdélyben is, a Dunántúlra királyi telepítés útján kerültek, mivel eredetileg határvédő feladataik voltak, és mivel Erdély a keleti határ, így törvényszerű, hogy ott is éltek már a korai Árpád-kortól kezdve.

De a székely legendákban is autochton népként van leírva.

A 16-17. században éppen hogy megritkultak a török miatt, nem hogy akkor vándoroltak volna oda.


Amúgy tartom szerintem is ma már semmi különbség, de évszázadokkal ezelőtt volt különbség azért.

2. válaszoló voltam...

2009. dec. 30. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy voltak már Erdélyben is, de alapvetően akkor még a nyugati határszélen éltek, védekezés céljából a németek ellen.


A legendák meg nem jelentenek semmit.

A románok történetei szerint ők mindig is ott voltak és a dákok leszármazottai. A szlovákok ugyanígy vannak a morvákkal, a horvátok meg az illírekkel, akikhez egyértelműen közük sincs.

Na hogy is van ez?

2009. dec. 30. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
A székelyek a hunoktól származnak.Most már a két nép szerintem eléggé bekeveredett,de például a székely emberek mentalitása még most is más a magyarokétól(összetartóbbak,temperamentumosabbak,mint mi .Példát vehetnénk Róluk!)
2009. dec. 30. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Elnyomás idején mindig nagyobb az összetartás.

Bár valóban más a mentalitásuk.

2009. dec. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
A székely jobban bírja a pálinkát.
2010. jan. 9. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!