Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek mennyire számítok...

Szerintetek mennyire számítok műveltnek?

Figyelt kérdés

Úgy vélem, önmagam kulturáltságát nem tudom pontosan meghatározni, ezért kérem a segítségeteket. Kérlek, írjátok le, szerintetek mennyire számítok műveltnek ennyi idősen.


Szóval, tizenhárom éves fiú vagyok. Úgy általában minden téma érdekel engem (a reál tantárgyakon kívül). Azaz nagyon humanista vagyok, az érdeklődési körömbe inkább az irodalom, a vallás, a biológia vagy a történelem tartozik. Szívesen olvasok olyan íróktól, szerzőktől, mint például Jókai Mór, Wass Albert, Gárdonyi Géza, Charles Dickens, Oscar Wilde, Ken Folett Paulo Coelho, Lev Tolsztoj vagy Alexandre Dumas. A kedvenc költőim Petőfi Sándor, József Attila de szeretem Shakespeare-t is. Olvastam Voltaire-től a Candidet, Goethe-től a Faustot, vagy Dante - Isteni Színjáték c. művét.

Mennyire számítok tehát a korosztályomban műveltnek? Tudom, hogy például Ken Folett erotikus tartalmú művei nem éppen nekem valóak, de én ettől függetlenül szeretem őket és egyáltalán nem a szeretkezés leírásáért olvasom.

És ti milyen pályát ajánlanátok nekem? Gondolkodtam azon, hogy legyek író, írtam itthon egy kb. 100 oldalas történetet, de félek attól, hogy íróként nem nagyon tudnék megélni... vagy legalábbis a gyerekeimet rendesen eltartani. Mert sok gyereket szeretnék...


2013. aug. 11. 20:08
 1/6 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy ne csak olvasottnak, hanem műveltnek is számíts, tájékozottnak kell lenned a művészetekben is. Szobrászat, festészet, komolyzene stb. A történelmet és a földrajzot is ismerned kell.

Kivételes dolog, hogy ilyen fiatalon ilyen írók könyveit olvasod. A többi klasszikust is érdemes olvasgatnod.

Pl. Kodolányi János, Mikszáth, Móricz Zsigmond. Balzac, Stendhal. Hemingway stb.

2013. aug. 11. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A történelmet szeretem. Olvastam nevesebb magyar történészek munkáit, tanulmányait, mint például Hermann Róbert, Kristó Gyula, Makk Ferenc, Bánlaky József stb. A magyar történelemről elég sokat tudok, le tudom vázolni több csata lefolyását ismertebb királyaink törvényeit, intézkedéseit. Ezt az előbb kihagytam, de nagyon szeretem Passuth László történelmi regényeit is. A földrajzhoz sajnos már nem értek ennyire. De az igazi gyengém a matek. Az alap dolgokat, a területszámolást, meg esetleg a gyökvonást ismerem, szóval vagyok belőle olyan tízes skálán hetes, de a bonyolultabb feladatokon elvérzek. Nemhiába mondtam, hogy nem vagyok reálos.
2013. aug. 11. 20:22
 3/6 schocko ***** válasza:
Szerintem igen művelt vagy, az átlagemberekhez képest is jócskán, nemigen szoktak Goethet és Shakespearet olvasni...Az oroszokat érdemes olvasgatni, Csehov, Puskin, azonkívül Moliere is sokat tudott az emberekről, viszont érdemes a mai tudást is figyelembe venni, vannak művek és filmek, melyeket majd meg kell még ismerned, hogy teljesebben lásd az embert (pl. South Park)...egy írónak a jelenkor problémáit kell (illik) megjeleníteni, esetleg azokra válaszokat adni...persze ez a céltól függ...érdemes mai magyar írókat is olvasni Spíró, Eszterházy és a többiek is igen jó könyveket írnak...
2013. aug. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy manapság humán tudással (klasszikus műveltség) elég nehéz elhelyezkedni.

Hirtelen nem is tudok olyan állást, ahova minél nagyobb irodalmi műveltség kell. Talán könyvtáros, vagy újságíró? Csak az elsőből nem nagyon lehet megélni, másodikhoz meg protekció szokott kelleni. Bár talán érdemes lenne indítani egy blogot (pl. könyvajánlókkal), és megnézni hogy mennyire megy. Mert egy dolog, ha valaki olvasott és művelt, és egy másik dolog, hogy jól is tud írni.

Esetleg lehetnél tanár, de abból se nagyon tudsz majd keresni. Vagy valami akadémia vagy tudományos munka.

Ebből még talán a biológia a leginkább használható irány, de ahhoz meg matek kell. Hát nem egyszerű...

2013. aug. 11. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A korosztályodhoz képest kiemelkedően művelt vagy. Külön dicséret jár neked azért, amiért nem csak szimplán sokat olvasol, de sok ÉRTÉKES könyvet olvasol. (Follettől és Coelhotől nem esek hanyatt, a többiek... nos igen. Ők tudnak valamit.)

Csak így tovább! Bővítsd a műveltségedet minden lehetséges irányba, tanulj meg mindent, ami jó, jóra való, értékes vagy hasznos. Megnyugtató, hogy akadnak még ilyen emberek is, és egyben szomorú, hogy nagyítóval kell keresgélni őket.

Író szerintem ne legyél, ahhoz, hogy sikeres író váljon valakiből, manapság inkább pénz kell, mintsem tudás. Ha jól reklámozod magad, akármilyen szemetet el tudsz adni - nézz csak körül -, míg reklám nélkül hiába vagy te a következő Tolsztoj, akkor se fogsz érdekelni túl sok mindenkit.

Hogy milyen pálya lesz 15-20 év múlva jövedelmező, azt lehetetlen megjósolni. Én ha most lennék 13 éves és művelt, intelligens, akkor orvosnak vagy jogásznak mennék, azt hiszem.

2013. aug. 12. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
:) Köszönöm a válaszokat mindenkinek!
2013. aug. 12. 09:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!