Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Találkoztatok, beszéltetek...

Találkoztatok, beszéltetek már ötvenhatos forradalmárral, aki személyesen részt vett a harcokban? Mit mesélt? Nagyszüleitek mit meséltek 56-ról?

Figyelt kérdés
2009. okt. 25. 14:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, nem rég voltam az '56-os múzeumban Kiskunmajsán. A múzeum Pongrátz Ödöné, aki a forradalomban a Corvin közi felkelők egyik vezetője volt. Sokat beszélt, nagyon érdekes dolgokról, csak sajnos már nagyon öreg (80+), és nehezen találja a szavakat.

De mindenkit szívesen várnak ott, és Ödön bácsi is szívesen beszél bárkinek '56-ról.

2009. okt. 25. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nekünk a gimnáziumban meg se tanították 56-ot! (99-ben érettségiztem, nem a rendszer miatt) A tanárunk a 2. világháborúig haladt, pedig utána lett volna a legfontosabb a tananyag, ami ma is aktuális lenne... :S A középkort bezzeg 1,5 tanéven át vettük. Most láttam a Szabadság, szerelmet és majdhogynem végigbőgtem. Ezt a cikket is megtaláltam: [link]

és elkezdett érdekelni a téma. Nagyon szeretnék egy olyannal beszélgetni, aki személyesen átélte.

2009. okt. 25. 15:57
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nagyszüleim nem voltak forradalmárok. Nagymamám akkor egyetemi hallgató volt a gödöllői egyetemen, nagyapám pedig pék Nagymágocson. Nagyapám felment Pestre nagymamámért (aki rokonoknál épp ott volt) motorral, és tulajdonképpen úgy kellett MENEKÜLNIÜK Pestről, mivel nagyapámnak hasonló volt a csizmája az akkori ÁVH-sokéhoz. És valahogy egyiküknek sem volt kedve bevállalni, hogy a sok ember kikiáltsa nagyapámat (egy vidéki péket) ÁVH-snak, és a lábánál fogva lógassa fel egy villanyoszlopra... Szóval túl sok szép emlék a családban nem kapcsolódik 56-hoz...
2009. okt. 25. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

A nagybátyám meg is sérült,combon lőtték az utcán, de egy fiatal orosz katona a kapualjba húzta és elkötötte a nadrág szíjával a vérző combját és így megmentette az életét.

Ez a nyugati határszélen történt.Az állam plusz nyugdíj kiegészítéssel kárpótolta. Sokáig nem tudta élvezni, mert pár éve meghalt.

2010. okt. 23. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a Nagypapám volt akkor huszonéves kiskatona, így Őt is kivezényelték "a huligánok ellen". A műegyetemet kellett védenie, a második emeletről az ablakból. A forradalmárok a szerzett géppisztolyokkal rá is lőttek, de lebukott és nem találták el, de az a nyakába hullott az ablaküveg. Végül nem sérült meg.


Sokan gondolják, hogy a forradalmárok az orosz katonákkal harcoltak, de igazából gyakran a szomszéd Pista bácsi volt az a katona, akit akkor lelőtt a fiatal forradalmárgyerek...


elgondolkodtató.

2010. okt. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Találkoztam. Azt mesélte, hogy 16 éves volt és fogalma se volt a dolgokról, de jó buli volt, hogy a haverjaival bementek a Tanácsházára és dobálták ki az ablakon az írógépeket és a papírokat! Ez is elgondolkodtató...
2010. okt. 23. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
56=véresre veretem a képem valakivel, majd évente megemlékezek róla
2010. okt. 23. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!