Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan lehetnék általánosan...

Hogyan lehetnék általánosan műveltebb?

Figyelt kérdés
Nem tudtam ennél szebben megfogalmazni a kérdést:D Minden téren szeretnék több tudást felhalmozni. Nem láttam/olvastam például sok klasszikust, vagy legalább annyi, hogy hozzá tudnék szólni egy-egy ilyen témájú beszélgetéshez. A történet ott kezdődik, hogy alapból azt sem tudom, hogyan induljak neki. Szerintem a beszédstílusommal amúgy nincs gond (vagyis remélem, persze fejleszteni mindig kell a szókincset). Annyi a lényeg, hogy szeretnék jobban konyítani a sok helyen "alapnak" számító témákhoz. Ha érthetetlen, nézzétek el, tanulékony vagyok! :D
2013. jan. 28. 22:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Olvass, olvass, olvass. Ennél jobb módszer nincs a műveltség növelésére. Kérdésedben ott a válasz is: kezd a klasszikusokkal. De jöhet sok minden. A könyvárak se riasszanak el: ott a könyvtár.
2013. jan. 28. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Victor Hugo azt mondta, hogy a klasszikusok olyan művek, melyeket mindenki istenít, de senki sem olvassa :) (Nem pontos)


Olvass sokat, klasszikust is, de ne csak azt, ne félj véleményt formálni és vitázni is akár egy-egy műről, akkor sem, ha éppen az nem tetszik valamiért, noha klasszikus, és mindenki isteníti... ha van lehetőséged, járj színházba, klubokba, moziba, olvass régi és új könyveket, folyóiratokat, vallási könyveket, tudományos, politikai, gazdasági könyveket... bármit, ami érdekel. Olvasás közben vagy után akár írhatsz is róla egy kis naplót, mi volt a személyes benyomásod, mit hogyan gondolsz, mi a te véleményed az adott témáról, filmről, könyvről, nézz utána egy-egy érdekesebb momentumnak, így, ha írsz is róla, könnyebben megmarad. Én nagyon sokat olvasok, új és régi filmeket egyaránt szeretek megnézni, sok kedvencemet többször is elolvastam/megnéztem, meg az olvasásba a folyóiratok is beletartoznak.


Ha érdekel konkrétan pár könyvcím, folyóirat, amit ajánlanék, szólj, csak most mennem kell, ezért most nem írnék ilyesmit. Meg hát nem is tudom, miket olvastál már, milyen stílust kedvelsz, milyen témákban vagy érdekelt inkább...

Egyébként ne aggódj, az emberek többsége a napi hírekből és a napilapokból szerzi az értesüléseit, amelyek valóságtartalma megkérdőjelezhető, de semmiképpen sem tanúskodik mélyebb ok-okozati összefüggések ismeretéről.

2013. jan. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nehéz ötezer féle fagyiból hármat kiválasztani, de kb. most ez a nagy helyzet.

Mi az, ami a leginkább érdekel? Tudom: "minden", de valami talán mégis kicsit jobban. Történelem, művészet, élővilág, csillagászat stb...

Sok helyen más az a bizonyos "alap".

Akár szépirodalomban is kereshetsz olyan témát, ami jobban kapcsolódik a tiédhez. Aztán ha kivesézted, akkor továbbállsz, úgyis sok tekintetben kapcsolódnak egymáshoz.

2013. jan. 28. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Egyszerű!

Geográfiai és technikai ismeretek: Verne Gyula.

Tengerészeti, társadalmi tapasztalatok: Rejtő Jenő.

Minden máshoz pedig a sci-fi!


Nade! Igen, olvasással, de legalább ez egy hosszú folyamat, mondhatni sírig tartó :) ha eddig nem olvastál, akkor szerintem olyasmiket vegyél elő, ami érdekel is és örömet okoz. Az olvasásra rá kell kapni és könnyen sikerül is. Menj el antikváriumokba és turkálj, ott lehetsz órákig is. Ha csak így magad elé raksz 200 klasszikust, hogy "én aztán most művelt leszek", hát nem fogadnék rád nagy összegben :)

2013. jan. 29. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy ilyen segítőkészek vagytok! :) Ami igazán érdekel, az az irodalom. Ezen belül mindenre nyitott vagyok, kivéve a horrort, de azt leszámítva mindegy, hogy kortárs, vagy akár lovagköltészet. Viszont hiába ismerek pár művet, az iskolában ami nekem kicsit kevés volt, az másnak már sok is (gondolom tudjátok, miről beszélek:D) Nem akarok túlbuzgónak tűnni, csak engem az érdekel leginkább a gimiben, és sok mindent csak érintőlegesen vettünk, mert a tanárnak így is nehéz a figyelmet fenntartania. Filmekben is hiányosságaim vannak. Azért nem olyanokra kell gondolni, hogy még a Titanic-ot sem láttam, de többnyire csak vígjátékokat néztem (sajnos). Kikapcsol, de nem több. Nagy vonalakban szeretném tudni, hogy mi történik a nagyvilágban, (és nem azt, hogy hol robbantottak fel miket/kiket) például hogy áll a gazdaság (ez annyira nem érdekel, de azért nem árt tudni), meg az ilyen fontosabb eseményeket, de a híradóval az a helyzet, hogy annyi elszomorító hírt hallok benne, hogy kicsit elment tőle a kedvem. Nem ártana a zenében sem jártasabbnak lennem. Ismerem mondjuk a régi zenekarok legnagyobbjait, de abból tényleg keveset. Mint pl. Nirvana, AC/DC, Rolling Stones, The Doors, Beatles stb. Vallásból szerintem nagyjából "otthon vagyok", a Bibliát eléggé ismerem. Azért szó szerint nem menne belőle az idézés, de a fő/lényeges történeteket, tanításokat ismerem (nagyszüleim főként eléggé vallásosak, tőlük gyerekkoromban hallottam már ezeket). A festészet, a hozzá kapcsolódó emberek, kiállítások is érdekelnének.

Amiket olvastam: a legtöbb kötelező olvasmány (vagy legalább annak a negyede, vagy fele - attól függően, mennyire érdekelt :D), Nők Lapja, Metropol (néha), internetet böngészem még friss hírek után, zenehallgatás gyanánt pedig youtube (de hiába van fenn sok videó, ha én nem tudom, miket keressek).

Bocsi a hosszú elemzésért. Összességében tehát érdekelne az irodalom, a festészet-művészet, filmek. Ezekből klasszikusok, de akár újabbak is. Fontosabb hírek a nagyvilágból. Minden, csak ne fizika, kémia, matematika legyen (kivéve ha ilyesmivel foglalkozó személy kap fontos díjat/tesz felfedezést :D). Ha tudnátok ajánlani pár könyvet, honlapot, nagyon megköszönném. Bármi, amiről úgy gondoljátok, szerintetek jó volt, vagy hasznos lehet, nyitott vagyok rá! :)

2013. jan. 29. 10:29
 6/12 anonim ***** válasza:

Kettes vagyok, akkor itt van egy kis lista.


Zene: Ha szereted a komolyzenét is, ajánlom, hogy hallgasd meg a leghíresebb operákat legalább egyszer, vagy a híresebb dalokat azokból.

Keress rá youtube-on a három tenor (Pavarotti, Domingo, Caruso) dalaira (különösen ajánlom az 1994-es LA-i koncertjüket!), Csajkovszkij, Muszorgszkij, Liszt, Orff, Erkel, Rossini, Bizet, Debussy, Beethoven, Vivaldi, Corelli, stb... tőlük is keress pár zeneművet, és hallgasd ami tetszik.


Könnyűzenében nem árt, ha ismered a nagyobb (régi és mostani) slágereket, illetve a legjobb filmzenéket (szubjektív dolog, keress listákat a neten, és válogasd össze a saját kedvenceidet)


Filmekben biztosan vannak olyanok, amelyekről hallottál sok jót vagy épp rosszat. Nézd meg, ha érdekel a téma, és formálj saját véleményt. Millió egy ilyen film van...


Irodalomban szintén ezt tudom ajánlani: menj be egy könyvtárba, egy nagy könyvesboltba, egy antikváriumba, és nézz szét: Dumas regényei, én nagyon szeretem Stendhalt, Steinbecket, Orwellt. Olvass verseket, magyar és külföldi költőtől egyaránt. Nézz utána a különféle vallási, mitológiai dolgoknak, szokásoknak. Keress szórakoztató irodalmat is, az én kedvenceim Harlan Coben (krimi), Daniel Silva (politikai krimi), Jeffrey Archer (történelmi, politikai, fiktív életrajzi) műveit, a fantasy köréből Tolkien világát, Pullman könyveit, Narnia világát, a történelmi regényeket (Druon Az elátkozott királyok sorozata pl.). Meg úgy egyáltalán a történelmi, politikai, gazdasági dolgokat, leírásokat, véleményeket.


Folyóiratok, amelyeket ajánlok:

HVG kiadványai

IPM

Élet és Irodalom

BBC History

Rubicon

GEO

Figyelő

3. évezred Panoráma


Angol nyelvű lapok közül leginkább a Time-ot.


Bár ez már inkább tudomány, ajánlom Richard Dawkins etológus, biológus könyveit, Stephen Hawking, Roger Penrose és Richard Feynman könyveit, Bill Brysontól a Majdnem minden rövid története című könyvet, illetva ha úgy érdekesebb, a youtube-on található sok videó tudományos elméletekről, ilyesmiről. Elvégre valamilyen szinten ez is a műveltség része :)


Egyébként azt tudom mondani, hogy a saját stílusodnak és igényeidnek megfelelően válassz könyveket, zenéket, folyóiratokat. Ha érdekel a sütés-főzés, keress gasztroblogokat, magazinokat. Ha érdekel a történelem, olvass történelmi leírásokat, véleményeket, folyóiratokat. Ha az irodalom, esetleg irodalomtudományi könyveket is kereshetsz, életrajzokat, ha szereted ezeket. Ha képben akarsz lenni a nagyvilág eseményeiben, nem árt némi történelmi tudás, illetve minden oldalról próbáld szemlélni a dolgokat, ne csak jobb vagy balról. Ne légy soha elfogult semmivel szemben, és fogadd el mások véleményét, hallgasd meg, majd akár azok felhasználásával alkosd meg a sajátodat.


Hogyan lehetnél általánosan műveltebb? Egy mondat válaszolja meg igazán ezt a kérdést:

Élj, járj nyitott szemmel és nyitott elmével.

2013. jan. 29. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
58%

A helyesírásod rendben van. Híradót ne nézz, az csak népbutítás. A Nők Lapjától sem leszel okosabb. A Metropol rendben van, abból megtudhatod az aktuális legfontosabb eseményeket.

Olvasd el a kötelező és ajánlott olvasmányokat, valamint Rejtőt. Járj el a Nemzeti Múzeumba és a Szépművészeti Múzeumba, valamint a kortárs amatőr művészek plakátversenyére, amelyet évente rendeznek, és pár éve az "Arc" címet viselte, talán még most is ilyen néven fut.

Hallgass szimfonikus zenét, ezen kívül illik ismerni a következő könnyűzenei előadókat: Beatles, Pink Floyd, Metallica, Hungária, Abba, Michael Jackson. Semmi szín alatt se hallgass Rádió 1-et, Roxy Rádiót, és a "tehetségkutatók" "sztárjait" is messzire kerüld el!

A szépirodalmi művek olvasása fejleszteni fogja a szókincsedet. Vernét én is ajánlom.

Költészetből is olvass el mindent, amit az iskolában tanítanak, de ne csak az unalomig ismert verseket, hanem lehetőleg a kevésbé ismerteket is. Szerezz be pár olyan kötetet, amelyekben a szerzők összes művei szerepelnek, olvasd el töviről-hegyire, és alkoss véleményt róla.

És végezetül: NE olvass bestsellereket!

2013. jan. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ha műveltebb szeretnél lenni, légy nyitott. Tanulj sokat és értelmezd, amit olvasol, látsz, hallasz. Ez azért fontos, mert így tudod a dolgokat a maguk helyére tenni, összefüggéseket, egymásra hatásokat megérteni. Ne csak könyvet olvass, járj színházba, hallgass zenét, menj múzeumba. És soha ne várd, hogy mindenki veled azonos érdeklődésű legyen. Légy megértő másokkal (ha sokkal kevesebbet tudnak, mint te, akkor különösen), ezáltal nemcsak művelt, hanem bölcs is lehetsz. Beszélj akkor, ha úgy érzed, kíváncsiak rád, hallgass meg másokat érdeklődéssel, ha pedig társaságban úgy érzed, rossz irányba mennek a dolgok, próbálj jó irányt szabni határozottan, de türelemmel. Ha nem megy, rossz helyen vagy.

A műveltség nem elhatározás, hanem életstílus, igényesség. Az irodalomtól a művészeteken át az öltözködésig és viselkedésig. Tehát folyamatosan tanulsz. Például egy ember történetéből levont helyes következtetéssel. Amikor figyelsz másokat. Amikor pihensz. És ne légy türelmetlen, csak amennyire ahhoz szükséges, hogy cselekedj.

2013. jan. 29. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Játsz sokat Honfoglalón! :)
2013. jan. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Olvass bestsellereket is, és nézz/hallgass tehetségkutatókat is, ha szereted ezeket, nem leszel műveltebb, ha ignorálod, csupán kezeld a helyén mindezt.
2013. jan. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!