Mi számít értékteremtő munkának? A te olvasatodban mely foglalkozások sorolhatóak ide és melyek nem?
Értékteremtő munka, ami valami - legalább ideiglenesen - maradandót alkot. Például egy tehetséges író művei, vagy egy tudós, aki felfedez és leír egy rakás új állatfajt, vagy akár egy asztalos, aki készít egy szép bútort.
Ami nem, az pl a sokszor nyugdíjkiegészítő állásként működő biztonságiőr... vagy a celebek, akik abból élnek, hogy néha jópofiznak egy sort valamelyik kereskedelmi csatorna képernyőjén...
Akik felesleges cuccokat tukmálnak másokra, azok a felesleges cuccokat előállító munkások bérét szedik be. A felesleges cucc nélkül lehet, hogy a munkás éhenhal, mert nem lenne más munka számára. Tehát a tukmáló marketinges végülis értéket állít elő - egy (de inkább sok) család megélhetését, amivel biztosítják, hogy pl a farmer el tudja adni a búzáját.
Nem minden fekete-fehér ám...
Értékteremtő az, amire valóban szükség van, ami valóban hasznos. Pl. mentős, tanár, tűzoltó, orvos, építész, kőműves, ilyen-olyan szerelők, mérnökök.
Egyértelműen nem sorolom ide pl. a következőket: "celebek", sztárok, a média ripacsai, a művészek 99%-a (alapjában véve a művészet lehet érték, de a magukat művésznek valló piperkőcök többségének inkább víz-gáz-fűtésszerelőnek kellett volna mennie), telemarketingesek, reklámszakemberek, dekoratőrök, fodrász, kozmetikus, műkörmös, szoliban dolgozó, szolit üzemeltető, a szoli feltalálója, és mindenki, aki a szépségiparban dolgozik.
Ezekre nincs szükség, csak bemesélik az embereknek, hogy fontos és értékes szolgáltatásokat nyújtanak, így az emberekben az az illúzió támad, hogy pl. ők kevesebbek attól, ha nincs műkörmük, vagy nem néznek ki úgy, mint az XY sztár. Ezeket mind meg kéne szüntetni, ártalmasak a társadalom egészére nézve, demoralizálják azt, és gátolják a fejlődését.
A szépség(ipar) azért érdekes kérdés, mert pl. a jog is valamilyen szinten megkülönbözteti ebben a kérdésben a két nemet.
Ha egy nőnek balesetben roncsolódik az arca és nem házas, akkor nagyobb összeget ítélnek meg kártérítésként (biztosítás), mivel feltételezik, hogy a roncsolt arc gátolja a pártalálásban, későbbi házasság létrejöttében.
A jog szempontjából a házasság vagyonközösség. Két ember együttélése vagyoni szempontból is többletet jelent, hiszen megoszlik a rezsi, illetve két jövedelemből tudnak megtakarítani és vagyont gyarapítani. A kártérítésnél ezt a későbbi vagyoni előnyt vélelmezik nehezebben elérhetőnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!