Miért van az embereknek eltérő értékszemléletük?
Alapvetően mindannyian ugyanolyan világban élünk: emberként ugyanazon fizikai, környezeti és lelki dolgok vannak ránk hatással, életünk során hasonló élményeket és érzéseket élünk meg, alapvetően mindenhol ugyanazokkal a sémákkal találkozunk az életünk során.
Mégis, annyira-de annyira már értékeket vallunk magunkénak, mást látunk jónak és rossznak.
Csak példaképp: vannak olyan országok, ahol 13 évesen már szülnek a lányok, nálunk arra is megbotránkozva néznek, aki 15 évesen szexel. Pedig nagyon minimális eltéréssel biológiailag ugyanazon a szinten van egy 10 éves arab kislány, mint egy 10 éves magyar. Mindkettő gyerek még, mindkettőnek tulajdonképpen erőszak a szüzesség elvesztése ennyi idősen, mindkettő fejletlen az anyaságra - mégis, az egyiket férjhez adják és rábízzák a háztartást, a másikat pedig tutujgatják, hogy tanuljon, dolgozzon, váltsa valóra az álmait. Miért van az, hogy amit valahol jónak tartanak, azt máshol rossznak és fordítva? Mi alakítja ki a kultúra és szocializálódás szintjén, hogy ugyanolyan feltételek és tapasztalatok mellett más-más dolog számítson értéknek?
Természetesen, ez csak egy példa, dehát nem kell kifejezetten erre az egy témára leszűkíteni a választ, én általánosságban vagyok kiváncsi :)
Anélkül, hogy mélyebben belemerülnék a témába: a kérdésedben benne rejlik a válasz is:
"...hasonló élményeket..."
ezek az apró különbségek okozzák a világ sokszínűségét és változatosságát, ez az emberekre is igaz. Alapvető hasonlóságok vannak, de a lényeg a részletekben rejlik.
egy gyakori indulatokat szító téma: cigányok
A. Petike a villanegyedben él, a szülei a széltől is óvták, mindent a feneke alá tettek stb. Soha életében nem látott még romát.
És van a másik fiú, B. Petike, aki egy olyan faluban lakik, ahol a szomszédos putri lakói minden héten menetrendszerűen körbejárják a falut, fémet és baromfit lopkodnak.
Egyértelmű, hogy teljesen más kép fog kialakulni bennük a cigányokról... tegyük fel, mindketten jó tanulók, ugyanabba gimibe kerülnek a városban, szóba elegyednek, előjön ez a téma is és bamm, ütköznek az értékszemléletek.
Erről elég vastag szociológiai/szociálpszichológiai könyveket írtak már :) Ajánlom ezek olvasgatását, sok kérdésedre választ kapsz!
Csepeli György: Szociálpszichológia
Alliot Aronson: Társas lény
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!