Barátnőmhöz költöztem Szegedre és szükség lenne lakcím kártyára munkámmal kapcsolatban. A főbérlő, a lakás tulajdonosa viszont nem akarja, hogy bejelentkezzek az ő tulajdonába. Mi a teendő? Hol kaphatok lakcímkártyát?
Azért nem akarja mert feketén adja ki neked a lakást..
nyílván nem adózik utánad..
max befenyítheted h feljelented :D
Lakcímkártyát az okmányirodában kaphatsz. A lakcímet a lakó önmaga kötelező jelleggel jelenti be; aki ezt elmulasztja, szabálysértést követ el, és 30.000 Ft bírságot szabhatnak ki rá. Habár a lakcímnyilvántartásban egyébként is akkora a káosz (pont a "bérbeadó nem engedi" probléma miatt), hogy ezt a legritkább esetben teszik meg.
Az okmányiroda bejelentkezéskor a "szállásadó" aláírását kéri, ez van a nyomtatványon is. A szállásadó pedig jogszerűen te magad vagy, mint bérlő. Így a tulajdonos hozzájárulása a bejelentkezéshez nem kell (hiszen a lakás használatához a bérbeadással már hozzájárult). Akár "állandó lakcímre" (mai neve: lakóhely) is nyugodtan bejelentkezhetsz, illetve kötelező állandóra bejelentkezned, ha más lakóhelyed nincs, vagy oda nem kívánsz visszatérni. Lásd: [link] "15. § (1) A polgár a lakcímbejelentkezés során a következő adatokat közli a helyi nyilvántartó szervvel: (...)
h) a tulajdonos VAGY a lakás használatára egyébként jogosult hozzájárulását." - te bérlés jogcímén jogosult vagy a lakás használatára, tehát te magad járulsz hozzá a saját bejelentkezésedhez. A törvényhez kapcsolódó kormányrendelet: [link] "33. § (1) A lakcímbejelentési eljárásban a befogadott polgár tekintetében szállásadó (...) b) az általa bérelt lakásra nézve a bérlő (bérlőtárs, társbérlő)" - egyértelműen kimondja, hogy a bérlő szállásadónak minősül. Pontosan ezt mondja az ügyfélkapus tájékoztató is: [link] . A bérlő tehát a "szállásadó aláírása" rovatot a lakcímjelentőn önmaga saját nevében írja alá. A hivatalnokok többsége ezt rosszul tudja, és hivatali utasításra hivatkozva, hatáskörüket túllépve tulajdonosi aláírást, tulajdonos személyes megjelenését, adásvételi szerződést, tulajdoni lapot stb. követelnek. Teljesen alaptalanul, a törvénnyel ugyanis nem ellenkezhet a gyakorlatuk.
Kedves 6os!
Ezt jó lenne több helyen is hirdetned! Rengeteg ember problémáját megoldanád. Köztük valószínűleg most az enyémet is. Nem tudom, mit fog szólni hozzá az okmányirodás:D
#7: a legtöbb okmányiroda ellehetetleníti a bérlők bejelentkezését a tulajdonos hozzájárulásának hiányára hivatkozva, vagy tartózkodási hellyé minősítik a lakóhelyet, szintén a tulajdonos óhajára. Ilyenkor ragaszkodni kell ahhoz, hogy bérlőként írhasd alá a szállásadó rovatot, és hivatkozni kell a törvényre. Ki fog kiállni a jogaidért, ha te magad sem teszed meg? Mutasd be nekik a bérleti szerződést (habár még azt sem kérhetnék, hiszen a törvény így fogalmaz: a polgár az alábbi adatokat "KÖZLI", tehát adatközlésről van szó, nem bizonyítási eljárásról - ha a hivatal kételkedik a közölt adatok hitelességében, jelentsen fel, de az adatokat nem utasíthatja vissza)
Azonban van a hivatalok között is kivétel:
"Azt, hogy valaki milyen jogcímen jelentkezik be egy lakásba, az okmányiroda nem vizsgálhatja, mert nem írja elő a törvény. Ha viszont valaki jogtalanul jelentkezik be, ellene a rendőrségen lehet feljelentést tenni. Az okmányiroda ugyanis nem hivatott arra, hogy az adatok valódiságát mérlegelje, vagy a lakástulajdonos és a bérlő között korábban létrejött szerződés kikötéseiről tudomást szerezzen. Valótlan adatok közlése pedig okirat-hamisításnak minősül, adott esetben büntetőeljárás indul."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!