Szeged vagy Debrecen?

Figyelt kérdés
Melyik város jobb úgy általában? Bár tudom ez szubjektív ízlés dolga, de kíváncsi vagyok a véleményekre. Melyik a szebb? Hol több a szórakozási és kultúrális lehetőség? Melyik a tisztább? És főként hol közvetlenebbek és kedvesebbek az emberek úgy általában véve?

2012. szept. 8. 13:41
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
87%

Hülye kérdés hülye válaszokkal.

A két város közt elképesztően sok a különbség: Debrecen történelmi múltja és szerepe megkérdőjelezhetetlen. Szeged az ország nagy történelmi eseményeinek nem nagyon volt része. Debrecen nem véletlenül volt kétszer az ország fővárosa... Ugyanakkor a Nagy Tiszai Árvíz Szeged elmosásával megteremtette egy új város építésének a lehetőségét. Az abban az időben a legmodernebb, kör és sugárutas város-szerkezettel egészen egyedülálló városkép született, szép, igényes épületekkel, palotákkal. Az, hogy a történelem során Szegednek nem volt meghatározó jelentősége előnye is lett a városnak: a II. világháborúban nem kapott olyan intenzív bombázást mint Debrecen (közel akkorát csak Kassa kapott) tehát a Monarchia első tíz legszebb vasútállomása a földdel vált egyenlővé, az emlegetett Petőfi téren (ill. annak helyén)a vidék legnagyobb és legszebb zsinagógáját tarolták a földig, és sorolhatnánk tovább. Szegeden a Tisza léte legalább annyi előnyt jelent mint - árvizek esetén - hátrányt. Történelmileg, területi és népességi nagyságra mindenképp Debrecen magasan a nyerő. Ugyanakkor az újáépítés épitészetileg sokkal látványosabbá tette Szegedet( mindkét városban éltem, és mindkettőt imádom!)

A Szegedi Szabadtéri a legnagyobb magyar szinházi élmény minden évben. Ugyanakkor a Virágkarnevál nemzetközi léptékkel is jelentős esemény. Nincs kultúra Debrecenben? A MODEM az egyik (ha nem a legnagyobb) vidéki kiállítást csinálta a Leonardo kiállítással (162 ezer látogató), az eredeti terveinek megfelelően megalkotott lovasszobrát a Kolosszust látni, a szomszédságában a Munkácsy-trilógia... Színház, bábszínház, alternatív színház, rock suli, kórus és campus fesztivál stb. Minezt - egyoldalúan csak az előző (szintén egyoldalú) vélemények egyensúlyozásásra, holott Szegedről is tudnék csodákat írni. Ha már zene: Debrecen maradinak beállítva - ettől függetlenül - rengeteg meghatározó zenészt, zenei irányzatot adott az országnak. Akinél a Lovardában véget ér a világ, annak nem biztos hogy mérvadó a véleménye...

Szeged nagyon szép, de én Debrecen mellett tenném le a voksot: Van egy normális focicsapata - Szegednek nincs. Van egy Főnix-csarnoka - Szegednek nincs, Épül egy szuper stadionja - Szegednek nincs, Van nemzetközi repülőtere - Szegednek nincs stb. Sportuszodától a jégcsarnokig sokal több és jobb az infrastrukturája Debrecennek - léptékében az összes nagyváros sem tudja überelni, ugynakkor vannak lepukkant részei, de közel sem annyi mint pl. Miskolcnak... Addig jó, ameddig mérlegelhetőek ezek a különbségek, és folyton vátozásban vannak! Én most inkább Debrecenre szavaznék!

2013. márc. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
83%

„Hülye kérdés hülye válaszokkal.” Miért lenne hülye a kérdés?! Én, ha tegyük fel, kirándulni megyek valahova, vagy akár új életet akarok kezdeni máshol és a költözésen gondolkodok, szintén szeretek tudakolódni. Nem feltétlenül erre alapoz az ember, de ilyenkor ez egy teljesen jogos kérdés.


„A két város közt elképesztően sok a különbség: Debrecen történelmi múltja és szerepe megkérdőjelezhetetlen. Szeged az ország nagy történelmi eseményeinek nem nagyon volt része. Debrecen nem véletlenül volt kétszer az ország fővárosa...” Igen, tény hogy jelentős gazdasági és oktatási központ régóta a város, és emiatt, a kiemelkedő szerepe miatt, megkérdőjelezhetetlen a súlya, nem is véletlenül lett többször főváros, ez az érem egyik oldala. A másik viszont, hogy mindig is egy mezőgazdaságra épülő, eleve történelmileg mezőváros volt, ergo, ez meghatározta mind a lakosság összetételét, amely (és itt abszolút mentesen minden pejoratív értelemtől) sokkal inkább paraszti volt, mint tipikus városi polgár, meghatározta általában a város szellemiségét, ezzel például az építészetet is. Nem csak azért „kiépítettebb” Szeged, mert rászorult anno az újjáépítésre, hanem mert eleve sokkal urbanistább szellemiségű, világiasabb város volt mindig is, ezzel az építészetnek is sokkal inkább teret adott, de ugyanez jellemző Pécsre, Miskolcra, a már határon túl lévő Temesvárra vagy Nagyváradra, amik már a század elején stílusukat tekintve „kis Budapestek” voltak, ellenben a földszintes puritán polgár házakkal tele lévő falusias Debrecennel. Nem véletlenül szokás „nagy falunak” nevezni Debrecent, régen is így tekintettek ár sokan, néhány idézet, néhány nálam okosabb emberkétől;


[link]


De Ady sem rajongott a városért; De Ady sem rajongott a városért; "Debrecen elmaradottságát, maradiságát, a civisek szembefordulását minden haladó gondolattal, Ady már debreceni újságíró korában ostorozza: „Sehol annyi előítélet, annyi elfogultság nem áll útjában az eszme harcosának – panaszolja a DH 1899. márc. 25-i számában –, mint éppen itt nálunk, a vidék ősrégi metropoliszában.” (A toll diadala. AEÖPM I.2 124.) Más helyütt kigúnyolja a debreceni polgárok műveletlenségét: „Óh, Debrecen megőrzi a múlt szép tradícióit! Művészet, minek az? Kinek kellenek képek? Van egy tucat fényképészünk – írja szarkasztikusan a D 1899. ápr. 29-i számában –, akinek pedig nem elegendő a fénykép, ötven krajcárért nagyon csinos dolgokat szerezhet az utcai képárusítóktól.”


„Az, hogy a történelem során Szegednek nem volt meghatározó jelentősége…” Khm… ez elég merész kijelentés! Közel kétszáz évvel hamarabb, 1498-ban kapta meg Szeged a szabad királyi város rangját, mint Debrecen, amely csak 1693-ban „nyerte el”, ez megint visszavezethető a „nagy falu” voltára. Szeged mindig is egy fontos központja volt az országnak, a Szegedi Tudományegyetem pedig szerintem nagyságrendekkel színvonalasabb, mint a Debreceni Egyetem, és a protestáns konzervativizmus sem nyomta rá a bélyegét a városra. Az más kérdés, hogy Szeged nem „csomópont”, ezért a háborúkban, forradalmakban stratégiailag nem számított, ellenben a köznapi életben mindig is sokkal szabad szellemübb, reform pártibb hely volt, a tipikus „ej ráérünk arra még” elvet való, puritán Debrecennel ellenben.


„Történelmileg, területi és népességi nagyságra mindenképp Debrecen magasan a nyerő.” Területre tényleg nagyobb Debrecen, de Hódmezővásárhely is… a terület egy dolog, az egy másik dolog hogy a területnek a nagy részét a kietlen alföldi tanyavilág teszi ki. A népesség fölény pedig elhanyagolható 30-35 ezer fővel több, ráadásul ez is annak „köszönhető” Debrecen javára, hogy a szoci érában valami kegyetlen módon telenyomták, még Debrecen belvárosát is a kádárizmus „csodás” épületeivel. Elég idétlen képet fest, hogy azt picinyke patinánsabb belvárosát teljesen körülöleli egy hatalmas, szürke paneltenger. Szegeden 1-2 lakótelep van, azok is jóval kisebbek, mint Debrecenben, ráadásul azokat legalább a város peremére építették és nem nyúlnak be a központba. Addig még nem „aggatták” tele Debrecent azokkal az ocsmányságokkal, még nem volt ez a 30 ezres fölény sem, legfeljebb 5 ezres, sőt, a XX. század elején Budapest után, évtizedekig Szeged volt a második legnagyobb város.


„Nincs kultúra Debrecenben? A MODEM az egyik (ha nem a legnagyobb) vidéki kiállítást csinálta a Leonardo kiállítással (162 ezer látogató), az eredeti terveinek megfelelően megalkotott lovasszobrát a Kolosszust látni, a szomszédságában a Munkácsy-trilógia... Színház, bábszínház, alternatív színház, rock suli, kórus és campus fesztivál stb. Minezt - egyoldalúan csak az előző (szintén egyoldalú) vélemények egyensúlyozásásra, holott Szegedről is tudnék csodákat írni… „ Lehet Szegeden nincs MODEM, de én valahogy mégsem érzem, hogy egy hajszálnyival is kevesebb lenne a kulturális lehetőség, mint Szegeden, ahol szintén pezsgő a kulturális élet a Szegedi Nemzeti színház és múzeum mellett, a Pinceszínházzal, a Kisszínházzal, a Kortárs balettel, a Hóra színházzal, a régi zsinagógában működő kortárs művészeti központtal, a Grand café-val, stb. Végső soron szerintem Szeged sokkal jobban „art” hely, mint Debrecen.


„Szeged nagyon szép, de én Debrecen mellett tenném le a voksot: Van egy normális focicsapata - Szegednek nincs. Van egy Főnix-csarnoka - Szegednek nincs, Épül egy szuper stadionja - Szegednek nincs, Van nemzetközi repülőtere - Szegednek nincs stb. Sportuszodától a jégcsarnokig sokal több és jobb az infrastrukturája Debrecennek - léptékében az összes nagyváros sem tudja überelni, ugynakkor vannak lepukkant részei, de közel sem annyi mint pl. Miskolcnak... Addig jó, ameddig mérlegelhetőek ezek a különbségek, és folyton vátozásban vannak! Én most inkább Debrecenre szavaznék!” Nos, a focicsapatot speciel én pont nem hiányolom, mivel véleményem szerint abszolút nem hiányoznak Szegednek az átlag magyar „IQ harcos”, örjöngő, sötét, ultrák, meg élhetőség szempontjából szerintem teljesen irreleváns dolog, hogy van-e jó csapata az adott városnak, avagy nincs. Nincs Főnix központunk? Na bumm! Szintén nem érzem a hiányát, Szegeden legalább arra fordítják a pénzt, amire szüksége van a lakosság nagy részének; Emberi állapotú állomásunk van (ellenben a halálocsmány Nagyállomással, ahol fekete-Afrikában érzem magam), van négy villamos vonalunk, nincsenek a falaink telehányva graffiti-nek sem nevezhető firkákkal, nem látni úton-útfélen hajléktalanokat, stb. Sportuszodánk nekünk is van, emellett van egy régi, patináns, gyönyörű szép fürdőnk, az Aquapolisunk meg simán veri, a semmirevaló debreceni Aquaticumot. Nemzetközi reptér? Úgy gondolom, mint erre már rá is tértem, hogy a hétköznapi dolgok terén ezer sebből vérző városnak, szintén nem ez az elsődleges, másrészről az egyik ismerősöm dolgozott a debreceni reptéren, és mesélte, hogy általában csend van, mint egy hullaházban, a forgalma nagyon kicsi. A lépték alatt lehet mást értünk. Debrecen a főtéren kívül eszméletlenül szemetes, rengeteg régi polgári ház roskadozik, a hajléktalanok mindent ellepnek, a Nagyállomást ugyebár nem kommentálnám, a közbiztonság szerintem jóval szörnyűségesebb, mint Szegeden, meg úgy általában a város arculata jóval rosszabb.


Igen, tudom hosszú lettem, de igyekeztem rávilágítani arra, hogy az emberek nagy része a történelem és a befektetések ellenére, miért vonzódnak mégis inkább Szegedhez. Debrecen nekem nagyon durva példával olyan, mint Phenjan; látványváros! Ott is épülnek a felhőkarcolók és az autópályák, ott is meg akarják mutatni milyen f*szagyerekek, csak éppen a legalapvetőbb dolgok hiányoznak.

2013. ápr. 6. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Nézd: úgy nem lehet vitatkozni, hogy te alapból olyan kijelentéseket teszel, amit aztán nem indokolsz meg... Az egyik ilyen az, hogy a szegedi egyetem az olyan hogy a debreceni a fasorban sincs - vagy valami ilyesmi. Hát hidd azt... Azért, mert te utálod a focit, azért aztán az nem számít. A MODEM sem számít mert egyszerűen te azt nem akarod... Az ősi kollégium sem számít, ahol szinte mindenki megfordult aki a magyar irodalomban valaha számított... Az sem véletlen... Aztán jössz ezzel az állomással már másodjára: itt vannak a képek hogy milyen volt, és hogy szétbombázták (az amerikaiak) Ugyanezt a Nagy Zsinagógával - mindkettő a Petőfi téren...

[link]

[link]

[link]

Aztán lefikázod az Aqvatikumot... És? Ki nem sz@rja le?

Mondom ezt úgy, hogy laktam is, és imádom és ismerem is Szegedet!!!

Én azt mondtam, hogy Debrecenben sokkal több minden van, s jobb az infrastruktúra. Ezt azzal, hogy neked régen járt a repülőtéren valami ismerősöd, az semmit nem jelent. Azért úgy van csend, hogy közben naponta mehetsz-jöhetsz Londonba, hetente 2-szer Eindhovenbe, Milanoba, majd Dortmundba - menetrend szerint... meg törökországba, meg Tunéziába, meg Egyiptomba, Németországba stb... Különben tényleg csend van... Debrecen tudott az elmúlt 10 évben 21 nagy Európai és/vagy Világversenyt rendezni. (legutóbb a gyors korcsolya világbajnokságot) Mert pl. van 5* szálloda is - ami Szegeden nincs...

Mindegy, te hidd azt amit akarsz, szerintem mindkét város jó a maga nemében, szerintem most Debrecen többet nyújt, Szeged szebb. Ennyi.

2013. ápr. 7. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
84%

Hát nem tudom... végigolvastam a kommenteket és részben mindenkinek igaza van. Debrecennel az utóbbi pár évben hirtelen nagyon megindult a szekér, úgy gondolom, hogy azok a befektetések igen is értékesek, emelik a város szinvonalát és meg fognak térülni, de annak is igazat kell, hogy adjak, aki szerint sok minden másra fontosabb lenne az a pénz, mert a vasútállomás állapota tényleg rémisztő(kb. a Keleti környékén érzem magam annyira feszengve, mint a nagyállónál), meg az is, hogy mennyi hajléktalan tántorog az utcákon, illetve, a belvárosban, egy-két jobban rendben tartotabb utcán kivül valóban nagyon szemetes, és Pesten nincsenek annyira összefirkálva a falak, mint Debrecenben.

Az is tény, hogy egy-két dologban előrébb jár Szegednél Debrecen. Szegedről nagyon hiányolom a nemzetközi repteret, néhány nagyobb csomópontnál az aluljárót, egy grandiózusabb kulturális központot, stb. De végső soron, a rengeteg beruházás ellenére, nem érzem azt az igazi, városi vibrálást, varázst, mint Szegeden. Igen, Szegednek van varázsa, Szegeden milliószor inkább városban érzem magam, és ezt nem feltétlenül lehet megmagyarázni, miért van így, de Szeged nekem már olyan "pici" Budapest, persze annak a szebbik oldala, de Debrecenben meg nincs semmi ilyen, számomra nagyon semmitmondó, "arctalan" város. Szerintem egy nagyon komoly beruházással Debrecen városképét kéne gyökeresen megváltoztatni, és felszámolni végleg a "falut". Lehet ez nagyon durván hangzik, de, lassacskán, valamilyen úton-módon át kéne, hogy vegyék a Nagytemplom legalább fél kilométeres körzetében, az összes kertesház helyét, szebben felépített, a városképbe illő, stílusos, emeletes, igazi városi épületek. Ha legalább még 3-4 olyan korzósabb, nyüzsgőbb, kávézós-butikos utcája lenne Debrecennek, mint a Piac, akkor már sokkal szebb képet mutatna a város, erre is kéne pénzt áldozni.

2013. ápr. 12. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!