Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mitôl szabad az akarat?

Mitôl szabad az akarat?

Figyelt kérdés

Azaz pontosabban: Mitôl szabad a "szabad akarat"? Mert azt mondják hogy az ember fel van szerelve szabad akarattal.

Eddig ezt a feleletet kaptam: "Attól hogy szabad kérdezned."

Ezt a feletet szeretném értékelni!


2012. jún. 29. 22:32
 1/7 anonim ***** válasza:

Bonyolult és sokat vitatott filozófiai fogalom.

Amíg a kutatók egyezségre nem jutnak e kérdésben, nyugodtan, de felelősségünk teljes tudatában hozzuk meg döntéseinket, és továbbra is bízzunk benne, hogy minden cselekedetünket valóban saját szabad akaratunk irányítja. :DD

2012. jún. 29. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 lsandor ***** válasza:
Szerintem nem azért, mert szabad kérdezned, hanem azért szabad a "szabad akarat", mert vannak dolgok, melyben te választhatsz, te dönthetsz. De csak bizonyos mértékű szabad akarattal rendelkezünk
2012. jún. 30. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Röviden azért "szabad" a szabad akarat, mert akármit csinálsz, a végső döntés mindig a tied.

Vannak, akik ha olyat csinálnak, amit később szégyellniük kell, akkor azzal védekeznek, hogy "de hát mit tehettem volna, a körülmények foglya voltam". Viszont valójában csak azok az emberek "foglyai" a körülményeknek, akik úgy döntenek, hogy azok lesznek. Ezt hívják úgy, hogy a könnyebb utat választják.

Például, dolgozol egy cégnél, elfogadhatóan keresel, és ha kirúgnának, fogalmad sincs, hogy mi lenne veled, miből tartanád fenn magad (vagy a családod). Egy szép napon a főnököd olyan dologra utasít, amiről belül tudod, hogy erkölcsileg megengedhetetlen. Ekkor kétféle emberként viselkedhetsz. Az egyik fajta emberré akkor válsz, ha ebben a helyzetben a lelkiismeretedet elhallgattatod, és megnyugtatod olyan dolgokkal, mint pl. "de hát mit tehetnék ellene", "ha a főnök mondja, övé a felelősség", "ha kirúgnak, nem lesz mit ennem, úgyhogy muszáj megtennem", "nem is olyan nagy dolog ez, mások is csinálják" stb., és végül úgy döntesz, megteszed, amit belül nem akarsz.

A másik fajta emberként akkor viselkedsz, ha azt mondod, nem érdekel, hogy milyen negatív következményei lesznek ennek a döntésnek az életemre, de nem teszek meg olyat, ami ellen a lelkiismeretem tiltakozik. Akkor sem, ha kényszerítenek, akkor sem, ha félek, mi lesz velem ezután. Nem engedem, hogy a körülményeim uralkodjanak a cselekedeteim fölött - és végül úgy döntesz, hogy nem teszed meg. A munkatársaid árulónak fognak tartani, a munkahelyedről kirúgnak, megszégyenítenek, talán gondoskodnak is róla, hogy lehetőleg máshol se kapj állást a szakmádban, elveszíted az anyagi biztonságodat, sőt talán a családod vagy a szélesebb rokonságod is megvet, amiért az ő anyagi biztonságukat is veszélyezteted ezzel. De legbelül akkor is tudni fogod, hogy győztes vagy, mert egy olyan magasabbrendű törvénynek engedelmeskedtél, amely felülír minden emberi elvárást, és egy olyan igazság lett a tied, amely minden társadalmi megbecsültségnél, státusznál, anyagi gazdagságnál nagyobb.


Ezt jelenti a szabad akarat: minden helyzetben, minden döntésedben a végső szó a tied, mégpedig a lényed legfontosabb, legmagasabb rendű részéé: a szellemedé, amely Istentől származik. Mert azt a magasabb rendű erkölcsi törvényt, aminek engedelmeskedsz vagy amit a magyarázkodásoddal felülírsz, Isten írta a szívedbe, és nem tudod sohasem kitörölni. Ezért a szabad akarattal vele jár a döntés felelőssége is: mert ha hatalmadban áll a jót választani a rossz helyett, és mégis (akármilyen indokkal) a rosszat választod, felelni fogsz érte.


Ugyanígy van az ember életében minden más kísértéssel, minden más döntési helyzettel is. Akármivel próbálja valaki kimagyarázni a helytelen döntéseit (melyekről tudja, hogy helytelenek, csak azt hiszi, hogy az az indok vagy körülmény, ami az ő esetében fennállt, felülírta azok helytelenségét), a végén szembesülnie kell az örök igazsággal: végső soron minden a te döntésed volt.


Azért hadd említsek kivételeket is: igen, vannak emberek, akiknek sokkal korlátozottabb a szabad akaratuk, mert olyasfajta "megszállottság", vagy betegség, vagy fogyatékosság akadályozza őket, ami nyilvánvalóan gátolja őket abban, hogy a döntéseiket szabad akaratukból hozzák meg. Ez esetben természetesen más a helyzet.

2012. jún. 30. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
De ne felejtsük el a determinizmust se.
2012. jún. 30. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Szabad akarat? Tudsz harmadik lábat növeszteni? Vízben lélegezni? Nem. Nagyon sok dolog eleve meghatározott. Szerintem a szabad választás/akarat a cselekvéseknél maximum 5-10 százalék, a legtöbb embernél, akik mennek mint a birkák, azoknál 1-2 százalék.
2012. júl. 1. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 lsandor ***** válasza:
Ezért írtam, hogy a szabad akarat az viszonylagos tehát bizonyos kereteken belül rendelkezünk vele
2012. júl. 4. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
De a Jézus azt mondta hogy az igazság szabaddá tessz majd titeket. Beleértve az akaratot is. Ekkor arra gondolok hogy az akarat általában véve nem tekinthetô szabadnak, azaz ha még a kiszabadítására vár.
2012. júl. 4. 21:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!