Letegyük a lantot?
Most ért véget az RTL-en a Széf vetélkedő, amiben a döntő egyik kérdése ez volt: Mikor írta Ara ny János a Letészem a lantot című verset? És kijött rá 1850. A két főiskolás versenyző közül az egyik nem is hallott Arany Jánosról, még korban sem tudta elhelyezni évszázadra se. Így ő azonnal kiszállt a találgatásból, és átadta a terepet a másik versenyzőnek, aki szerint azért nem lehet jó az 1850, mert Arany valószínűleg sokkal később élt, a Nyugat költője lehetett. Ebben is maradtak, és elégedetten fogadták a később megjelent 1882-es évszámot, amit a végén is elfogadtak, így elbukták a pénzt.
Az fel sem merült bennük, hogy Arany az 1848/49-es forradalom idején is élt már, és az e miatti elkeseredésében írta ezt a verset.
Na én itt tettem le a lantot. Két teljesen normális, kedves, amúgy nem buta tavaly érettségizett fiatalember azt se igen tudja, ki volt Arany János. Mire számíthatunk ezek után?
Az érettségi tárgyak közül én a törit nem bánnám, ha kivennék. Egy bizonyos fokig illik tudni, kivált a hazai történelmet, de amit itt csinálnak, hogy a második világháború eseményeit napra pontosan megtaníttatják, az nevetséges. Ahelyett, hogy mondjuk elsősegély-ismereteket tanítanának, vagy KRESZ-t vagy párkapcsolati ismereteket, aminek talán még hasznát is vennénk.
A magyar érettségit nem kivenni kéne, hanem nem kéne berakni olyan idióta feladatokat, mint ez a Shakespeare-Kosztolányi-választós volt...
Az a baj,hogy az iskolákban sok fölösleges dolgot tanítanak,és nincs idő az irodalomra és a történelemre sem. Ezért nem tudnak a mai diákok helyesen írni,nem jelent semmit számukra (és a szüleik számára sem) az alapvető műveltség. Megrekednek a Csillagok Háborúja,és egyéb értéktelen olvasmányok szintjén.
Az egyetemek csak szakbarbárokat nevelnek, a felnőtteket csak a pénz hajszolása érdekli,a műveltség nem fontos számukra.
Én majd 60 éve végeztem el az iskoláimat. De még ma is tudok felelni,ha az unokáim történelemről vagy a magyar és világirodalomról kérdéseket tesznek fel. Pedig nem foglalkozom napi szinten velük.
Két gyerekem a 70-es években diplomázott és évtizedek óta külföldön élnek. A gyerekeik sokkal tájékozottabbak a magyar történelem, és irodalom terén,mint az itthon élő fiatalok többsége. Pedig ők csak a szüleiktől tanultak ezekről.
Emlékszem,hogy a 70-es években egy Ki mit tud vetélkedőn a diákok nem ismerték fel,hogy kinek és melyik verséből van az a rész:hogy Ágnes asszony mossa,mossa...
Nem csak a zsűri háborodott fel,hanem hetekig erről cikkezett minden újság,és nagyon sokan háborodtak fel a hiányos tanítás miatt.
Ma divat büszkének lenn a magyarságunkra. De ha a fiatalok nem ismerik a történelmet,az irodalmunkat,akkor elvész a magyarságuk.
Igen, csak az a különbség, hogy ma már fel se háborodik senki. Nem tudjuk, ki volt Arany János, és paff.
Nekem a még a földrajzi tájékozatlanság is mellbevágó. Ugyanebben a műsorban két fiatal nőnek Gibraltár elhelyezése nem ment sehogy se. Más vetélkedőből emlékszem, hogy valaki a Börzsönyt nem tudta elhelyezni, de olyan szinten se, hogy melyik országban lehet.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!