Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ismeritek a Gyilkos-tó legendá...

Ismeritek a Gyilkos-tó legendáját? Ez igaz?

Figyelt kérdés

A végén az van, hogy "Ha napsütésben belenézel a tó vizébe, Eszter szürkészöld szemei tekintenek szelíden vissza."

Nem jártam ott soha de ha nagykorú leszek, szeretnék elmenni. Máshol úgy olvastam, hogy ha napsütésben belenézek, akkor olyan színű lesz a víz mint Eszter szeme.

Ez igaz?


2011. dec. 25. 13:30
 1/8 anonim ***** válasza:
7%
Dzsuvás a víz.
2011. dec. 25. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%

Milyen Eszter? És az erdélyi Gyilkos-tóról írsz?


Én jártam ott, a víz kicsit vöröses, mert magas a vas-oxid tartalma, de különben teljesen tó színű tó.

2011. dec. 25. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
68%

#2: nem kevered a Szent Anna-tóval? Annak igazán vöröses a színe a környékbeli ősi vulkanikus tevékenység miatt. A Gyilkos- tó az, amelyikből fatörzsek állnak ki.

A tó legendáját viszont nem ismerem.

2011. dec. 25. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
50%
Szerintem nem keverem. Igen, arról a tóról írtam, ami a Békás-szoros közvetlen közelében van, és fatörzsek állnak ki belőle. Úgy tudom, a fatörzseket is a vas-oxid tartósítja azért nem rohadnak el a vízben.
2011. dec. 25. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
50%
Ja igen, a Gyilkos-tó román neve "Laku rosszu" (fonetikusan írtam, nem tudom, hogy írják), vagyis "Vörös-tó".
2011. dec. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Lacul-Rosu a román neve:)


Legenda, tehát nem igaz.:) én jártam ott már sokszor, igazából szép hely, de már elrománosodott a vidék.

2011. dec. 25. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
fonetikusan: Lákul Rósú:P
2011. dec. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Gyilkos-tó legendája

1 hozzászólás Írta Melegen több éve

Élt valamikor Gyergyó környékén egy csodaszép lány, Fazekas Eszter. Haja kökényfekete volt, szeme szürkészöld, alakja, mint a szélben hajladozó büszke jegenye. Egy napsütéses júliusi délelőtt Eszter elment a szentmiklósi vásárba. Ott találkozott egy olyan daliás legénnyel, aki két karjának szorításával kipréselte a medvéből a szuszt, és aki a legszívhezszólóbban furulyázott az egész környéken, de tudott házat ezermesterkedni és szekeret faragni is. Ahogy a szemük összevillant - és mert a szerelem hirtelen jön és szíven üt, mint a villám - megszerették egymást.

A fiú égszínkék selyemkendőt vásárolt Eszternek a tükröspogácsa mellé és megkérte, hogy legyen a mátkája. Az esküvőre nem kerülhetett sor, mert a legényt elvitték katonának. A lány hűségesen várta kedvesét.

Esténként, amikor a nap a hegyek mögé ereszkedett, agyagkorsójával kiment a fenyvesek alá a csobogóhoz és ott sóvárgott órákon át szíve választottja után. Még a közeli hegyeknek is meglágyult a szíve a sóhajtozásaitól, fájdalmas szép énekétől.

Történt azonban egyik vasárnap délután, hogy meglátta Esztert arra jártában egy zsiványvezér. Nyergébe kapta a gyönyörű lányt és elvágtatott vele, mint a szélvész a Kis-Cohárdhoz, az ezerarcú sziklák közé, ahol tanyája volt.

Aranyát, ezüstjét ígérte Eszternek, gyémántos palotát akart építeni, csakhogy megszeresse. A fiatal lány nem viszonozta a zsivány szerelmét. Régi mátkáját várta vissza, amikor felkelt a nap, és akkor is, amikor lehunyta szemét a világ.

Ennek láttán feldühödött a zsivány és kényszeríteni akarta Esztert, hogy legyen a felesége. Eszter a néma szemtanúkhoz, a hegyekhez kiáltott segítségért. Sikolyát megértették a sziklák és ezen a júliusi éjszakán eget-földet rázó mennydörgéssel válaszoltak. Zuhogott az eső, a cikázó villámok megvilágították a koromsötét éjszakát.

Hajnaltájban hatalmas robajjal óriási szikladarabok zuhantak a mélybe, és az iszonyatos földindulás maga alá temetett mindent, a lányt, a zsiványt, sőt meg a pásztort is nyájastól, aki a szembelevő hegyoldalban legeltetett.

Július utolsó vasárnapjának hajnalán, a nap első aranyló sugarai bevilágították a sziklákkal borított vidéket. A völgyet, ahol tegnap még kristálytiszta vizével a Vereskő-patak csobogott, teljesen elzárta a leomlott hegyoldal. Amikor a megáradt patakok zavaros vize elérte a sziklagát tetejét, megfojtotta a füveket, bokrokat és megölte a fákat.

A keskeny völgy helyén tó keletkezett, amenlynek vizéből máig is kiállnak a fenyőerdő maradványai. A környék pásztorai Gyilkos-tónak nevezték el ezt a tavat.

Így lett a hegy halálából az élet vize.

Ha napsütésben belenézel a tó vizébe, Eszter szürkészöld szemei tekintenek szelíden vissza.

2011. dec. 25. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!