Kínos kérdések és sztereotípiák Magyarországról?
Van sok ismerősöm, aki megjárta a nagyvilágot. Van olyan is, aki több országban volt, mint ahányban nem, bár vele nem beszélgettem erről a témáról.
Sokan mesélték, hogy néha brutális kérdéseket tesznek fel rólunk kapcsolatban, ráadásul a sztereotípiák rabjai.
Például a volt nyelvtanárom éveket töltött el Franciaországban és Spanyolországban. Ő mesélte, hogy a franciák nem is kérdezték meg tőle, hanem egyenesen kijelentették, hogy ő tud hegedülni, hiszen magyar :S
A spanyolok pedig azt hitték, hogy cigányok vagyunk és mondták neki, hogy milyen ritka a szőke magyar...
Egy másik ismerősöm pedig beutazta Amerikát, volt 40 államban, még olyan semmi közepén lévő helyeken is, mint a vidéki Texas, vagy a nevadai kisvárosok. Ő azt mesélte, hogy Amerikában 0, azaz nulla ember hallott Magyarországról. Nem arról van szó, hogy nem tudták, hogy hol van, hanem egyáltalán "doesn't ring a fuckin' bell".
A haverom mesélte viszont a leghuncutabb dolgokat. Múlt tavasszal elment Máltára, egy nyelvtanfolyamra, ahova a világ minden tájáról érkeztek tanulók. Ott végérvényesen megállapította, hogy a keleti blokk országai fényévekkel tájékozottabbak, mint az összes többi, akárki akármit mond. Elmondása szerint a nyugatiak nem is tudtak hozzászólni a világpolitikához, és valóságos- bár tudom, hogy ez a szó teljesen mást jelent- kultúrsokként élték meg, hogy egy cseh vagy egy lengyel tizenéves többet tud a világról, mint egy brit vagy egy német felnőtt. Ez már akkor kiderült, mikor elkezdték kielemezni Afganisztánt, az USA belpolitikáját. A nyugatiak még csak azt sem tudták, hogy Pinochet nem mexikói. Olyan egyszerű dolgokkal nem voltak tisztában, ami már nem az oktatásnak a hibája.
Mivel nem egy embertől hallottam, ezért lehet alapja egy érdekes mentalitásbeli különbségnek. A keletiek, ha nem tudnak valamit, akkor nem feszegetik a dolgot. Ha pedig valamit gondolnak egy másik népről azt próbálják titokban tartani. Ezzel szemben a franciák, britek simán a magyar és román pofájába mondták, hogy eddig nem is tudták, hogy itt van csapvíz és aszfalt. Elvileg ezt sajnos/szerencsére nem gonoszságból mondták, hanem tényleg ezt hitték.
Az Amerikát bejáró ismerősöm azt is mondta, hogy az amcsik nemhogy szégyenlik, hanem egyenesen kihangsúlyozzák, ha valamit nem tudnak. A szemük kidülled, az arckifejezésül megváltozik és jó hosszú szavakkal, erősen artikulálva:" I've never heard about Hungary in my entire life. Really, I'm serious. Absolutely nothing!". Ezt nem értem. Minek kell még nyomatékosítani, ha valamit nem tud az ember ? Na mind1. Erre volt egy jó hasonlata a haveromnak, hogy lényegében az amerikai meglepődik saját magán, ha nem tud valamit.
Nem vagyok nyugatellenes, ha esetleg ez jött volna le. Nekem ezeket mesélték megbízható emberek. Én is voltam nem egy országban, de soha nem kellett kapcsolatba lépnem az őslakossággal, legalábbis nem annyira mélyen, hogy felmérhessem a tudásukat. A saját meglátásom szerint a dél-amerikaiak tudnak a legtöbbet rólunk, főleg az argentinok, de a mexikóiak sem kispályások.
Másnak is vannak ilyen történetei, vagy csak az én ismeretségi köröm szerencsétlen ?
Most ne ragadjunk le Amerikánál. Európát is felhoztam példaként. Mondjuk Hondurast pont tudom, de az is tagadhatatlan, hogy a lakosság nem tud róla sok mindent. Ez viszont más téma, mert Honduras egy másik kontinensen van, ami nem üti azt, mikor egy németnek el kell magyarázni, hogy Ausztriától keletre melyik ország van...
Abban igazatok van, hogy a nagy műveltség nem segített ezen az országon, de ez még nem jelenti azt, hogy valami hasztalan.
Például általános hetedik osztályban, iskolanapon volt vetélkedő, amiben az volt az egyik kérdés, hogy melyik ázsiai ország zászlaja nem négyzetalapú. Az osztályban öten tudtuk, hogy Nepál. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy egy átlag magyar ezt tudja, de amíg egy átlagos budai általánosban 5 gyerek, rosszabb esetben 1 jól válaszol, akkor ezt 100 brit felnőtt közül tudja 2. Ugyanilyen "ritka" dolgokat nem árt tudni, bár nem szükségszerű, pl. Vietnamban latin betűvel írnak, Kanada fővárosa nem Toronto és Brazíliában nem spanyolul beszélnek. Ha ezeket nem tudja valaki, még akkor sem vagyok hajlandó elfogadni, hogy ezzel egyenlő azzal, mikor a francia szerint mi gyertyával világítunk. Könyörgöm, akkor hogy ment ki az a szerencsétlen, elcserélt néhány gyertyát a repülőjegyért, vagy mi ?
Az is igaz, hogy általában az emberek azokról tudnak sokat, ahol balhé van. Ez sem azonos azzal, hogy valaki jobb esetben semmit sem tud rólunk, rosszabb esetben pedig abszurd sztereotípiái vannak. És most nem az oktatásról beszélek, hanem olyan dolgokról, amit az ember napi fél perc híradóval megtudhat.
Azt nem állítottam, hogy csak a lexikális tudás kell egy nemzetnek. A törekvés is fontos, ezt én mindig hangsúlyoztam, bár ebből a kérdésből kihagytam, mert nem gondoltam volna, hogy ide fogunk kilyukadni.
Viszont meglepő, hogy a cserediákok többsége megrettenve jött haza. Hetekig téma volt, mert egyszerűen el nem tudtuk képzelni, hogy mit csinálnak, amitől ilyen tájékozatlanok... Már félek ettől az Erasmustól, hogy mit fogok kint tapasztalni.
Az általános iskolát ne hasonlítsd össze a felnőttek tudásával. Nyilván, hogy a gyerek tudja, amit épp tanul és nyilván 20 év múlva fogalma sem lesz egy csomó dologról, amit amúgy nem használ, hiába tanulta meg.
Ezért volt ostobaság az okosabb vagy-e mint egy ötödikes műsor, mert az egésznek az volt a lényege, hogy legyen min szörnyülködni, de abba senki nem gondolt bele, hogy jó, hogy már a kölykök tudják, amit épp most tanulnak, és az sem csoda, hogy az meg, aki akár 20-30-40 éve tanulta meg, ha egyáltalán tanították nem tud róla semmit.
Miért kell tudni a németnek, hogy mi van Ausztriától keletre? Akinek nem volt 10 éve földrajz órája, és nem foglalkozik a földrajzzal egyébként sem, az maximum a Híradóban látja, hogy mi hol van, ha épp történik ott valami szenzáció és berajzolják a térképen. Nekem sincs például halvány fogalmam sem arról, hogy mondjuk Bulgáriát milyen országok veszik körbe és őszintén nem is érdekel, hiába itt van a szomszédban. Ha esetleg valamikor odamegyek nyaralni, akkor majd megnézem, addig meg minek foglalkoznék vele? Mire jó az nekem, hogy tudom Bulgária mekkora, ki mit csinál ott, milyen országok határolják, hogy néz ki a zászlója stb. Kit érdekel? Az idő pénz. Egy felgyorsult világban élünk, sokszorosa az a megtanulnivaló és az az információmennyiség a réginek, ami csak egy sima élethez kell. Nincs idő ilyen dolgokkal foglalkozni, amiknek nincs jelentősége. Nem fontos, értelmetlen. Nem mindenki van úgy vele, hogy értelmetlen dolgokkal tölti el a szabadidejét.
Nem tartom magam hülyének. Van egy szakmám, amihez sokat tanultam és köze sincs az ilyesmihez. Beszélek nyelveket. Vannak hobbijaim, sokat olvasok, de nem ilyen témában. Járok színházba stb. Akkor mégis miért miért kellene számomra érdektelen és haszontalan dolgokkal foglalkoznom? Lehet én/a kérdésben szereplő kicikizettek meg egy egész más témában tudnának neked olyan új dolgokat mondani, hogy csak néznél, hiába tudod milyen alakú Nepál zászlaja, meg van-e csapvíz három országgal arrébb.
Szegény kérdező, már megbánhatta, hogy feltette a kérdését, mert jól leoltották.
Pedig igaza van:
Kint voltam pár hónapig Franciaországban.
Az oké, hogy kis városban voltam, amiről én se hallottam előtte, de hogy egy egész országról ami közel van hozzájuk semmit se tudjanak, az már engem is meglepett.
Ismered Madonnát?
Tudod mi az a Playstation?
Tőlünk már csak ilyeneket kérdeztek, de az előző csoportoktól:
Tényleg lovon jártok iskolába?
Tudod mi az a mikrohullámú sütő?
Egyet tudtak: Budapest és pornó.
De nem kell meglepődni náluk minden a best off, be vannak zárva a maguk kis világába, gondolom (remélem) ez csak a vidéki átlag fiatalságra vonatkozik. De ugyanakkor nem tudták, hogy a városukban van Európa legnyugatibb pagodája, ez van.
Németországban már tájékozottabbak az emberek.
Én is kellemetlenül érzem magam, ha valamit nem tudok, és másnak az nyilvánvaló, de akkor fogom magam és keresek róla infókat, mert számomra fontos a tájékozottság, hogy tudjam Nepál zászlaját és, hogy mi történik a nagyvilágban, mivel már megtudhatjuk, nem úgy mint régen, hogy elzártan éltünk a szocializmusban.
23:09
Nem bántam meg, hogy feltettem a kérdést, mert így legalább megtudhattam, hogy az átlagember mit gondol :D
Egyébként én is így vagyok vele, hogy felesleges tudás nincs. Legalábbis nem ez. Szerintem felesleges azt tudni, hogy Paris Hiltonnak hanyadik kutyája lett depressziós, vagy hogy éppen mi történt az aktuális valóságshowban, viszont ennek nincs túl sok köze a művelődéshez.
Tagadhatatlan, hogy meglepődtem egy kicsit, mivel elvileg én képviselem az elkényeztetett fiatalságot, ráadásul mindig is utáltam ezt a porosz rendszer. Mégis engem oltott le mindenki, lényegében azért, mert szerintük én hülyeségeket akarok tudni. Nem vettem magamra, de meglepett mindenesetre.
Amúgy valami van Franciaországban. Mikor kielemezzük, hogy melyik nép a legtájékozatlanabb, akkor általában ők kerülnek szóba.
Olaszország, a 2000-es évek eleje, kamasz voltam, egy hetet töltöttem egy olasz családnál, cserediákként. Nekem szép sorban megmutatták, hogy ez itt az autó, TV, videó, fürdőkád, kutya, tengerimalac, mikró, telefon.
Frankón azt hitték, hogy a magyarok jurtában laknak, ezt meg is mondták, és alig akarták elhinni, hogy nem, sőt, azt tudjuk, mi az, hogy videó meg mikró.
Viszont kicsit értetlenek voltak, első nap megkérdezték, mit kérek inni, kólát kértem, és attól kezdve kérhettem bármit, vizet, teát, narancslevet, csak kólát kaptam, mert hát "szegény magyar, otthon úgysem iszik ilyet".
"Amúgy valami van Franciaországban. Mikor klemezzük, hogy melyik nép a legtájékozatlanabb, akkor általában ők kerülnek szóba."
Igen. Bezzeg a bölcs kipcsakok! És Jézus magyar volt és a Szíriuszról jöttünk! És a sumérok is magyarok voltak! És a kehidakustányi református templom bármikor kenterbe veri a Chartres-i katedrálist! És a magyarok hozták el a fényt és a kultúrát a bunkó Európába húst puhítva lóháton!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!