Kínos kérdések és sztereotípiák Magyarországról?
Van sok ismerősöm, aki megjárta a nagyvilágot. Van olyan is, aki több országban volt, mint ahányban nem, bár vele nem beszélgettem erről a témáról.
Sokan mesélték, hogy néha brutális kérdéseket tesznek fel rólunk kapcsolatban, ráadásul a sztereotípiák rabjai.
Például a volt nyelvtanárom éveket töltött el Franciaországban és Spanyolországban. Ő mesélte, hogy a franciák nem is kérdezték meg tőle, hanem egyenesen kijelentették, hogy ő tud hegedülni, hiszen magyar :S
A spanyolok pedig azt hitték, hogy cigányok vagyunk és mondták neki, hogy milyen ritka a szőke magyar...
Egy másik ismerősöm pedig beutazta Amerikát, volt 40 államban, még olyan semmi közepén lévő helyeken is, mint a vidéki Texas, vagy a nevadai kisvárosok. Ő azt mesélte, hogy Amerikában 0, azaz nulla ember hallott Magyarországról. Nem arról van szó, hogy nem tudták, hogy hol van, hanem egyáltalán "doesn't ring a fuckin' bell".
A haverom mesélte viszont a leghuncutabb dolgokat. Múlt tavasszal elment Máltára, egy nyelvtanfolyamra, ahova a világ minden tájáról érkeztek tanulók. Ott végérvényesen megállapította, hogy a keleti blokk országai fényévekkel tájékozottabbak, mint az összes többi, akárki akármit mond. Elmondása szerint a nyugatiak nem is tudtak hozzászólni a világpolitikához, és valóságos- bár tudom, hogy ez a szó teljesen mást jelent- kultúrsokként élték meg, hogy egy cseh vagy egy lengyel tizenéves többet tud a világról, mint egy brit vagy egy német felnőtt. Ez már akkor kiderült, mikor elkezdték kielemezni Afganisztánt, az USA belpolitikáját. A nyugatiak még csak azt sem tudták, hogy Pinochet nem mexikói. Olyan egyszerű dolgokkal nem voltak tisztában, ami már nem az oktatásnak a hibája.
Mivel nem egy embertől hallottam, ezért lehet alapja egy érdekes mentalitásbeli különbségnek. A keletiek, ha nem tudnak valamit, akkor nem feszegetik a dolgot. Ha pedig valamit gondolnak egy másik népről azt próbálják titokban tartani. Ezzel szemben a franciák, britek simán a magyar és román pofájába mondták, hogy eddig nem is tudták, hogy itt van csapvíz és aszfalt. Elvileg ezt sajnos/szerencsére nem gonoszságból mondták, hanem tényleg ezt hitték.
Az Amerikát bejáró ismerősöm azt is mondta, hogy az amcsik nemhogy szégyenlik, hanem egyenesen kihangsúlyozzák, ha valamit nem tudnak. A szemük kidülled, az arckifejezésül megváltozik és jó hosszú szavakkal, erősen artikulálva:" I've never heard about Hungary in my entire life. Really, I'm serious. Absolutely nothing!". Ezt nem értem. Minek kell még nyomatékosítani, ha valamit nem tud az ember ? Na mind1. Erre volt egy jó hasonlata a haveromnak, hogy lényegében az amerikai meglepődik saját magán, ha nem tud valamit.
Nem vagyok nyugatellenes, ha esetleg ez jött volna le. Nekem ezeket mesélték megbízható emberek. Én is voltam nem egy országban, de soha nem kellett kapcsolatba lépnem az őslakossággal, legalábbis nem annyira mélyen, hogy felmérhessem a tudásukat. A saját meglátásom szerint a dél-amerikaiak tudnak a legtöbbet rólunk, főleg az argentinok, de a mexikóiak sem kispályások.
Másnak is vannak ilyen történetei, vagy csak az én ismeretségi köröm szerencsétlen ?
És mi ezzel a baj? Az országunknak kb. semmi jelentősége sincs az amerikaiak számára, miért kellene vele foglalkozniuk? Egyáltalán miért kellene foglalkozniuk olyan dologgal, ami nem érdekli őket és semmire sem jó nekik? Vagy te hallottál már az összes afrikai, ázsiai orsszágról? Biztos, hogy nem tudnának meglepni semmivel?
Nekem sincs fogalmam sem arról, hogy ki az a Pinochet, nem foglalkozok külföldi politikával, meg afganisztáni háborús stratégiákkal sem, pedig a férjem épp ott van, de teljesen felesleges és nem vagyok olyan körökben, nem vagyok külföldi ország politikusa, hogy tudjam is mi a VALÓSÁG azon kívül, amit a Népszabadság stb. lehoz néha. Főleg, hogy egy ideig követtem az ilyeneket, utána meg a férjem révén rájöttem, hogy a vacsora feletti traccs parti, hallottátok így-úgy Afganisztánt, a helyzet most, de viszont, azért van mert... és így tovább -nak semmi köze ahhoz, ami tényleg van. Ez mással is így van. Engem kifejezetten zavarnak az önjelölt szakértők, akik megnézik a híradót és rögtön tudnak mindent, ami a világban történik, sőt a fotelből még azt is meg tudják mondani, amit náluk sokkal okosabb és fontosabb emberek hosszú hónapok óta mindent körüljárva próbálnak megoldani.
Nem fogok külföldi újságokat venni, mert se kedvem, se időm, se pénzem ilyes fajta "művelődésre".
Amúgy meg, valóban nagyon el vagyunk maradva sok fejlett országtól, viszont tőlünk is vannak elmaradva más országok és teljesen biztos vagyok benne, hogy nekünk is vannak ilyen szintű ostoba tévhiteink róluk, mint másoknak a "magyaroknál nincs csapvíz" szintűek.
Miért baj az, hogy bevallják, hogy nem tudnak valamit? Mi ezzel a baj? Nekem kifejezetten szimpatikus. Persze, van aki jobban szeret mindentudót játszani, meg úgy tenni, hogy nem lepi meg semmi, meg egyáltalán úgy létezni, mintha egy karó lenne felnyomva a se.ggébe.
És hogy a keleti blokk népei mennyivel tájékozottabbak? Nézz már körbe! Megyünk vele valamire? Ha annyival jobbak lennénk, mint akiket lehúzol a kérdésedben, akkor nem ez lenne a felállás, mint most.
És nekem az is szimpatikusabb, hogy valaki egy valamiben KIVÁLÓ, és nem foglalkozik minden szarral csak azért, hogy mindenhez Mekkmesterként értsen és verhesse a mellét, hogy én bizony műveltebb vagyok, mint az a másik. Ja, hogy semmire sem jutok vele? Az nem számít.
A világ nagyon nagy, és az emberek túl elfoglaltak ahhoz, hogy geopolitikai tudásukat csiszolgassák. A tévéhírekben pedig legtöbbször a nagy fajsúlyú országokról hallunk, vagy olyan helyekről, ahol baj van. Hidd el, az 56-os forradalom idején mindenki tudta hol van Magyarország. Örülj neki, hogy most kevesen tudnak rólunk.
A propos, mi mindent tudsz Honduras-ról? Kb. akkora és annyi a lakossága, mint Magyarországnak...
Igen, én is Spanyoloban éltem, és nagyon durva véleményekkel találkoztam, de így hirtelen ami eszembe jut:
-diktatúra vagyunk
-a Szovjetunió egy utódállama vagyunk
-cigányok vagyunk
-magyar fiúk a pornófilmekről híresek nagyon
-nálunk oroszul beszélnek, és magyar nyelv külön nem létezik
kb ennyi hirtelen, csak tudod némelyik szeterotípiának van is némi alapja, ez az izgi
08:43
pedig egy általános iq-hoz bizony fontos lenne a minél szélesebb körű ismerete a világnak
Az IQt ne keverd ide :) az kicsit mást jelent.
Zavar engem is, amit a kérdező ír, furcsa ez a tudatlanság (én linkeltem az első videót). Hallottam olyat is, hogy külföldiek azt hitték, mi lóháton járunk iskolába.
De azért van az éremnek másik oldala is...
Ahogy valaki nem szégyelli, ha valamit nem tud, baj?
Az itteni neveltetés sajnos olyan, hogy nem merünk megtenni dolgokat, és aggódunk, ha nem tudunk valamit tökéletesen.
Ennél szerintem sokkal hatékonyabb ember az, aki bevállalja, ha téved, újra és újra próbálkozik, és nem sír azon, ha pofára esett. Ha mersz tévedni és kitartó vagy, sokkal több lehetőséged van az életben.
Szóval mi a jobb, a sok lexikális tudás, vagy gyakorlati készségek és kitartás?
De mit értettél alatta? Miért fontos a világ "széleskörű ismerete"? Miért kell MINDENT tudni? Olyan úgy sincs, aki mindent tud. Arról nem beszélve, hogy lehet szakérteni, meg okosnak lenni a külföldi politikáról, de az egészet majd úgyis az unokád fogja jól látni, akinek tanítják az iskolában, nem az aki Magyarországon tátja a száját a tévé meg a net előtt, hogy külföldön épp mifolyik és szakért hozzá.
Lehet attól művelt, érthet az irodalomhoz, zenéhez, fizikához, mindenféléhez, csak azért, mert fingja sincsen arról, hogy a jelentéktelen kis elmaradott Magyarország hol van és ott milyen gyümölcsök teremnek meg. És még mindig jobb az, hogy bevallja, hogy életében nem hallott róla, meg hogy ő miket gondolt róla eddig, mintha le tudná annyival, hogy aha, Magyarország. Legalább érdekli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!