Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A metafizikai tradicionalitás...

A metafizikai tradicionalitás posztmodern jelenség-e?

Figyelt kérdés
A posztmodern egyik jellemzője, hogy elfogadja a különféle narratívákat, alternatív lehetőségeket. A metafizikai tradíció is csak visszatekintő, a hagyományokat egy szintre és kritika nélkül egymás mellé pakolászó posztmodern eszmerendszer volna? Akkor már inkább a kereszténység, nem?
2011. jan. 22. 09:27
 1/5 anonim válasza:
Úgy vélem, hogy a "visszatekintő, a hagyományokat egy szintre és kritika nélkül egymás mellé pakolászó posztmodern eszmerendszer" definíciója a teozófia jellemzésére alkalmas. A metafizikai tradíciót pedig, mint eszmerendszert összevetni a kereszténységgel azért sem lehetséges, mert nem vallás, hanem elsősorban létszemlélet. Amíg a katolicizmusnak például van liturgiája, a metafizikai tradícióról ugyanez nem mondható el. Ez az egyik fontos ismertetőjele, ami megkülönbözteti a tezófiától, ahol valóban, egészen ízléstelen módon keverik a keresztény, iszlám és egyéb vallások elemeit a különféle "rítusaikban". Véleményem szerint a metafizikai tradíció és a kereszténység (elsősorban a katolicizmus)között nincs választási kényszer, ennek remek példája Buji Ferenc munkássága.
2011. jan. 22. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A posztmodern szemlélet - amennyire tudom - a pozitivizmusra adott valamiféle reakció. Azt nem tudom, mi oka volt egyeseknek kiszeretni a tudományból, de talán volt ehhez köze a modern fizikának, amit nehéz megérteni, és könnyű félreérteni abba az irányba, mely tág teret enged a transzcendensnek, ill. a szubjekiv filizófiáknak. És ennek a vége, hogy tkp. 7 milliárd féle egyformán érvényes világmagyarázat van. A modern-azaz-kissé elavult gondolkodók, mint én a tudománytörténetből arra következtetnek, hogy a metafizika az időben egyre visszaszorult azokról a területekről, ahová a természettudomány eljutott, és hogy ez a jövőben is így lesz.
2013. febr. 3. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Tudom, már nagyon régi a kérdés.

Viszont én magam is évek óta foglalkozom a témával.

Konkrétan a Metafizikai Tradicionalitás és a Kereszténység kapcsolatával.


Olvastam a témában mindkét oldalról.

Nekem a következő a meglátásom:


Az egyénnek választania kell:

metafizikai tradicionalitás VAGY kereszténység


Mi alapján jutottam erre a meglátásra?

Néhány kulcsszót említenék csak:


A MT alapvető tanítása a szolipszizmus (egyedül én-önmagamsága, csak Én (Isteni) létezem, minden más a tudatom terméke. Tehát az ember nem tesz különbséget Önmaga és Isten között. Ez ugye egészen ellentétes a kereszténységgel.


A MT különböző korszakok ciklikus váltakozását hírdeti (aranykortól a vaskorig 4 korszak, folyamatos alászállással, majd a vaskor után újabb aranykor következik és indul előlről minden.)

Ezzel szemben a kereszténység lineáris: A Paradicsomból kiűzetett az első emberpár, de Jézus megváltja azt, aki elismeri őt és a 2. eljövetele után nem lesz "alászállás ciklikusan".


A MT azt is tanítja, hogy a világ Istennek(Tudtomnak, Én-Önmagamnak) a képzete, nem valós, illúzió, rossznak tekinti azt, és elveti a matériát, mint nemlétezőt.

Ezzel szemben a kereszténység Teremtésről beszél (tehát nem a Tudatom képzete a világ), és minden "nap" végén Isten megállapítja, hogy "Jó".


Ez csak néhány, de sarkalatos pont szerintem a Metafizikai tradicionalitás és a kereszténység összehasonlításának témájában.

Ezek alapján az egyénnek VÁLASZTANIA kell: vagy a kereszténységet tekinti magáénak vagy a MT-t.

A kettő nem egyeztethető össze, nem járható egyszerre.

2014. júl. 30. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Én nem olyan régóta foglalkozom a témával, de én eddig úgy gondolom,hogy a leglényegesebb pont nem is a választáson van, hanem inkább a továbbhaladáson. Az ember amíg nem tudja megvalósítani a vallási szintet legmélyebb lényegében, addig elképzelhető, hogy a metafizikai tradicionalitás összezavarja. Ez olyan lehet egyszerű példával élve, hogy ha egy nagy műtét előtt állsz, bizonyos mértékig rendben kell lennie a szervezetednek, különben kockázatos. Ha valakit ez érdekel, és jómagam is erre törekszem, szerintem először a vallási szint megvalósítása kell, hogy cél legyen és ezt lehet elmélyíteni. Egyébként az, hogy posztmodern jelenség, az egyértelmű nem, mivel a metafizika már az ember előtt létezett, az egy dolog, hogy volt idő, amikor nem volt szükség arra, hogy erről írjanak, mert az ember kimondatlanul is ennek a tudásnak a birtokában volt...
2014. szept. 2. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ez jó kérdés. Én is erre jutottam velük kapcsolatban.
2017. máj. 28. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!