Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ha egy íráshoz felhasználunk...

Ha egy íráshoz felhasználunk irodalmakat, kell-e bármilyen engedélyt kérni a kiadótól?

Figyelt kérdés
Nem szó szerinti idézetre gondolok (de akár arra is), hanem amikor a szerző bizonyos gondolatait emeljük be vagy hivatkozunk rá, és kiírjuk a végén a felhasznált forrásokat.
2010. dec. 14. 23:36
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem, ehhez nem kell engedély. Teljesen korrekt, ahogy leírtad.
2010. dec. 14. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ.

Ha tudományos munkáról, esszéről beszélünk, akkor minden további nélkül átemelheted az ő eredményeit, gondolatait is, csak jelölnöd kell, hogy ezt tőle vetted.

Ha viszont szépirodalmi alkotásról beszélünk, akkor az átvétel plágiumnak minősül, akkor is, ha oda írod, hogy kitől vetted. Ha szó szerint átveszel dolgokat, vagy nyilvánvalóan másolsz egy másik műved, azt a törvény bünteti.

Ha pl. a művedben egy Obi-van Harry Potter nevű varázslótanoncot szerepeltetsz, aki a Roxfortba jár és nem fizetsz a szerzői jogokért, akkor egy komoly pernek nézhetsz elébe.

Ha viszont csak egy varázslóról írsz, aki egy komplett varázslótársadalom tagja, amely rejtőzködik az emberek elől, viszont a nevek, az események és hasonlók a te fantáziád szüleményei, és nem egyértelmű első látásra, hogy honnan jött az ötlet, akkor komolyabb problémád nem lehet belőle. És még a "felhasznált irodalmat" sem kell feltüntetni.

2010. dec. 15. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Vagy, kicsit kevésbé konkrétan fogalmazva, ha mondjuk valaki már írt egy könyvet mondjuk egy lovagról, aki a középkorban élt, a családja kivetette testvérgyilkosság miatt, és most elmegy a keresztes háborúkba, hogy becsületet szerezzen, és ez megtetszik neked, akkor ennyit, amit itt leírtam, minden további nélkül átvehetsz és ráhúzhatod egy saját történetedet, ha az már csak annyiban hasonlít az "eredetihez", amennyire feltétlenül kell.

Mondjuk ilyenkor is tanácsos változtatni egy-két dolgon. Pl. ha az eredeti műben a lovag angol, akkor nálad lehet francia, ha eredetileg herceg volt, nálad lehet márki, és nem azért száműzik, mert megölte a testvérét, hanem... mit tudom én... mert elcsábította a mostoha anyját.

A történet további részleteit viszont muszáj neked kitalálnod.

2010. dec. 15. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nem, most csak tudományos írásokról beszélünk :)

Láttam olyan könyveket, jegyzeteket, ahol szó szerint is volt idézve más szerzőtől vagy idézőjellel vagy úgy hogy "xy definíciója szerint xy" - ilyenkor mi a helyzet?

2010. dec. 15. 00:31
 5/9 anonim ***** válasza:

Semmi, ezeket nyugodtan használhatod, elvégre azért adta ki, hogy olvassák :)

De olvasd el a könyv elején és hátulján lévő szövegeket, ha nem idézhetsz belőle vagy ha engedély kell hozzá, akkor oda lesz írva.

2010. dec. 15. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Az előbbiekhez annyit, hogy >kézirat< idézéséhez a szerzőtől engedélyt kell kérni.
2010. dec. 15. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az első vagyok, nekem rögtön lejött, hogy nem szépirodalomról van szó. :-)


00:48-nak szerencsére nincs igaza, ugyanis a magyar szerzői jogi törvény biztosítja az idézés szabadságát, és ez felülírja a könyvekbe beleírt efféle tilalmakat, mivel a törvény erősebb a kolofonnál. Keress rá úgy, hogy "törvény a szerzői jogról", és azon belül a szabad felhasználást keresd. Természetesen a forrást meg kell jelölni, és meg kell tartani az idézés szokásos terjedelmi korlátait (amit a törvény nem definiál karakterszámra, hanem a józan belátásodra bíz, de vita esetén utólag a bíróság megmondja, túllépted-e). Nyilván nem szabad átmásolni egy fejezetet a másik könyvből két idézőjel között, de a definíció tipikusan belefér ebbe. Másképp nem is tudnánk hivatkozni rá! Pont a definíciók ritkán alkalmasak saját szavainkkal történő átfogalmazásra, és ez jobban is sértené az eredeti szerző jogait, mint az idézés.

2010. dec. 15. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Második vagyok.

Igen. Tudományos munkánál minden további nélkül átvehetsz akár szó szerint is bármit. Csak fel kell tüntetni, hogy honnan vetted. Akár lábjegyzettel, akár úgy, hogy beleírod a szövegbe, hogy pl. "XY úgy gondolja, hogy...", mint ahogy te is írtad.

Ezzel így semmi probléma nincs. Sőt. Még jobb is, mintha csak "saját kútfőből" írnál, mert így jobban illeszkedik a már meglévő szakirodalomba.

2010. dec. 15. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat! :)
2010. dec. 16. 00:40

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!