Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A XVI. században hogyan éltek...

Senior Séf kérdése:

A XVI. században hogyan éltek a polgárok?

Figyelt kérdés
A férfiak háborúban, vagy valahol napszámban, az asszonyok otthon a gyerekekkel. Mi történt, ha kifogyott a liszt, a só, vagy a zsír? Volt valamilyen szatócsbolt, vagy hasonló?

júl. 20. 19:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Melyik országban? Milyen területen? Milyen rangban? Milyen anyagi helyzetben? Azért ezek elég fontos körülmények lennének...
júl. 20. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel az 1-es kérdésére nem jön válasz, ezért az alap kérdésre se tudok pontos választ adni, de nagy vonalakban ha kifogytak valamiből, elmentek a piacra és ott megvették. A városok főterén heti egyszer legalább (de a nagyobb városokban akár többször is) piacot tartottak, vidékről felutaztak a jobbmódú jobbágyok árulni a portékáikat, vagy aki nem engedhette ezt meg magának, az helyben eladta a falvakban az árut kereskedőknek (vagy a jómódú szomszédjának) aki aztán a városokba szállította és eladta az árut.


Nem volt minden férfi háborúban, logikátlan is lett volna. A férfiak művelték jobbára a földeket, építettek, kézműveskedtek stb. Ha minden férfit elvittek volna háborúzni, megállt volna a gazdaság. Családonként besoroztak mondjuk egy embert, a többiek otthon maradtak. Polgárokat meg amúgy sem volt szokás besorozni, a nemesek a saját hűbéreseikből állították fel a seregeiket, nem a városi polgárokból. Egyébként a XVI. századra már bevett szokás volt az állandó, hivatásos hadsereg tartása, tehát ekkorra már kezdtek háttérbe szorulni a jobbágyseregek. Az első keresztény ország aminek hivatásos hadserege volt Franciaország volt a százéves háború alatt. A XVI. századra már majdnem minden európai ország ütőerejét állandó sereg adta.

júl. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Egyébként csak érdekességképp, Magyarország az elsők között volt akik bevezették az állandó hadsereget. Ha beleszámítjuk azt is, hogy a határvidéken állomásozó katonák is hivatásosak voltak, akkor egész Európában mi voltunk a másodikak akiknek állandó serege volt. De a Fekete Sereg 1460-as évekbeli bevezetésével is bőven az elsők között vagyunk. Attól függ hogy az állandó helyőrségeket hadseregnek számoljuk-e.
júl. 21. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

aztaqurvaúristenit! Most nagyon elvagyok keseredve. Hogy a ménkűbe feledkezhettem meg a piacról?

Köszönöm a válaszokat.

júl. 21. 15:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!