Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért helytelen cigánynak...

Miért helytelen cigánynak nevezni a romákat?

Figyelt kérdés

Csíkszeredán születtem és éltem 25 évig, de semmi közöm a székelységhez. Apám magyar, anyám pedig román-magyar félvér. Ennek ellenére magyarországon góbénak hívnak, vagy hivatkoznak rám, de nem veszem sértésnek.

Odahaza simán csak cigányoknak nevezzük azt a bizonyos népcsoporot, és ők is teljes mellszélességgel kijelentik, hogy "én bizony cigány vagyok". Nincs semmilyen pejorativ töltete a kifejezésnek. A román az román, a magyar az magyar, a székely az székely, a zsidó az zsidó, a cigány pedig cigány. Ennyire egyszerű. Itt Magyarországon pedig már meg vannak botránkozva az emberek, ha kimondom a C-betűs szót, és azonnal kioktatnak, hogy a helyes megnevezés a roma.



júl. 3. 19:48
 1/4 Thunderfairy ***** válasza:
34%
Kérdezd meg ezt egy kocsmába a helyi roma gyerekektől. Rá fogsz jönni gyorsan.
júl. 3. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:
76%

Egyre inkább visszaáll a rend, és egyre kevésbé elfogadhatatlan a cigány megnevezés.


Anno talán a Magyar Gárda idejében kezdték el erőltetni, hogy a cigányokat hívjuk ezentúl romáknak. Mert hát a cigány szóhoz sok pejoratív jelentéstartalom társul, és aki a cigány szót használja, az nyilván rasszista. Kb. hasonló mintára, mint ahogy a néger szó helyett elkezdték használni a fekete, meg az afroamerikai szavakat, vagy ahogy a b…zi helyett a homoszexuális, az abból rövidített homokos helyett a meleg szavakat.


Én meg fogtam a fejem, mert semmi értelme ennek a szómágiának. Attól, hogy valamit átcímkézünk, attól még semmiféle probléma nem oldódik meg. Akiknek nem volt bajuk a cigányokkal, azoknak akkor sem lesz, ha romáknak nevezik őket. Akik meg gyűlölik a cigányokat, azok gyűlölni fogják továbbra is, akár romáknak nevezik őket, akár nem.


Én a cigány szót tanultam meg, azt használtam. A cigány barátomat is cigánynak nevezem, de ő magát is, meg a többi cigányt is cigánynak nevezi. Akkor minek?


Szerencsére a dolog némileg lecsengett, lévén egy csomó nemzetiségi önkormányzatnak, egyesületnek továbbra is cigány szó szerepel a nevükben. Ha a 100 Tagú Cigányzenekar nem keresztelte át magát 100 Tagú Romazenekarra, meg a Cigány Szív Egyesület sem nevezte át magát Roma Szív Egyesületre, meg a Csongrád-Csanád Vármegyei Cigány Önkormányzat is a megyét cserélte le vármegyére, a cigányt viszont nem cserélte romára, akkor talán maguknak a cigányoknak nincs is bajuk ezzel a megnevezéssel, és akkor talán a nem cigányoknak sem kellene, hogy bajuk legyen vele.


Persze van, aki ezt így nem nézi, nem látja, és továbbra is a régi szellemben az átnevezést erőlteti.

júl. 3. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 grafno ***** válasza:
0%
Ausztriában és Magyarországon is cigányok vagy zigouner. Itt nincs roma és nepbutitas sem.
júl. 3. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem olyan általános ez, de vannak, akik a roma megnevezést preferálják magukkal szemben.
júl. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!