Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Amit szabad Jupiternek nem...

Amit szabad Jupiternek nem szabad a kisökörnek? Mi lett volna ennek eredetileg a célja?

Figyelt kérdés
Ez pont az emberek közti egyenlőtlenséget legalizálja, csak én nem értek ezzel a mondással egyet. Tehát én lehetek veled szemét, de te tarts tiszteletben engem, mert ha nem jól megjárod.

jún. 25. 16:04
 1/9 anonim ***** válasza:
89%

"Tehát én lehetek veled szemét, de te tarts tiszteletben engem, mert ha nem jól megjárod."

Hogy egyetértesz-e vele vagy sem, az a te dolgod, de régen többnyire ez volt a módi: az uralkodó és közvetlen környezete csaknem bármit megtehetett bármiféle komolyabb következmény nélkül, míg a pórnépnek kuss volt a neve. Ez nagyjából csak a felvilágosodást követően kezdett változni, ahogy kezdtek kialakulni nyugaton a különböző demokráciák, amelyekben a nép akarata sokkal markánsabban teljesül, mint annakelőtte.

Azóta ez a mondást inkább iróniából, vagy gúnnyal szokták felemlegetni, épp azokban az esetekben, mikor a demokrácia ellenére is bizonyos helyzetekben igaznak bizonyul a mondás.

jún. 25. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
69%
Ha belegondolsz, a hierarchia ilyen. Ha a főnök nincs bent fél napot, semmi gond, ha az alkalmazott késik egy fél órát, levonják a fizetéséből. Más rétegekre más szabályok vonatkoznak. Akkor meg pláne, amikor a mondás született. Nem feltétlenül igazságos, de ez van, ezzel kell együtt élni.
jún. 25. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez a mondás olyan helyzetekre vonatkozik, ahol NEM egyenlő a felállás és nincs is semmi helye egyenlő felállásnak. Példa: én ezt főleg kiskölyök koromban hallottam, felnőttektől. Azon vitatkozhatunk, hogy nevelésileg mennyire célravezető ilyen mondásokkal rövidre zárni a gyerek problémázását (szerintem nem annyira, de néha muszáj), az viszont vitán felül áll, hogy egy óvodás gyerek sehol nem egyenlő a szüleivel.
jún. 25. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3

Attól függ honnan nézzük, mindkettőjüknek ugyanaz az emberi jogai vannak

jún. 25. 18:26
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Joga van pl normális életre, de nem ő szabja meg, hogy pl süteményt akar rendes ebéd helyett, pl.
jún. 25. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Így igaz
jún. 25. 21:52
 7/9 A kérdező kommentje:
De ez a kérdésem nem pont az uralkodó-alattvaló minta alapján, hanem az emberi kapcsolatok alapján íródott
júl. 25. 20:35
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Hogy te milyen ertelemben hasznalod, meg milyen ertelemben szuletett meg a mondas, az ket kulonbozo dolog.
júl. 25. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez nem arról szól, hogy valaki lehet "szemét", valaki meg nem lehet "szemét", hanem hogy például vannak olyan helyzetek, amik az általános szabályokat felülírhatják, de hogy mikor van az a helyzet, azt csak megfelelő rálátással és bölcsességgel kiérdemelt privilégium eldönteni. Bármelyik kisökör nem írhat fel szabályokat, csak mert másnak lehetett, amikor nincs elég megértése róla, hogy miért lehetett.


Egyszerű példa: a piros lámpa mindenkinek tilos, és az a szabály, hogy meg kell állni, és át kell engedni a keresztben jövőket. A szirénézó mentőre ez nem feltétlenül vonatkozik. Ha a szükség úgy hozza, átmehet a piroson is. (És tényleg csak akkor, ha rutinból fel tudja mérni a helyzetet, hogy ez a célszerű.) Nem kell ebből presztízskérdést csinálni, és nem kell vele versenyezni, meg jól megmutatni neki, hogy akkor mi is jól átmegyünk a piroson, velünk ne "szemétkedjen".


Az élet más területein is előfordulhat, hogy értelmes és célszerű keretek között fontosabb a szabályok ellenére is cselekedni, de csak a bölcs Jupiternek. És ez nem azt jelenti, hogy többé nem érvényesek a szabályok a kisökörre sem.

szept. 9. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!