Hogyan tudnám szeretni és megélni a magyarságomat?
(Magyarországi) magyar vagyok. Szeretni akarom a magyarságomat. Büszke akarok lenni arra, ami vagyok, és nem szégyellni. Viszont folyton csak a rossz példát látom magunkról – akár az interneten, akár a saját környezetemben. Nem állok neki felsorolni a rossz tulajdonságainkat, nem célom "magyarelleneskedni". Sőt, épp ellenkezőleg. Ti hogyan tudjátok elfogadni és szeretni a magyarságotokat? Hogyan tudnék én is szeretettel, nem pedig undorral gondolni a saját népünkre?
Ha pedig ez megvan, hogyan tudnám megélni a magyarságomat?
Véleményem szerint mindenkinek mást jelent az, hogy magyar vagyok. Van aki büszke tud lenni arra, hogy magyar és van olyan is aki szégyelli a magyarságát. Manapság ez eléggé elterjedt dolog, hogy a nemzettudat, vagy legalábbis a hovatartozása az embernek nem akkora identitás képző erő, mint mondjuk a karrierje, hobbija, szexualitása, stb. Az, hogy ez miért van több irányból is megközelíthető, de szerintem ezek közül a hagyományőrzés és a kultúrális gyökereink eldobása az ami miatt nem tud elég népszerű lenni a "magyar", mint identitás. Ha megfigyeljük, hogy manapság mekkora ráhatása van a kapitalizmusnak egy-egy szokás vagy akár identitás kiépítésében akkor nem kell csodálkozni, hogy ezek a dolgok háttérbe szorulnak.
Persze nem vagyok vak én se az itthoni körülmények között ez lehet, hogy vajmi kevés lenne, ugyanis túlzottan atomizált a társadalom, de akár ez egy ilyen mozgalom vagy akár szerveződés irányába szívből elkötelezettek lennének (nem csak a haszonlesés célja miatt), akkor neked se kellene azt mondani, hogy "nem tudok büszke lenni a magyarságomra".
Valószínűleg nem vagy képes tárgyilagosan szemlélni a dolgokat, különben nem undorodnál egy néptől sem. Minden országban vannak jó és rossz dolgok; kerüld a rosszat, keresd a jót.
Egyébként engem abszolút hidegen hagyott a magyarságom régebben, és pont az segített megismernem és jobban átélnem a kultúránkat, hogy külföldiekkel kapcsolatba kerülve "kénytelen" voltam foglalkozni vele.
#1 Ha már társadalmi témákról beszélünk, megemlítenék valamit: elég nagy hiányossága sok magyarnak (de valószínűleg nem csak a mi népünknél van így), hogy az emberek nem nem érzik a különbséget a hazaszeretet, a hagyományok szeretete-megőrzése, a nacionalizmus és a sovinizmus között. Ezek nem ugyanazt jelentik, az emberek hajlamosak mégis összemosni őket. Mintha azt mondanánk, hogy minden néptáncos fortyog az idegengyűlölettől. Ami nyilván nincs így. Nehéz felvállalni akár a haza, akár a kultúra iránti szeretetet, ha attól kell félni, hogy a bajszos osztrák festőhöz hasonlítanak.
A kapitalizmusnak és az internetnek is biztosan megvan a maga szerepe. Láthatjuk, hogy élnek mások, megvehetjük ugyanazokat a ruhákat, amiket bárki más a világon, saját identitás helyett mind egyformák akarunk lenni, hogy ne lógjunk ki a sorból.
Nem teljesen értem, mit jelent az "atomizált társadalom" kifejezés. Próbáltam rákeresni, de rendes leírást nem találtam róla. Valami olyasmi lenne, hogy széthúzunk, megosztottak vagyunk, és könnyű egymás ellen hergelni? Vagy teljesen félreértem?
#2 Tudom, hogy mindenhol van jó és rossz. Szívesen kerülném a rosszat. Ha a környezetemen nem is tudok változtatni, de legalább az interneten szívesen követnék olyan embereket, akik pozitív tartalmakat csinálnak, akik feldobják az ember napját, és soha nem mennek bele megosztó témákba, amin csak felidegesíteném magam. Csak előbb rájuk kellene találnom. Csak ne lenne tele minden közösségi oldal a negatív emberekkel!
Negatívok közé lehet érteni péládul:
– a magyargyűlölő magyarokat,
– a toxikus "hazafiakat" – akik attól érzik magukat nagy magyarnak, hogy túlhangsúlyozzák a nemzeties és hagyományos dolgokat, és lenézik a más népeket,
– és azokat, akik simán csak idegesítően viselkednek az interneten, ezzel is negatív képet mutatva a magyarról.
Szóval szeretném én meglátni a jót a magyarokban és a magyarságban, éppen ezért írtam ki a kérdést. Csak jó lenne tudni, hol keressem ezt a jót.
Esetleg, ha valaki ismer olyan tartalomgyártókat (bármilyen platformon), akik szerintetek segíthetnek megszerettetni velem a magyarságomat, nyugodtan ajánlhattok.
ma 01:39
- Nem kell ehhez követni senkit, egyszerűen tájékozódj a magyar eredményekről. Látogass múzeumokat, nézz magyar filmeket, olvass irodalmat... stb.
- Ott vannak a hungarikumok, az értéktár, amelyek próbálják összegyűjteni az országra jellemző dolgokat (ez gyakran nem minőségi szint, de attól még jó tudni róluk),
- Léteznek a minőséget elismerő díjak, mint a népművészet mestere díj vagy az érték és minőség díj (ami meglehetősen kétséges tekintve, hogy az Origot is díjazták, de itt is találhat az ember jót)
- Mégis van egy vlogger, aki eszembe jutott: Magyarósi Csaba elég gyakran mutat be hazai jó dolgokat. Amennyire tudom, az M2-n vagy a Duna TV-n is szoktak jó ismeretterjesztő műsorok lenni, de bő tíz éve nincs tévém, úgyhogy innen nem tudok ajánlani.
#1 Én is azt vallom, hogy van értelme a hagyományok megőrzésének. Nem csak Magyarországon, hanem a világ minden pontján. Jó dolog a kulturális sokszínűség, érdekesebbé teszi a világot. Ha bármelyik kultúra eltűnne, nagy veszteség lenne a világnak. Ez a magyar kultúrára is igaz, épp annyira értékes, mint bármelyik másik népé. Csak kár, hogy sokan ezt nem értik, főleg idehaza. Van, aki simán csak elavultnak néz mindent, ami hagyomány, és van, aki egy népviseletet már a n..izmussal azonosít. A politikusok sem segítenek ezen, épp ellenkezőleg.
A másik dolog meg a szűklátókörűség. Amikor valaki azt gondolja, hogy a magyar a minden, és egyáltalán nem nyitott más kultúrák megismerésére. Sőt, kifejezetten megveti őket, leginkább a szomszédainkat. Pedig az ő világuk is lehet érdekes. Jó lenne félretenni a gyűlöletet és megismerni egymást.
Az atomizált társadalommal kapcsolatban pedig köszi a választ.
#2 Magyarósi Csaba nevével már találkoztam, de valamiért soha nem néztem. De majd ránézek a csatornájára. Köszi az ajánlást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!