Erősíti a szabályt a kivétel?
A mondás használata egy félrefordításból ered, és így rögzült a köztudatban. Az eredeti mondás úgy szólt, hogy "a kivétel igazolja a szabály létezését".
Ha például azt mondjuk: "A skorpió csípése halálos", de valaki ismer valakit, aki nem halt bele a csípésbe, és erre azt mondja, hogy "a kivétel erősíti a szabályt". Ez így nem igaz, hiszen a kivétel ebben az esetben éppen hogy gyengíti a szabályt. De azt értjük alatta, hogy annak ellenére, hogy néhány kivételes esetben nem teljesül, attól még a szabály igaz.
1#, Ezt rosszul tudod.
3as már közelebb van.
Kérdező. Eredetileg ez egy matematikai dolog. Képzeld el a halmazokat. Ha egy halmazban van egy szabályosság, ami 80-100%ban igaz minden tényezőre, akkor ha kiveszel egy kivételt belőle, amire alacsony %ban igaz, akkor a halmazban lévő, benne maradt elemek szabályossága erősödik.
Nem tudom, hogyan lett ez a közbeszédben, főleg ellentétes értelemmel, de ez innen ered.
Ha van egy elem-halmaz, aminek van egy nagy általános szabálya, akkor ha a szabálytól független elemet( a kivételt) elveszed, akkor a halmazban a szabály erősödött.
Pl 1000 körte és 5 alma. A szabály, hogy mind körte. Senki se mondaná, hogy 'ezer körte és öt alma', azt mondanák, 'körték'. Ha kiveszel almákat, amik itt a 'körték' szabályból kivétel, akkor a benne maradt halmazra {1000 körte, 4 alma}, már erősebb a 'körték' szabály.
Számomra két lehetőség van:
-"A skorpió csípése MINDIG halálos" - ilyenkor a kivétel a szabály CÁFOLATA
-"A skorpió csípése ÁLTALÁBAN halálos" - ilyenkor a kivétel elfogadott, egy bizonyos arányig.
Számomra ez a mondás inkább azt jelenti, hogy nekem könnyebb megjegyeznem a szabályt, ha ismerek kivételeket is alóla. Jobban megragad maga a szabály, a minta. Jobban tudom elképzelni, milyen keretek között érvényes a szabály, és mely dolgok (a kivételek) esnek kívül a szabály hatókörén. Erősíti bennem a szabály helyes alkalmazásának lehetőségét.
Például: Minden növénynek van virága, kivéve a mohákat, páfrányokat, zuzmókat és a harasztokat. Ismerem a kivételeket, tehát helyesen tudom kezelni és alkalmazni ezt a szabályt, ha úgy hozná a sors.
Jajj már. :) Mondjuk megértem a sztereotípiák mentén...
Latinból félrefordították és a téves változat terjedt el. Ez más mondásokkal is előfordult már, szóval nem újkeletű jelenség.
Vagyis az eredeti nem arról szól, hogy "A kivétel erősíti a szabályt.". Így a kivétel nem erősíti a szabályt, mint ahogy azt már sokan észre is vették. Mint te is kérdező. :) Tényleg nem erősíti. Ott a wikin is története.
"latinul: exceptio probat regulam"
"szó szerinti jelentése: „a kivétel igazolja a szabályt” "
Félrefordították és nem "erősíti", hanem "igazolja" és a Cicero féle történésben, szövegkörnyezetben mást jelentett.
"Eredeti értelme"
"... a helyes fordítás: „a kivétel teszi próbára a szabályt” lenne.
"Ez egy régi jogi elv, amit Cicero vezetett be Lucius Cornelius Balbus védőbeszédében."
"Cicero válaszában arra hivatkozott, hogy ha az egyezményekben szerepelt ez a kivétel, akkor az általános szabály az ellenkezője kell, hogy legyen,..."
Az eredeti értelmét a következő wiki sor írja talán a legérthetőbben:
"Erre az elvre, miszerint ha törvénybe van foglalva egy kivétel egy szabály alól, az bizonyítja, hogy létezik maga a szabály is,..."
( [link] )
A kérdés: "Erősíti a szabályt a kivétel?
Igaz, hogy a kivétel erősíti a szabályt? Én még nem igazán találkoztam olyan helyzettel, amire illett volna. Vagy hogy kell ezt értelmezni?"
Kérdező, nem erősíti. És sehogy sem kell értelmezni, mert értelmetlen. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!