Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért mondják, hogy a kivétel...

Miért mondják, hogy a kivétel erősíti a szabályt, amikor pont hogy gyengíti?

Figyelt kérdés
Hogy lehet ilyen önellentmondásos mondást kitalálni, titeket nem zavar?

2014. ápr. 13. 07:10
 1/10 anonim ***** válasza:
95%

Ezt én sem értettem régen. De rájöttem.

Ha nagyon nagyon sok kivétel lenne, akkor azt már nem is kivételnek hívnánk, és a szabály sem állna fent.

Maga az a tény, hogy valamit kivételnek neveznek, megerősíti, hogy van egy szabály, ami alól csak néhány kivétel van. A sok kivétel viszont valóban gyengíti :)

2014. ápr. 13. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 hollófernyiges ***** válasza:
2014. ápr. 13. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A kivétel nem gyengíti a szabályt. Így kéne fordítani helyesen.
2014. ápr. 13. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Első, kapizsgálom a válaszodat, de ezt akkor is kiforgatottnak tartom. Szerintem a kivételek számának növekedésével arányosan gyengül a szabály. Ha pedig a kivételek száma meghaladja a szabályszerű elemek számát, és ezek a kivételek egyforma módon kivételek, akkor a kivételek fognak új szabályt alkotni.
2014. ápr. 13. 08:07
 5/10 A kérdező kommentje:
A kivétel bizonyítja a szabály létét a wiki szerint. Köszi! :)
2014. ápr. 13. 08:14
 6/10 anonim ***** válasza:
50%
Kicsit népszerűbben: Egy-két kivétel miatt a szabály szabály marad.
2014. ápr. 13. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
NEM erősíti a szabályt, kár belemagyarázásokat keresni: ez ugyanis egy latin mondás félrefordításának eredménye, ahogy a 2. válaszíró is linkelte. Tehát senkinek nincs igaza, aki meg vélte találni a magyarázatot arra, hogy miért "erősíti a kivétel a szabályt." A kivétel nem erősíti a szabályt. Félrefordításról van szó.
2014. ápr. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy gyökér mondás. Ha valami szabály az szabály. Ha van benne kivétel, akkor azt nevezzék annak. De az épp hogy gyengíti azt.


Ha sok kivétel van benne, akkor az már nem is szabály, max. irányelv, vagy "érdekes egybeesés".

2014. ápr. 15. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Látom, hogy ez már egy régi kérdés, azért csak válaszolok rá, ez egy igen egyszerű dolog, nem is értem, miért nem jött még rá senki. Talán azért, mert a kivétel szót főnévnek tekintik, nem pedig egy cselekvés eredményének. A kivétel az amikor kiveszünk valamit, kivesszük a fiókból a zoknit, akkor az zoknikivétel. Használjuk ebben az értelmében a kivétel szót és máris van értelme a mondásnak.
2021. máj. 25. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Utolsó: Én nem látom az értelmét az igés megoldásnak.
2021. jún. 11. 15:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!