Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A Magyarországon élõ...

A Magyarországon élõ emberek nem szeretik a románokat? Vagy az erdélyieket? ( tudom egy orszagban van a 2 de megis más más nép)

Figyelt kérdés
s ha e 2 népet nem, akkor úgy általánosan melyik népeket igen?
2008. dec. 30. 21:54
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Akinek nincs baja (általában) a román néppel,az nyisson már ki egy töri könyvet! Elég megnézni az I.vh utáni helyzetet,trianon,kisantant stb.
2009. nov. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
68%
Egyes románokat én is utálok! Például azokat akik megverték az egyik magyar barátomat. Dehát egy ember nem tehet arról, hogy románnak született! Én erdélyi magyar vagyok, és vannak román barátaim, akik megakarnak tanulni magyarul. Nehogy már azért utáljuk őket, mert egyesek elmebetegek!
2009. nov. 22. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"A Magyarországon élõ emberek nem szeretik a románokat? Vagy az erdélyieket? ( tudom egy orszagban van a 2 de megis más más nép)

s ha e 2 népet nem, akkor úgy általánosan melyik népeket igen?"


Erdélyre nem szokás népként tekinteni, bár ha a történelem másképp bánik vele, talán külön államként üzemelne, s ez esetben a belgák vagy a svájciak példájához igazítanánk (talán külön nemzetként kezelnénk).


Te egybevonsz három fogalmat. Az erdélyi magyarokat, az erdélyi románokat, és az Erdélyen kívül élő románokat. A trianoni békeszerződés előtt e három eset jogosan volt elkülönített volt, hisz a Magyar Királyság területén mintegy három millió, Románia területén pedig mintegy négy és fél, öt millió román élt a századforduló után.


Amúgy az elcsatolás óta - földrajzilag és történelmileg hibásan - Erdély alatt jellemzően a Partiumot és a Bánságot is szokás éreni.


Tehát ne erdélyi népben gondolkozz, mert ilyen mondhatni sohasem volt (még ha létezett is bizonyos szintig az erdélyi identitás). Az ott élő népek szellemiségei, szemléletmódjai, sérelmei, történelmi hovatartozásai és céljai sohasem tették lehetővé, hogy egy etnikailag ennyire megosztott társadalomban homogén identitás jöhessen létre az ott élők között, mint például az Amerikai Egyesült Államok, Svájc vagy Kanada esetében (persze kivételek ezek között is zömével akadhatnak).

Találóbb erdélyi vagy romániai magyarokról, illetve románokról beszélni, így meglátásom szerint sokkal pontosabb vagy.


Eddig ez a fogalmi tisztázásért volt, a kérdésedre pedig, hogy mit szeretnek a magyarországi emberek és mit nem, amíg meg nem hallgatunk mindenkit egyenként - talán még ez is kevés lenne -, csakis nagy általánosítások és torzítások árán adhatunk választ. Sokszor még a saját véleményünkkel sem vagyunk tökéletesen tisztában. Szerintem van a nemzetnek nagyobb problémája is ennél.

2010. dec. 27. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!