Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mitől lesz egy település város?

Mitől lesz egy település város?

Figyelt kérdés
Volt egy kérdés, hogy hány város van Mo.-n. belinkeltek egy listát, és érdekes, hogy például az 1062 fős Pálháza város, ellenben ismerek többezres településeket, amik falvak.
2010. okt. 9. 17:07
1 2
 1/11 anonim válasza:
egy városnak kell lennie saját működő önkormányzatának, általános iskola, és úgy tudom szakmunkás vagy szakképzőnek is kell lennie, teljeskörű orvosi ellátásnak, én úgy tudom ilyesmi feltételek vannak, ha nem lécci javítsatok ki :)
2010. okt. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Attól, hogy annak nyilvánítják.

Minden országban van egy megszabott népességszám és csak afölött számíthat egy település városnak, de attól, hogy elérte ezt a népességszámot, még nem lesz automatikusan város.


A város olyan település, amely egy adott térség központja és kisebb-nagyobb környezetére gazdasági-kultúrális szívóerőt gyakorol.

Ha ez nem igaz egy településre, hiába laknak ott ötször-tízszer annyian, mint a megszabott határ, az még nem város.

2010. okt. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Én is úgy tudom, mint az első.

Kell, hogy legyen benne középiskola, teljeskörű orvosi ellátás, (pl sztk), rendőrség, tűzoltóság.

nem vagyok ebben 100%ig biztos, de én így hallottam.

2010. okt. 9. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Én meg egyetemen úgy tanultam, ahogy a második válaszban leírtam.
2010. okt. 9. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nálunk nincs középiskola, pedig kisvárosban lakok.( 7-8 ezer fős), csak az általános iskolában van levelezős felnőtt tagozat.
2010. okt. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Nem, a népességszám nem számít.

Középiskola, szakrendelés, kistérségi település központja.


"az ÖTV szűkszavúan bár, de egyértelműen fogalmaz: nagyközségekből lehet város, a kezdeményezés joga a képviselő testületé, a döntés joga pedig végül a köztársasági elnöké, szűrőként beépítve a képbe a szakminisztériumot. A törvény nem állít ugyanakkor kritériumot: a nagyközségek kiválasztásában a „fejlettség” és a „központi szerep” a döntő tényező. Nincs szó lélekszámhoz kötött határról, vagy bármely olyan infrastrukturális mutatóról, amit egy városnak mindenképpen teljesíteni kell.


Az egyetlen kemény korlát, hogy csak nagyközségekből lehet város, és a törvény 108. §-ából az is kiderül, hogy nagyközséggé válni adott esetben nehezebb, mint onnan várossá előlépni. Ugyanis a „nagyközségi címet használhatják azon települések képviselő testületei, amelyek a törvény hatályba lépésekor nagyközségi tanácsok voltak, továbbá, amelyek területén legalább ötezer lakos él.”


[link]


A 2009. év új városai


A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint Mágocs (Baranya megye), Mélykút (Bács-Kiskun), Medgyesegyháza és Újkígyós (Békés), Mezőkeresztes és Sajóbábony (Borsod-Abaúj-Zemplén), Csanádpalota (Csongrád), Rácalmás (Fejér), Beled (Győr-Moson-Sopron), Jászkisér és Rákóczifalva (Jász-Nagykun-Szolnok), Budakalász, Tápiószele és Zsámbék (Pest megye), Igal (Somogy), Nyírmada és Vaja (Szabolcs-Szatmár-Bereg), Gyönk és Nagymányok (Tolna), Vép (Vas), Balatonkenese (Veszprém), valamint Pacsa (Zala) kapott városi címet.


Pl. Pacsa lakói 1.900 fő.

2010. okt. 9. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Sokszor elég falusinak tűnő települések is városok lesznek, máskor meg óriásközségek is vannak, főleg Pest környékén! Érd sokáig óriásközség (ez nem közigazgatási definíció) volt, ca. 40 000 lakossal, de volt pár 20 000-es nagyközség is.
2010. okt. 9. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

17:42-es!

Akkor mégiscsak van népességkorlát.

Hiszen 5000 fő alatt (elvileg) nem lehet a település nagyközség és csak nagyközségből lehet város. Tehát csak 5000 fő feletti település lehet város (még ha ez a városi létet szabályozó törvényben konkrétan nem is szerepel.)

2010. okt. 9. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Csorvás város, pedig nincs középiskolája.
2010. okt. 9. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A nagyközségi címhez mióta kell 5000 lakos? 5000 lakos felett már alig van nagyközség, mert már várossá lettek, 5000 alatti meg elég sok van.
2010. okt. 10. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!