Aki nem hisz semmilyen természetfelettiben, csak a tudomány jelenlegi állásában, és saját magában, az hogyan magyarázza a világegyetem tökéletességét?
"Akkor az érthetőség kedvéért hogyan lenne lehetséges, hogy egy robbanás következtében kialakul a jelenlegi világ, benne az élet és mi"
Sehogy. A robbanás értelemszerűen csak az anyag szétterjedését jelenti. Hogy az anyag hogyan alakult tovább, azt már az határozta meg, milyen fizikai állandók, termodinamikai törvények, stb hatottak rá.
"Akkor az érthetőség kedvéért hogyan lenne lehetséges, hogy egy robbanás következtében kialakul a jelenlegi világ, benne az élet és mi."
Például úgy, hogy a világ öröktől fogva létezik, egy Metaverzumban, amiben helyi Ősrobbanások zajlódnak. Amolyan "buborékok" jelennek meg, amik aztán elkezdenek tágulni, majd az egyik ilyen, a másik olyan sorsra jut. Mivel pedig ez folyamatosan megy, örökké, ezért előbb-utóbb lesz olyan buborék (Univerzum) amiben lesz élet is.
Nincs ebben semmi meglepő. Ha például örökké játszhatnál a lottón, és minden számkombinációt kipróbálhatnál, akkor biztos, hogy többször is lenne telitalálatod. Attól függetlenül, hogy szinte lehetetlennek tűnik eltalálni 90-ből 5 számot.
#5 voltam.
"Mennyi volt az esély hogy így alakul? Megsúgom nagyon kevés. Hogy az élet kialakul, egyáltalán az élet feltétel, arra még kevesebb."
Ha itt most arra gondolsz hogy mennyi volt az esély arra hogy a földön ez a fajta élet így kialakul, és ehhez a feltétel pont adottak legyenek, akkor válasz valóban az hogy nagyon kicsi. Csakhogy azt nem szabad kívánni az egyenletből hogy mekkora a univerzum.
Az Európai Űrügynökség (ESA) által végzett becslések szerint a Tejútrendszerben legalább 100 milliárd bolygó lehet. Ez 1 galaxis. Ehhez hozzájön hogy az eddigi megfigyelések és adatok alapján az ismert univerzumban található galaxisok száma körülbelül 100-200 milliárdra tehető. Azonban a kutatások és az újabb megfigyelések lehetővé teszik, hogy folyamatosan frissüljön ezeknek a számoknak az ismerete.
Na most ha feltételezik hogy csak minden 1 trilliárd bolygó alkalmas arra hogy élet alakuljon ki rajta, és ezek közül is csak minden milliomodikon lesz is valami, akkor már láthatjuk hogy a dolog önmagában már egyáltalán nem elképzelhetetlen.
Az ismert univerzum hatalmas mérete és a távolságok miatt nehéz, szinte lehetetlen elképzelni a földönkívüli élettel való találkozást.
Ezenkívül, mivel a földönkívüli élet lehet hogy más körülmények között fejlődött ki mint az emberiség, így az életformáik, az idegrendszerük és kommunikációs rendszereik is jelentősen eltérhetnek a miénktől.
Ezek például akadályozhatják a kapcsolat létrejöttét.
""Mennyi volt az esély hogy így alakul? Megsúgom nagyon kevés. Hogy az élet kialakul, egyáltalán az élet feltétel, arra még kevesebb.""
Nyilván, de hacsak nem tudod bizonyítani, hogy az lett volna a cél, hogy pont így alakuljon, akkor ez nem jelent semmit. Hisz akárhogy máshohy is alakulhatott volna, amikre mind pont ugyanakkora esély lehetett volna, mint erre. Így az, hogy a számtalan lehetséges variáció közül pont így alakult, és nem akárhogy máshogy, szimpla véletlen.
"Ha felrobbantasz valamit akkor abból hogy lesz élet?"
Az ősrobbanás valójában nem robbanás volt, hanem tágulás. Az elmélet korai kritikusai nevezték el nagy bummnak vagy ősrobbanásnak, ami rajta ragadt.
Maga az ősrobbanás pillanata nem az univerzum kialakulását magyarázza, hanem a tágulást megelőző legkorábbinak ismert pillanatot jelöli meg szingularitásként.
"nem ad magyarázatot semmire, az univerzum tökéletességére"
Az univerzumunk nem tökéletes. A benne található világnak egy rendkívül elenyésző része olyan, ahol egyáltalán meg tudunk élni. Még a bolygónkon is rengeteg olyan hely van, ami számunkra alkalmatlan arra, hogy ott éljünk.
"az életre"
A földi élet kialakulását nem az ősrobbanás, hanem a biogenezis elmélete írja le. Még elég "fiatal", de nagyon ígéretes. Az utóbbi években nagyon sokat fejlődött. Minden benne foglalt tétel már most fényévekkel megelőzi a bibliai inteligens tervezés hipotézisét.
Az inteligens tervezés hipotézise annyira silány, hogy gyakorlatilag semmilyen szinten nem tartalmaz cáfolhatósági kritériumot. Nincsenek újszerű, tesztelhető jóslatai sem. Tudományos szempontból értéktelen. Tipikus god of the gaps (rések istene) szint.
"Ha felrobbantasz valamit, akkor abból nem lesznek tökéletes geometriai alakzatok, formák, csillagképek stb..."
Arról már írtam, hogy az ősrobbanás nem robbanás, hanem tágulás volt valójában. De a kommented miatt muszáj emlékzetesselek, hogy a tűzijátékok valójában robbanások, amelyeket a magasban hajtunk végre és pompás, előre tervezett geometriai alakzatokat tudunk velük mutatni a fiatal és idősebb nézőközönségnek.
"Tehát akkor hogyan alakult ki a világegyetem?"
Több tudományos elmélet is foglalkozik a kérdéssel. Jelenlegi ismereteink szerint az ősrobbanás elmélete az, amely tényekkel és adatokkal leginkább alátámasztható. A húrelmélet és kvantumfizika közös gyermekétől is sokan remélnek egy tudományos áttörést.
Mindenképpen fontos felhívni a figyelmet arra, hogy bár nincs tökéletes elméletünk mindenre, de ez nem jelenti azt, hogy akkor választunk egy bronzkori vallást a sok közül, és akkor annak lesz igaza, bármilyen blődséget is állít.
Hogyan lehetne a világ tökéletes annak, aki csak önmagában hisz?
Az vesse rám az első "haszontalant" aki önmagában hisz és tökéletes világban él. Vagy esetleg az, aki hazudik.
#19 Meddig volnál megszégyenülés és sírás nélkül ezt mesélni a babájukat szülés előtt elvesztett anyáknak vagy bármelyik árvaházban a gyerekeknek? Csak kíméletből nem írtam több példát.
Tudományos szempontból az univerzumunk nem tökéletes hely az életre. Egy nagyon speciális, kitüntetett helyen és időben élünk. De még ez sem az istened kegyes ajándéka. Ha velegondolsz, teljesen normális, hogy amikor körülnézel, lakható élőhelyet látsz magad körül. Ha itt nem lenne lehetőségedre az életre, akkor ugyanis fel sem tudnád tenni magadnak a kérdést. Lásd: "pocsolya" analógia Douglas Adamstől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!