Honnan jött ez a vörös iszap és milyen következmények várhatók?
Ez az aluminium gyártás mellékterméke, a feldolgozott bauxit maradványa. Tele van mérgező vegyi anyagokkal, savas, maró hatású, rákot okoz. Évtizedek óta a három gyár közelében kazettákban tárolják, erősen környezetszennyező. Az EU szerint nem, de ezt most magyarázzák meg a négy halott (közöttük két kisgyerek!) hozzátartozóinak és a rengeteg sebesültnek.
Hónapokig tart a helyreállítás, a talajt teljesen ki kell cserélni, a házak vakolatát leverni, a szántók, kertek használhatatlanok, állatok elpusztultak, akik a gyárakat elprivatizálták, most az időjárást okolják, de semmiféle katasztrófa-elháritási terv nem volt például! Börtönbe velük!
www.index.hu
A Magyar Alumínum nem látta előre a katasztrófát
2010. október 5., kedd 11:12
A Magyar Alumínium Zrt. közleményt adott ki kedd délelőtt a hétfő vegyi katasztrófáról. A cégvezetés szerint nem észlelhették a katasztrófa jeleit, de nem is tehettek volna semmit annak elhárítása érdekében.
Az Indexhez is eljuttatott kommüniké szerint 2010. október 4-én 12 óra 10 perckor történt a természeti katasztrófa: a Mal Zrt. Ajkai timföldgyárának X. sz. vörösiszap tározójának a gátja átszakadt, ami "példa nélküli eset a Bayer–féle timföldgyártási eljárás történetében".
"A cégvezetés a legmélyebb sajnálatát fejezi ki mindazon lakosoknak, akiket ezen katasztrófa személyesen érintett és fogadják részvétünket azok a családok, akiknél a legsúlyosabb emberi tragédia, családtagjuk elvesztése történt. Köszönettel tartozunk mindazon szervezeteknek, akik a katasztrófa elhárításában közvetlenül közreműködtek, közreműködnek" - fogalmaz a közlemény.
A cég előzetes megállapításai szerint tározó sarka az agyagos talapzaton megcsúszott, ez okozta a gátszakadást. A "légi felvételeken látszik, hogy a vörösiszapnak komoly öntartó hatása van, így az első becslések szerint a vörösiszap 96-98%-a tározóban maradt. A Társaság a kárelhárítást [...] haladéktalanul megkezdte. A sérült kazettához vezető út tisztítása részlegesen megtörtént, a további szivárgás megszüntetésére a tömedékelés megkezdődött."
A cégvezetés mai helyzetelemzése szerint "a technológiai eljárás gondos betartása mellett sem észlelhették a természeti katasztrófa jeleit, vagy tehetett volna annak elhárítása érdekében". A "legutolsó, aznapi fizikai szemle, és az utolsó laboratóriumi résfalon belüli vízminta elemzése semmilyen előjelét nem mutatta a bekövetkezett katasztrófának" - áll a közleményben
A cég leszögezi, hogy a vörösiszap (kód: EWC -010309) az Európai Unió hulladékszabványa szerint nem minősül veszélyes hulladéknak, "összetevői stabil, kötött formában vannak jelen, azokat a víz semmilyen formában nem oldja". A vörösiszap összetétele:
* Fe2O3 (vas-oxid) 40-45 % ez adja az iszap vörös színét
* Al2O3 (alumínium-oxid) 10-15 %
* SiO2 (szilícium-dioxid) 10-15 % nátrium vagy kalcium-alumíniumszilikátként van jelen,
* CaO (kalcium-oxid) 6-10 %
* TiO2 (titán-dioxid) 4-5 %
* Na2O kötött nátron 5-6 %
"Tele van mérgező vegyi anyagokkal, savas, maró hatású, rákot okoz."
Egyszer lúgos kémhatású NaOH-ot tartalmaz.Mivel lúg a fehérjéket oldja ezért a marása rosszabb mint a savaknak. Másodszor nincs benne szerves vegyület a rákkeltő hatás nem egyértelmű inkább ha megszárad porzik akkor szilikózisszerű betegséget okoz. Ott van lent az összetétele.
Fe2O3 (vas-oxid) 40-45 % ez adja az iszap vörös színét
* Al2O3 (alumínium-oxid) 10-15 %
* SiO2 (szilícium-dioxid) 10-15 % nátrium vagy kalcium-alumíniumszilikátként van jelen,
* CaO (kalcium-oxid) 6-10 %
* TiO2 (titán-dioxid) 4-5 %
* Na2O kötött nátron 5-6 %
A fenti anyagok közül az egyetlen méregnek minősülő az utólsó mert maróanyag.Nekem kémia a szakmám nem találgatok meg feltételezek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!