Lehetne olyan biofarmot létrehozni ahol egészséges élelmiszereket termesztenének saját célra?
Ahol csak vegyszermentes növényeket termesztenénk saját ellátásra esetleg fenntartási célra eladásra is. Ahol lenne egy közösség, aki fenntartja a farmot. Lennének házak, családok, szakemberek.
Magyarországon lenne igény erre itt ahol az embereket nem érdekli, hogy mit esznek, hogy egészségesen élnek? Csak akkor érdekli az egészség őket ha lebetegednek
Árban nem bírna versenyezni a szétvegyszerezett ipari termelésűvel.
Sajnos ezt a szellemet már kiengedtük a palackból.
A szupermarketek kényelmes polcaira kikerülni sem tudna, amit termelsz, mert ezeket csak frissen lehetne leginkább árusítani, nagyon nagy részük rájuk rohadna, főleg az ára miatt.
Amíg nem alakulnak át (vissza a régi, piacra járósra) a tömegek fogyasztói szokásai, erre nem lesz igény.
Külföldön ugyanez a helyzet, én ott élek, az emberek nem fizetik meg a minőségi élelmiszert, pedig meg se kottyanna a 99%-nak a kifizetése.
Inkább költenek kényelmi szolgáltatásokra, új telefonra meg kocsira, kaja-házhozszállításra.
És lám lám, a házhozszállított kaja gyártók sem tudnak minimálbér alattit fizetni a dolgozóinak, így az árversenyükben nem engedhetik meg, hogy organikus/vegyszermentes/bio alapanyagokat használni.
Szóval nem kell Magyarország-utálásra húzni a dolgot.
Üdv a kapitalizmusban és az ipari forradalomban.
Ökofalu próbálkozások a 90-es évektől vannak Magyarországon is, ők a termelést is ökoba akarják nyomni.
Van éves találkozó, meg több helyszínen tevékenység:
Az Élő Tiszások a helyi gazdákkal igyekeznek biogazdálkodást végezni.
Vannak a Közösség által támogatott gazdálkodók is, pl. [link]
Van az ásásmentes mozgalom, akik az ásást, a föld bolygatását is mellőzik, mert az szárítja a talajt és megkerülhető:
Korábban volt a Nyitott kert alapítvány is:
„Egy társadalom, illetve csoport dönthet úgy, hogy nem gazdasági – azaz társadalmi, esztétikai, erkölcsi vagy politikai – okokból ragaszkodik valamilyen tevékenységhez vagy értékhez, de ez semmi módon nem változtat a dolog gazdaságtalan jellegén. Más szóval, a közgazdaságtan ítélete rendkívül töredékes ítélet. Az összes szempont közül, amelyet a való életben tekintetbe kell venni és össze kell vetni, mielőtt még döntést hozhatnánk egy kérdésben, a közgazdaságtan egyetlenegyet ragad ki – vajon egy vállalkozás hoz-e pénzbeli hasznot azoknak, akik belefognak, vagy sem?
Figyeljünk fel e szavakra: »azoknak, akik belefognak«. Nagy tévedés például azt feltételezni, hogy a közgazdaságtan módszerét rendesen annak meghatározására használnák, vajon a társadalom egy csoportjának tevékenysége hoz-e hasznot a társadalom egésze számára.”
Ernst F. Schumacher: A kicsi szép
„Senki sem vonja kétségbe, hogy a nyerészkedési vágy, a gyilkos versengés, a munkás kizsákmányolása, a vásárló megtévesztése, az ifjúság megrontása, lénytársaink kínzása, az élővilág elpusztítása rettenetesen rossz dolgok, és hogy aki így cselekszik, az bűnt követ el. Mint ahogy abban is egyetért a vélekedők többsége, hogy ezek azok a tulajdonságok, amelyek a piaci versenygazdaság számára lehetővé teszik a korlátlan növekedés fenntartását; s hogy ez a növekedés az általános jólét, a társadalmi béke és a szabadság egyedüli lehetséges forrása. Tehát a jó cél érdekében, ahogyan azt Keynes professzor, a jóléti közgazdaságtan apostola vallotta, »még egy ideig« rosszat kell cselekednünk. Az ökológiai katasztrófa ennek a veszedelmes nézetnek a következménye. Mert ilyen feneketlen kárt – az emberiségnek, az élővilágnak – ilyen hosszú ideig és ilyen tömeges méretekben csak tiszta lelkiismeretű emberek tudnak okozni, abban a hiszemben, hogy »végső soron« jót tesznek, amikor ártanak.”
Lányi András: Ha tudják, miért nem teszik?
3.
Igen vannak próbálkozások, de valahogy pár évtized alatt sem sikerült nagy mértékben növekedni. Egy ilyen falu ahogy olvastam kb 100 fős, hát ha a magyarokat érdekelné az egészség akkor a 10 millió magyarból nem csak 100 fő lenne!
Ráadásul a legtöbb ilyen kezdeményezés honlapja nagyon rosszul van összeállitva, tehát a reklámjuk se túl jó, nem derül ki egyértelműen mit akarnak.
Nagyon sokan dolgoznak ezen, a nép meg mindig csak követi az újító embereket. Ez az úttörés. :-)
Meg hát nem is biztos, hogy van már elég időnk, úgyhogy prepper és deep adaptation
Vagy lehet nyavalyogni is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!