Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A németországi zsidóság...

A németországi zsidóság disszidálhatott volna az 1930-as években, ha valahogy megsejtették volna, hogy mi vár rájuk?

Figyelt kérdés

Nyilván egy történelmileg teljesen példátlan, többmilliós népirtást senki nem gondolhatott volna komolyan előre. Bár már jócskán a világháború előtt elkezdődtek a vegzálások, az üldöztetés... jó ízlésű embert már ez is elgondolkoztathat, hogy akar-e az országban maradni, és tűrni.


De csak a kérdés kedvéért tegyük fel, valahogy a jövőbe láttak és rájöttek volna, hogy a legtöbben túlélni is esélytelenek, egész családok, a gyerekeik is meg fognak halni. Logikus lett volna, hogy még a holokauszt előtt elhagyják Németországot, (illetve a csatlós államokat).


Tudjuk, hogy a háború alatt már ezt nyilván nem tehették meg legálisan, csak néhányukat lehetett titokban átszöktetni a semleges Svájcba, Svédországba.

De a háború előtt még nyitva voltak a határok? Pld turistaként lehetett legálisan külföldre menni? Mi lett volna, ha egyszer csak milliók hagyták volna el az országot, deklaráltan "nyaralni", csak aztán nem jöttek volna vissza? Lett volna hova menniük?



2020. okt. 21. 12:35
 1/7 anonim ***** válasza:
31%

Kicsit gondol végig, amit írtál.

Sok millió ember hová mehetett volna? Nem igazán volt lehetöség, ahol befogadták volna öket. Emellett a legtöbbnek a vagyona nem mobil volt, a lakást/házat/üzletet nem lehet becsomagolni és magaddal vinni, eladni megint nem sok esély lett volna az akkor gazdasági helyzetben. Túristaként maximum egy böröndöt vihettek volna magukkal, azzal meg nem jutnak máshol semmire! Meg akkoriban az emberek az anyanyelvükön tudtak beszélni, más országban eleve nem tudtak volna eligazodni, megélni meg végképp nem.

2020. okt. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
39%
Az elsöt még annyival egészíteném ki, hogy a zsdókat nem igazán kedvelték más államokban sem, tömeges bevándorlást nem engedélyeztek volna sehol, illetve akkoriban elég bonyolult volt más orszáa´gban letelepedni, igen sok bürokráciával járt, rengeteg engeély kellett hozzá!
2020. okt. 21. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
76%

1. Nemcsak "volna", hanem meg is tették. Például Einstein. Azonban senki nem hitt abban, hogy az fog történni, ami történt. Például a gázkamrákról a német lakosság nagy részének a leghalványabb fogalma sem volt a háború végéig.

2. Szíria nem nagy ország. Négymillió ember hagyta el. Afganisztán, Irak, Észak Afrika és számos hely van a világon, ahonnan sokkal több millió ember menekült el.

2020. okt. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

1.-2.: Ezek szerint a világ többi része is részben tehetett a kialakult helyzetükért? Ha máshol sem kedvelték őket igazán, akkor lélektani nyomást gyakoroltak kívülről is?


3.: Néhány szerencsés esetről tudunk. (Einsteint már otthon is üldözték, nem folytathatta tudományos munkáját, csak Svájcban. Ebből a szempontból szerencséje volt, hogy sokkal több volt a vesztenivalója egy átlagos padlásszobánál meg egy szatócsboltnál.) A kérdés természetesen elméleti, de egy esetleges többmilliós áradatról szól.

2020. okt. 23. 23:25
 5/7 anonim ***** válasza:
70%

Nem írtam, hogy mások is tehettek a helyzetröl. Egyszerüen annyi, hogy sehol nem akartak volna tömegesen befogadni olyan embereket, akiket nem tartanak pozitívnak (lásd aktuálisan a migránsokat), de akkoriban még problemásabb volt a helyzet, miböl tudtak volna megélni?


Ami meg Einsteint illeti, neki sokkal könnyebb helyzete volt, ugyanis a "vagyona" - ami értékesség tette - a fejében lévö tudás volt, emellett neve is volt. Így tárt karokkal fogadák, egy sokadik szatócsot nem, meg a boltját sem tudta volna magával vinni, anélkül meg éhenhalt volna.

2020. okt. 24. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ami Németországot illeti, ott ez nagyrészt meg is történt, már akinek volt hova mennie. Ott még "csak" néhány százezer zsidóról volt szó egyébként. A náci rendszernek a háború előtti hozzáállása a zsidókhoz kimondottan az is volt, hogy kitaszítsák, kisemmizzék, elüldözzék őket. Nyugaton viszont akkor is szigorú bevándorlási kvóták voltak, sokan pedig olyan kelet-európai közösségeknél kötöttek ki, pl. Lengyelországban, ahol a háború alatt aztán újra német fennhatóság alá kerültek.

Amikor a németek a háborús terjeszkedés során több millió zsidóval találták szemben magukat, először kényszerkitelepítést terveztek, és amikor ez kivitelezhetetlennek bizonyult, akkor döntöttek a megsemmisítésről.

A csatlós államok közül egyébként csak Magyarországra volt jellemző akkoriban a zsidók intézményesített vegzálása (amellett, hogy valamennyi antiszemitizmus persze létezett mindenhol, és nem csak a "tengelyhatalmaknál"), de a magyar zsidóság többsége nem gondolt arra, hogy meddig fajulhat a helyzet, és a maradás mellett döntött. A nácik által később megszállt területeken (Franciaország, Lengyelország stb.) pedig nyilván nem a holokausztra számítottak a háború előtt.

2020. nov. 30. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a penzes zsidok elmenekultek. Pl Radnoti felesege irta a naplojaban, hogy a gazdag zsidok mar reg disszidaltak, de nekik nem volt mibol es a tobbi szegenynek se. Penz es kapcsolatok nelkul nem ment ez csak ugy.
2021. márc. 19. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!