Valamit nem értek! Felvilágosítanátok?
Elég sokszor olvasom itt,hogy diplomával,nyelvvizsgával,és mindenféle képzésekkel nem találnak munkát..
Nem értem miért??Mert válogatnak? Vagy túl nagy az igény?
Nem akarok senkit sem megbántani,de tényleg ezen jár az agyam,hogy miért nem tud érvényesülni akiknek ilyen végzettségük van..Talán azért is,mert éppen ma olvastam egy cikket,hogy milyen siralmas eredményeket értek el átlagosan a fiatalok az érettséginél,és ezért ne csodálkozunk,hogy kettes -hármas tanuló villamosmérnöki karra is bekerült..Tényleg ez lenne a hiba? Túl keveset várnak el az oktatásban,és ezáltal ma már semmit nem ér egy diploma??De akkor mi a helyzet a nyelvtudással?
A környezetemben lévő barátok,ismerősök között ritka az aki nyelvtudással rendelkezik,diplomája szinte egyiknek sincs.beleértve engem is..Mégis dolgozunk..Egy kedves ismerősöm csak érettségivel rendelkezik,és egy cégnél dolgozik havonta több mint 100 ezres fizetéssel.A sógornőmnek aki varrónő,és estin érettségizett a BM-ben dolgozik mint adatrögzítő..(újsághirdetés útján lett a munkája)nem kell mondanom,hogy elég jól keres..Én akinek szintén nincs csak egy érettségi,és szakmunkás bizonyítványom a szakmámban dolgozom külföldön...(még nyelvtudásom sincs)Ha mi tudtunk érvényesülni,és még sokan akkor azok miért nem akik sokat tanultak ??Ki tehet erről? A kormány,a cégek hozzáállása? vagy az emberek válogatása??
Köszönöm a válaszokat
38/N
Nyilván az emberek is válogatnak, de sok embernek problémát okoz a "túlképzett vagy" kijelentés.
Amúgy meg az érettségin én nem tudom, hogy a többi ember mennyit ért el, de a barátaim 467, 443, 421 stb. ... és ahova jelentkeztek 370 volt a ponthatár.
Nekem kétnyelvszakos diplomám, valamint angol és francia tolmács és szakfordítói képesítésem van, és nem találok munkát, mert a tanári helyek beteltek, egy konkrét személynek vannak meghirdetve, és az kapja, akkor is, ha én netán jobb vagyok, vagy (és ez a leggyakoribb) két év minimum tapasztalatot várnak. Ha meg senki nem vesz fel, mert nincs tapasztalatom, akkor hogy lesz tapasztalatom? Ördögi kör.
Persze a helyzeten nem javított, hogy belevágtam a posztrgraduális képzésbe, mert így még a tetejébe túlképzett is leszek, de már eldöntöttem, hogy nem érdekel. Jelenleg random fordítási munkákból és ösztöndíjból élek.
A képzés minősége is baj.
A Nyíregyi főiskolán pl a mérnöki (vagy nem is tudom melyik) kar annyira gyenge volt, hogy az álláshirdetésekbe odaírták, hogy ott végzettet nem is akarnak látni...
És az enyémmel egyenértékű diplomája van olyan embereknek, akik 8 évig végezték az ötéves képzést, féléveket halasztottak csak a buli miatt, orrba-szájba buktak, végül kettessel átszaladtak. most uyganarra az állásra jelentkezne, amelyikre én úgy, hogy én egyszerre három szakot és három specializált képzést zavartam, hogy legyen belőlem valaki az öt év végére... Nem csodálom, hogy elvész a munkáltatók bizalma.
Azért, mert mindenkinek közgazdász, jogi, tanári, és szociológia diplomája van. Az meg annyit ér, a munkaerő piacon, mint egy használt WC papír.
Fizika és kémia tanárokra, mérnökökre volna kereslet, csak arra nem mennek sokan mert az "nehéz".
Az emberek(kormány, cégek, magánemberek) tévedéséből fakad, a megértés, türelem, elfogadás hiányából, tehát az önzés hatalma miatt. Az irányíthatóakat engedik dolgozni csak, akik fejet hajtanak a felsőbb hatalomnak, akiket lehet manipulálni, akik nem gondolkodnak, csak teszik amit mondanak nekik. Ezzel nem bántani akarok senkit, de a górék, világszintet, komoly tervet eszeltek ki, hogy uralhassák a bolygót, és ezeknek az előkészületei folynak most. Természetesen nem fog létrejönni ilyen fajta világuralom...nem úgy van kitalálva a rendszer(univerzális szinten). Az oktatás sem a legjobb, legalábbis itt az országban, nem adják le a kellő anyagot, amit kéne. van olyan 18-19 éves ember, aki magasabb bölcsességgel rendelkezik, mit egy felnőtt ember...elég furcsa a dolog.
Na mind1...a valós oka ennek az emberi önzés, semmi más...nem a szeretetre van építve a társadalom, de globális szinten is igaz ez...aki pedig ki meri nyitni a száját, mert lát...nos azt elnyomják, hülyének tituálják...bolondnak minősítik...
ui.: idő van egyébként, türelem és rendeződnek a dolgok. :)
üdv
25/F
LastOne.Left
A következőket várják egy el tipikus munkahelyen:
legalább középfokú angol nyelvtudás
jó kommunikációs képesség
legalább két éves tapasztalat
Akinek ezek nincsenek meg, annak nem nagyon van munka.
Programozókból viszont hiány van. Megpróbálom, hátha sikerül. Remélem, ha megtanulok programozni, akkor alkalmazott matematikusként is alkalmazni fognak.
Diplomásból túl sok van, szakmunkásból meg túl kevés, ezért persze, hogy szakmunkásként sokkal könnyebb elhelyezkedni. Más kérdés, hogy itthon valahogy nincs nagy respektje a jó szakmunkásnak (amiből kevés van) meg a szakmunkás képzésnek (amivel amint hallom, vannak is bajok), de ettől függetlenül az egy jó szakma esetén sokkal biztonságosabb út, mint tovább menni felsőoktatásba.
a felsőoktatásba tényleg durván túl sok embert vesznek fel, és ami még gázabb, sok helyen benn is hagyják őket, ezért túl sok diplomást képezünk, és túl sok ezek közül az olyan diploma, aminek nincs semmi értéke (akár azért, mert egyszerűen már maga az intézmény is röhejes, futottak még kategóriás zugfőiskola, vagy akár azért is, mert maga az intézménynek még lenne is neve, de egyszerűen mivel bármely nyomi elvégzi a szakot előbb-utóbb zéró tudással és energiabefektetéssel), konkrét szakmát nem ad, csak valami homályos, megfoghatatlan tudást, de még azt sem, mert annak rendes megtanulása nélkül is el lehet végezni egyes helyeken, ezért a diploma megléte nem bizonyít semmilyen tudást.
Ez nem minden szakra igaz, de sokra (pont az általad felhozott villamosmérnökire pl. nagyon nem, oda bejutni is nehéz, meg bennmaradni is, nincs is olyan nagy túlképzés, ott más problémák vannak, a gyakorlati képzés hiánya).
Tehát sok ember kerül ki X év elfecsérlése után használhatatlan diplomával, amikről azt hiszik, érnek is valamit, de semmit. És akkor jön a nagy pofára esés. Kevés olyan állás van, ahova kifejezetten az ő képzettségük kéne (ismét nem minden szakról beszélek, mérnökökre mindig szükség van, esztéta-filozófia szakosokra már viszonylag kevésbé), míg belőlük rengeteget képeznek, ezért ide kevesen tudnak elhelyezkedni. Maradnak azok az állások, ahova nem kell kifejezetten az ő képzettségük. De ehhez mijük van? Míg azt az X évet a felsőoktatásban töltötték, addig mások dolgoztak, tapasztalatot, gyakorlatot szereztek. Nekik semmi gyakorlatuk nincs. Szóval az állásinterjúknál van egy használhatatlan diplomájuk, ami gyakran csak hátrány (a már fentebb említett túlképzettség, mert akkor többet kérhetne magának, meg mert a cég inkább olyan embert keres, akire hosszútávon számíthat, és diplomás érthetően ha talál később magának képzettségének megfelelőbb állást, akkor váltani fog), és semmi gyakorlatuk, míg aki rögtön elmegy dolgozni érettségi után, addigra már 3-5 év munkatapasztalata van.
Meg én azt is beleszámolnám, hogy a te és ismerőseid elhelyezkedési tapasztalataid nem mostanában voltak. Most tényleg nehezebb elhelyezkedni, mint régebben.
Nyelvtudásra szakmunkásként, adatfeldolgozóként várhatóan nincs szükség. Diplomás állásoknál, multiknál általában igen.
Elolvastam a hozzászólásotokat..Igen érdekes elgondolások,és elfogadható érvek is voltak..
Pl:
13.26-nak: Igazad van,én is ritkán hallom,hogy valaki fizika vagy kémia tanár lenne vagy olyan diplomája van amihez ezek a tantárgyak kellettek.Biztos vagyok benne,hogy van akinek ilyen végzettsége van,de az illetőnek van is munkája,mert szükség van rá..
14.24-nek.Olvastam,és hallottam már ez az elgondolást is amiről te írsz..Erre csak azt tudom mondani,hogy ki miben hisz..te ebben hiszel.Én nem..Mert magamat és a barátaimat,rokonaimat is beleértve nem hiszem hogy "birkák vagyunk egy nyájban" De én is úgy gondolom,hogy vannak bizonyos hatalmak akik szándékosan akarják butítani a népet,szándékosan előhoznak dolgokat,eseményeket,hogy a nép ezen csámcsogjon így nem foglalkozik senki az igazi dolgokkal.Itt gondolok a nemrég történt influenzajárványra,vagy éppen a nem megfelelő oktatásra..De azok akik dolgoznak sem birkák,csak élni akarnak..Ettől még nem biztos,hogy "bólogató Jancsika" mindegyik...
14.26-nak: Írod,hogy nyelvtudás,2 év tapasztalat amit ma már elvárnak..Nem vitatom,biztos így van..
De én vagyok az egyik élő példa(és találkozom másokkal akik hasonlóak mint én) akiknek nincs nyelvvizsgájuk,2 éves tapasztalatuk mégis dolgoznak..A programozásról annyit,hogy bár nem értek hozzá,de egy kedves barátomnak evvel kapcsolatos végzettsége van..Angliában tovább képezte magát,és mégsem alkalmazzák őt,mert nincs rá szükség.Jobban mondva ahogy valaki írta bele esett a 22-es csapdájába.Van végzettsége,de nincs gyakorlata.Ha nincs gyakorlat nem veszik fel..Szóval nehéz evvel is boldogulni..
14.27-nek:Igazad van,hogy sok diplomásnál az a gond,hogy mire kikerülnek a való életbe,addigra már az állásokat olyanok végzik akiknek több éves gyakorlatuk van..Az is igaz,hogy mindenki sejti,hogy egy diplomás ha nem a megfelelő állásban dolgozik ,csak egy jó alkalomra vár,hogy léphessen..Talán ez is gond..
Egyébként nem több éves munkákról van szó akikről írtam..Én például másfél évvel ezelőtt (a válság közben) szereztem a munkámat.A sógornőm sem régebb óta dolgozik ott ahol most van..Van olyan ismerősöm aki alig 5 hónapja dolgozik az új helyén..(régebben is volt,de csődbe ment a cége)
Szóval a legtöbbünknek "friss" állása van..
Ezért is lep meg,hogy még ma is olvastam egy kérdést ahol egy "diplomás" kérdezi,hogy ki van még elkeseredve mint ő..
Én változatlanul úgy érzem,hogy a rendszer miatt is köszönhető,hogy így alakult..
köszönöm a válaszokat...
"Elég sokszor olvasom itt,hogy diplomával,nyelvvizsgával,és mindenféle képzésekkel nem találnak munkát.."
Találnak, csak nem olyat, ami szerintük a "képzettségüknek megfelelő".
Olyan, hogy _egyáltalán_ ne találnának munkát, diplomával és nyelvvizsgával szinte kizárt. Vagy akkor lehetséges, ha az illető valamit tényleg nagyon elront állásinterjún stb.
Végül, vannak olyan területek az országban, ahol már a válság előtt is nagyon nehéz volt állást találni, most meg már 20-30% munkanélküliség van és különösen az utóbbi 1-2 évben egy cég sem bővít létszámot, sok ellenben csökkent - ami azt jelenti, hogy nem keletkeznek, csak megszűnnek munkahelyek. Ez természetesen komoly nehézség. Válságidőszakon kívül viszont az ilyen "500 helyre pályáztam és még csak be se hívtak" típusú rémtörténetek nem tipikusak, inkább ritkaságok, és annak is szerepe lehet bennük, hogy az illető tényleg nem oda pályázik, ahova alkalmas lenne.
Egyébként a papír nem minden. Egy felvételi beszélgetésben sok minden kiderülhet az emberről, pl. az, hogy mennyire okos, megfontolt stb. Az olyan apróságok is számítanak, hogy milyen benyomást tesz az önéletrajza. Valamint a szakmai tapasztalat legalább annyit számít, mint a végzettség, sőt.
"Túl keveset várnak el az oktatásban,és ezáltal ma már semmit nem ér egy diploma??"
Ehhez meg annyit, hogy a "diplomás munkanélküliség" egy óriási mítosz. A diploma továbbra is véd a munkanélküliség ellen.
"Egy kedves ismerősöm csak érettségivel rendelkezik,és egy cégnél dolgozik havonta több mint 100 ezres fizetéssel.A sógornőmnek aki varrónő,és estin érettségizett a BM-ben dolgozik mint adatrögzítő."
Azok, akik "nem találnak állást", szerintem meg sem próbálkoznak olyan "alantas" munkákkal, mint adatrögzítés.
"Ha mi tudtunk érvényesülni,és még sokan akkor azok miért nem akik sokat tanultak ?"
A legtöbben tudnak érvényesülni. Itt egy cikk:
"A vizsgálat eredményei alapján megdőlni látszanak azok az állítások, amelyek szerint „az egyetemről, főiskoláról kilépve a fiatalok nem találnak munkát, vagy, hogy „az intézmények diplomás munkanélkülieket képzenek”. A végzetteknek ugyanis mindössze 1,7 százaléka nem talált munkát a 2007-es diplomázása óta. A végzettek negyven százaléka viszont már az államvizsga idején dolgozott, több mint fele (53,5 százalék) pedig a diploma megszerzése után keresett és talált is állást. Harmaduk (35,4 százalékuk) már az első hónapban – lényegében rögtön a diplomázás után – munkába állhatott. További 19 százalékuk kettő, 17 százalékuk három hónap alatt talált munkát. Alig negyedüknek kellett négy vagy több hónapot várni a munkába lépésre. A 2007-es év munkakereső friss diplomásai tehát az egyetem vagy főiskola kapuin kilépve, átlagosan 3,6 hónap alatt helyezkedtek el.
A kutatás szerint a gyakran „túlképzésesként” emlegetett a bölcsész, valamint a jogászdiplomával sem kellett sokat várni egy állásra, sőt: ezeken a pályákon az átlagosnál rövidebb, míg a természettudományi területen jóval több idő kell az első állás megszerzéséhez."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!