Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A budapestiek miért gondolják...

A budapestiek miért gondolják úgy, hogy minden vidék, ami nem Budapest?

Figyelt kérdés
Nem értem, például Debrecen, Szeged, Miskolc miért lenne vidék? Hisz az ország legnépesebb városairól beszélünk, amelyek megyeszékhelyek ráadásul! De több várost is tudnék említeni...Most oké, hogy Budapest ezeknél mind nagyobb és fejlettebb, de nem csak a főváros van a világon, hanem még sok 1000 falu is, amiket én inkább tekintek vidéknek pl. Győrrel szemben. Tényleg, akkor a falvakat minek tekintik? Világ végének?
2010. júl. 25. 18:45
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Hozzátenném, hogy már kérdeztem meg pár budapestit, értelmes választ nem tudtam kicsikarni egyikükből sem.
2010. júl. 25. 18:46
 2/11 anonim ***** válasza:
75%

Tulajdonképp nem is válasz vársz, hanem mérges vagy emiatt és most jól kitomboltad magad :)

Erre a kérdésre nem fogsz érdemben választ kapni, mert aki így gondolja, meg van az érv amiért így gondolkodik.

Feleslegese ezen rugóznod :)

28/N/nem budapesti

2010. júl. 25. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
38%
Las Vegashoz képest meg Budapest a vidék mondjad nekik hogy akkor verjék magukat ha tisztában vannak ezzel
2010. júl. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
81%
Mert hosszú évek óta a médiában is úgy említik. hogy van a Főváros és van a vidék. Minden vidék,akár megyeszékhely,vagy egy picike falu.
2010. júl. 25. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
93%

Én debreceni vagyok, de már nekem is feltűnt, hogy a pestiek "lejönnek ide vidékre". De szerintem, ezt nem pejoratív értelemben használják, hanem olyan értelemben, hogy "nem Budapest". Bár, nem tudom, hogy mi értelme van ennek a megkülönböztetésnek. Amúgy szerintem nekik a "vidék" nem azt jelenti mint nekünk, mert például mi a vidék kifejezést az Isten háta mögötti helyekre használjuk, ahol sokszor még vezetékes víz sincsen...


Amúgy ezt a "vidékezést" jelentősen erősíti a média is, mert már nem egyszer hallottam, hogy sok megyeszékhelyt levidékeznek (pl.: "XY városban van a legnagyobb vidéki onkológiai centrum").

2010. júl. 25. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
36%

Egyetértek a kérdezővel, és én is a médiát okolom ezért. Amíg mesterségesen elválasztják "a Fővárost" és "a Vidéket", addig a butapesti akkor is "vidékre" fog menni, ha egy világvégi 200 fős faluba megy, meg akkor is, ha egy 200 000-es nagyvárosba, ahol minden megvan, ami Pöstön is.

Eleve nem értem, hogy miért kell kényszeresen összehasonlítani a "pösti" és a "vidéki" állapotokat. "Pöst" a főváros, nyilván oda koncentrálódnak a közintézmények központjai, de azért rendesen túlzásokba is esnek.

Én pl. olyan városban élek, ahol van orvosi egyetem, kismillióegy klinikával, köztük olyan központokkal, amihez egyetlen pösti kórház sem ér fel. Ehhez képest pár hónapja, mikor allergiateszt címén vért vettek tőlem, Pöstre küldték elemezni a mintát, mert "ez az előírás". Pedig nálunk is ki tudták volna elemezni, megvan hozzá az összes felszerelés.

2010. júl. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
81%
Már a '72-es Értelmező Szótárban (régebbit nem találtam itthon) ez a "vidék" szó 3. jelentése: "Az országnak a fővároson kívüli része. <Vidéki szóhaszn:> a város tágabb környéke, az ottani falvak." Vagyis az adott településhez képest kisebb települések összefoglaló neve, a főváros esetében az egész országban, a kisebb városoknál a környéken. Szerintem nincs ebben semmi sértés. Budapest--vidék viszonylatban a "lemegy-fölmegy" igéket használjuk, kisebb város--környékbeli település esetén meg a "bemegyünk" a nagyobb helyre. "Kimenni" meg főleg a nagyváros külső részeire szoktunk vagy az agglomerációba. Szerintem nem kell ezek mögé értékítéletet képzelni, egyszerű nyelvi megoldások, én sose hallottam sértőnek a budapestiek szájából a "vidék" szót. Persze hogy van sok olyan budapesti, aki lenézi a vidékieket, de az nem ebből a szavukból derül ki, hanem a többiből. És persze viszont, sokan a fővárosiakkal kapcsolatban általánosítanak, mindkettő elég nagy bunkóság, és tájékozatlanságra vall.
2010. júl. 25. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
55%

Én örülnék ha vidéki lennék... Illetve annak is tartom magam, hiába élek Budapesten.

Bennem pozitív érzéseket vált ki, semmiképpen negatívat. Szerintem egyszerűen nincsen rá más gyűjtőfogalom. Minden, ami nem a főváros.

2010. júl. 25. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
79%

1. Azért, mert így van. Ez ugyanis a "vidék" szó egyik jelentése. Ezenkívül jelenthet helyet is pl. "Új-Zéland nagyon kellemes vidék".


2. Most, hogy válaszoltam, engedd meg, hogy én kérdezzek. Neked mindezzel mi bajod van? Az én szótáramban semmi negativizmus nem kapcsolódik a "vidék" szóhoz.

2010. júl. 25. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
43%
Mert ez ilyen, így alakult ki Pestországon.
2010. júl. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!