Miért nem palóc jellegű nyelvjárásban beszélnek az Alföldön?
Úgy tudom az Alföld elég lepusztult a török hódoltság során és a 18.század során népesült újra az északabbi területekről(Nógrád, Hont, Abaúj, Borsod stb. ahol palócosan beszélnek az emberek).
Ennek ellenére az Alföldön és a Vajdaságban beszélt nyelvjárások eltérnek a palóctól, pl: a szögedit elég nehéz összetéveszteni bármivel is.
Nem csak palóc nyelvjárás területekről érkeztek emberek, hanem nagyjából minden relative megkímélt régióból. Az északkeleti részek(Zemplén, Abaúj, Kárpátalja környéke), Bihar-Szatmár, és a Dunántúl egyaránt kibocsájtó területek voltak és nem palócos nyelvjárásúak.
De egyébként az Alföldön is nagyobb volt a népesség mint korábban gondolták. Akkor abból indultak ki, hogy kevés adózó háztartást írtak össze. Viszont logikusan belegondolva a népesség nagyrésze iszonyatosan elcsórósodott, nemigazán volt mit leadózniuk és papíron nem léteztek. Mindenféle zsellérek, cselédek, napszámosok, csavargók, bújdosók, munkakerülők, koldusok, legatyásodott vándor mesterek/művészek rengetegen voltak és többségük nem lett összeírva. Illetve az akkori embereknek is megvolt a magához való esze és igyekeztek is elkerülni az adót ilyen-olyan módokon. Sokan rokonokhoz/barátokhoz költöztek és a 15-20 lakosú háztartásból csak a családfő lett felírva. Egy adózó családfőre simán rálehet számolni 20-25 embert a lepusztult vagy rossz adottságú területeken.
Természetesen nem tülöngtek az emberek arrafelé, de az alföldi mezővárosokban és a pusztában csavarogva sokan átvészelték a kritikus időszakokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!