Orvosok vagy végzős orvostanhallgatók! Tudnátok segíteni?
Gondolkodok az orvosi egyetemen, de még nem vagyok nagyon biztos benne, aminek egyik oka, hogy nagyon kevert információkat találtam róla. Először is, tényleg annyira rossz az egészségügyi dolgozók helyzete, mint ahogy mondják? Mert én hallottam azt is, hogy alig tudnak megélni orvosok a fizetésükből, mégis van olyan ismerősöm, akit egyedül nevel a szívorvos apja, és meglehetősen gazdagok. Most ez hogy van pontosan?
A másik pedig a munkaórák száma. Tényleg 12 órás műszakok vannak folyamatosan, és semmi hétvége? Semmi idő hobbikra?
Az egyetem mellett mennyi szabadidőtök marad? Mert azért én szeretnék magamnak életet a tanulás mellett is. Milyen programok, közösségi élet van az egyetemen?
Az utolsó kicsit furcsán hangozhat, de így előzőleges kérdésekben kutakodva nagyon sok olyan orvos hozzászólását találtam, akik hangvétele nagyon lenézően jött le, és azt hallottam, hogy rengeteg öntelt és lekezelő orvos és orvostanhallgató van. Nem tudom, engem ez kicsit megviselne, mert nem szeretnék olyanokkal körülvéve lenni, akik minden kis apró hibára vadásznak, és amint találnak valamit, egyből leszólnak érte. Nektek ezzel mi a tapasztalatotok?
(Nem vagyok végzős, csak negyedéves). Ez az "alig tudnak megélni belőle" egy kicsit szerintem erős, mert megélni meg lehet a rezidensi fizetésből is. Csak nem mindegy, hogy 6 évig tanultál az orvosi diplomáért, hogy utána 180 nettóval kiszúrják a szemed, vagy mondjuk elmentél buszsofőrnek lényegesen kevesebb erőfeszítésért cserébe, mégis ugyanennyit kapsz. Idővel majd nő a fizetés, lehet plusz ügyeletet vállalni, magánrendelőt nyitni stb., szóval javul a helyzet a későbbiekben.
8 órás munkaidő van, többnyire egy kis túlórával. Ügyelet utáni nap ki van adva. Hétvégén meg nem kell mindenkinek ott lennie, beosztás kérdése. Szakmánként is változó, de nem olyan szörnyű ez, miért ne lehetne hobbira idő? Más dolgozó embernek is jut idő rá, egy orvos is megoldja.
Nem szépítek, orvosin általában sokkal kevesebb szabadidőd van, mint más szakok hallgatói esetén, de ez nem egyenlő a nulla szabadidővel. Jól kell beosztani az idődet. A programok tekintetében csak Debrecenről tudok nyilatkozni, azt tudom mondani, hogy nem lehet unatkozni, mindig van valami rendezvény.
Ez az önteltség meg szerintem nem általánosan csak az orvosokra/hallgatókra vonatkozik, hanem afféle népbetegség. Találni itt mindenféle személyiséget, igen, van lenéző stílusú is, de őszintén, szerintem nem olyan számottevően sok. Szerény és alázatos hallgatókat is fel lehet lelni jócskán.
Ha valaki akar és hajlandó dolgozni, rengeteg pénzt tud keresni. 2 napos házi orvosi ügyelettel meg tudod keresni a teljes havi közalkalmazotti bért már rezidensként is. Nyilván ha csak osztályon vagy, akkor a napi 10 óra munka az általános, az ezért járó túlóra pénzt persze elfelejtheted.
Egyetem alatt a félév során nem nagyon kellett megszakadni, az majd inkább az utolsó hetekben, vizsgaidőszakban volt.
Az emberek még olyanok, amilyenek. Az biztos, hogy én a legjobb barátaimat ismertem meg az egyetemen, nagyon jól éreztem magam velük, meg úgy általában is kedvesnek találtam mindenki mást is. Nélkülük biztos nem végeztem volna el, mert sokszor inkább lelki erő kell hozzá nagyon sok.
A fizetésből meg lehet élni, sőt, lehet sok pénzt keresni, csak ugye nem mindegy, hogy mennyi munkával szerzed meg azt a sok pénzt.
A kezdő rezidensi fizetés bruttó 255300 ft, azaz nettó 169775 ft. Ez azért valljuk be, ahhoz képest, hogy az ember 6 évet tanul, még állami támogatott képzésen sem kevés pénzért, elég nehéz és felelősségteljes munkát végez, ráadásul a képzése alatt nem kevés továbbképzésen/tanfolyamon kell részt vennie szintén nem kevés pénzért, nem valami sok.
Később ehhez jön az ügyeleti bér, ami iszonyat nagy szórást mutat a különböző intézmények között. (A fő munkahelyem egy klinika, ahol elég nagy szopás az ügyelet, ennek ellenére az átlag nettó órabér kb. 1700 forint. Ez kb. a nevetséges kategória szerintem ahhoz képest, hogy mondjuk mennyit dolgozom ügyeletben, milyen felelősség van rajtam, éjszaka kell dolgoznom, ami egészségügyi szempontból iszonyat káros stb.
De átjárok egy közeli, már éppen haldokló kórházba ügyelni, gyakorlatilag egész ügyeletben látok kb. 3 beteget és kapok érte nettó 3500 ft-ot. Kollégám átjár az ország másik felébe, ott a 4 ügyelettel többet keres, mint az itteni fizetése+ügyeleti bére együtt.
Nyilván lehet magánrendelést is nyitni később, de ugye ahhoz is kell némi tőke...
És persze, van nekem is kollégám, aki havonta milliókat keres. De hogy is? Napi 8 órát dolgozik, aztán ügyel havonta 4-szer, magánrendelést csinál heti 2-3 alkalommal du. 4-től este 10-ig. Plusz még az ügyeletek között random időpontokban bejár szülést vezetni, amiért tök lutri, hogy aztán mennyi pénzt kap.
Igen, sokat keresnek. De milyen áron is? Mennyi szabadideje van? Mennyit van otthon a családjával? Mennyi ideje van szabadságra menni, pihenni, nyaralni?
Ehhez képest mondjuk egy informatikus a napi 8 órás munkájával is megkeres hasonló összegeket...
"Még azt meg szerettem volna kérdezni, hogy mennyire találjátok kielégítőnek a munkátok? Mennyire változatos és érdekes?"
Én teljesen. Szülész-nőgyógyász szakorvosjelölt vagyok egy klinikán. Ahogy az előttem szóló írta: az érdekes esetek a nagyobb kórházakba, klinikákra futnak be, így jóval többet látok, mint egy vidéki kis kórházban. Emellett nekem maga a szakirány is elég változatos. 5 osztályunk van, mindenhol tök más a napi rutin, plusz műtő, ultrahang, ambulancia. Hagynak is dolgozni szerencsére, nálunk nincs az, hogy a rezidensnek nem jutnak műtéthez...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!