Végzősként nem jelentkeztem mesterre, gondoltam elkezdek dolgozni, de teljesen elcsüggedtem az álláshirdetések láttán. Lehet kapunyitási pánik, vagy tényleg ilyen gáz a szitu? Élettörténetem következik
Long story short: fenti kérdés+ alapszak amivel nem megyek semmire, és önmagam keresése folyik vidéki 23 évesként, aki Budapesten szeretne boldogulni, mert otthon nincs rá lehetősége. Mit tegyek?
Egy év csúszással fejezem be az alapszakomat. Társadalomtudomány. Lehet kérdezni, miért csúszom: egy vizsgával meglódultam az önkénteskedés és vele járó társaság meg bulizás miatt. Anno elkeseredtem, de már nem bánom: mindig is későn érő típus voltam.
Nem jelentkeztem mesterre, engem ez a tudományterület egyáltalán nem érdekel. Önkéntesként pedig egyre feljebb jutottam, most alelnök és kommunikációért felelős valaki vagyok (nem hök), aki mivel kiskora óta blogot ír meg szerkeszt, rájött, hogy lehet, akkor valami marketing-kommunikáció irányba kellene menni. Legalább is egyelőre ezt érzem, aminek most örülök, hogy végre valamit talán megfogtam.
Tudni kell, hogy mindig is akadályt okozott számomra a pályaválasztás, nem vagyok kifejezett se humán, se műszaki jellegű ember, de mindig inkább humán felé tendáltam a művészet és alkotás szeretete miatt, nem voltak tipikus jó matekos, pl. fakultációnak is földrajzot meg franciát vettem fel.
Szóval innen jött 18 éves fejjel a társadalomtudomány, kicsit ez, kicsit az: végtében meg semmi hasznos (szerintem). Mostanra bánom, infót vagy gazdasági képzést kellett volna választanom.
Tavaly felvettek egy „könnyebb”mérnöki képzésre, volt egy ilyen gondolatom hosszú ideje, hogy ezzel megtaláltam, amit keresek: kreatív, de megbecsült tudományterület, ahol az agyamat is használhatom végre. Ősszel annyira soknak bizonyult a két alapszak együtt + önkéntes munka, hogy teljesen összetörtem és most passzívon vagyok. Nem iratkoztam ki, mert halvány remény bennem ragadt, hátha lesz erőm folytatni minden után. Ezt egyre kevésbé hiszem, de hetente csak eszembe jut. Igyekeztem próbálgatni magam, esélyeket adni.
Szóval, ennek ellenére jelenleg úgy fest a dolog, most végzek, és elkezdem dolgozni, mert ez tűnik racionális döntésnek. Kipróbálom magam itt-ott, szerzek tapasztalatot, pénzt keresek. Egyszerre én csak egy dologra tudok összpontosítani, már második alkalommal buktam így el, hogy sokat vállaltam egyszerre. És egyre jobban zavar a tény, hogy szüleim tartanak el. Kollégista vagyok, szociális támogatásra jogosult, de ez is megszűnik nyárra, és tényleg szeretnék önállósodni, ha eddig lehettem olyan hálás a szüleimnek, hogy támogattak.
Itt a bökkenő: álláshirdetéseket böngészve, gyakorlatilag semmihez nem vagyok elég jó. Végzettségem semmire nem lesz megfelelő, mert szakirányba kérnek gazdasági stb. képzést, ami nem az enyém, szóval gyakorlatilag érettségit tudok felmutatni. Nyelvvizsga csak angol középfok, bár ez fix aktív tudás az önkéntesség miatt (nemzetközi szervezet), megkockáztatom, hogy felsőfokot is súrolom. Bármi egyéb az grafikai programok ismerete, esetleg soft skillek. Én heti 10-15 órákat önkénteskedtem eddig, nagyon sokat adott nekem, ezért vagyok még mindig itt, hogy vissza is menjen a dolog. Emellett ritkán beugrottam ide-oda segíteni pénzért, de nincs valós munkatapasztalatom.
Mivel ősztől kb. bejárós leszek, én részmunkaidőben tudnék valójában dolgozni, hogy ne roskadjak össze, mert napi 2 óra utazásom minimum benne lenne. Így meg végképp nehéz értelmes munkát keresni, fizetések mellett pár hónapig albi biztos nem lesz. Utána se vagyok benne biztos.
Én tudom, hogy meg kell mászni a szamárlétrát, de nagyon el vagyok keseredve, hogy sehová nem vagyok elég jó, mert nincs 2 éves munkatapasztalatom, vagy szrért-húgyért dolgoztatják az embert. Igen, tudom, hogy ez van Magyarországon, kiábrándító.
Az informatikus barátom azzal vigasztal, hogy nincsen baj, elkezdek dolgozni és gyűjtök pénzt valamilyen képzésre, utána sínen leszek. De ebben is kételkedek, mikor lesz egyáltalán ilyenre lehetőségem. Engem is érdekelne az informatika, bár nem vagyok benne biztos, hogy teljesen nekem való dolog lenne, ismerem nem agytröszt csajokat, akik az Infoparkban dolgoznak és elvannak, jó fizuval..
Egyelőre nagyon el vagyok keseredve, legszívesebben törölném az elmúlt pár évet és már irányba kezdeném újra.
Nem maradtál le semmiről. Én 28 évesen, teljesen használhatatlan bölcsészdiplomával bootoltam újra az életemet úgy, hogy egyetlen fillérem se volt és nem ismertem senkit. Ehhez képest te királyul állsz.
Segítene egy kicsit, ha elárulnád, mik ezek a szakok. Szociológia? És a könnyebb mérnöki?
Érdemes végigcsinálni. Legalább nem kaptál negatív visszajelzést senkitől, hogy ezt meg azt csinálod. Maximum az állami féléveketfogyasztod.
Mellesleg ne aggódj, én nekem a bsc-m jónak számít de az MSc-vel ha megszerzem kicsit bánkódni fogok, jobban járhattam volna, ha az alapképzés mesterére megyek. Még csak 25 vagyok de nem vesztettem semmit, csak kicsit idősrbben (30 fölött) ha azt a mestert elkezdeném egyszerakkor rosszabb lesz, mint fiatalabban. Sokszor saját magaddal kompromisszumot kellkötni.
Nagyon meg tudom érteni a problémád. Pontosan ebben a cipőben voltam. Elkezdtem egy alapszakot, ami teljesen haszontalan önmagában, a hozzá tartozó mester pedig nem nekem való. Az egyetlen, ami tetszett a szakban, csak pár bevezető tárgy volt és én is ugyenennyire kétségbe voltam esve.
Bár én nem így tettem, neked javasolom, hogy pihenj rá a következő döntésedre fél - 1 évet. Nyugi.
Ezenkívül, nézz utána más mestereknek, ahol nem egyenes bemeneti követelmény a szakod, de az általad teljesített tárgyak alapján felvehetnek. Én is társtudról indultam és végeztem gazdasági mestert. Annyi csavar volt a történetemben, hogy elkezdtem egy másik alapszakot, ahol csak azokat a tárgyakat vettem fel az első félévben, amikkel együtt már megvannak a kreditjeim az áhított mesterre. Aztán amint felvettek, abba is hagytam. Nekem az alapszak 7 félév volt a csúszás miatt, egyet passziváltattam, az az 1 félév a másik szakon elment, így pont be tudom államin fejezni a mestert.
Természetesen dolgozom mellette, az aktuális munkahelyemre elég volt annyit mondanom, hogy gazdasági tanulmányokat folytatok. Ijesztő, mennyi lehetősége van az embernek... :)
Végig mentem az opciókon mester kapcsán, kommunikáción gondolkoztam, de nekem a mintatanterv semmit mondó volt, nem akartam még egy "büfészakot" végezni. Aztán ismerősök se nyilatkoztak pozitívan, akik szocról mentek át.
Ugyanúgy nagyon érdekelt volna a kulturális örökség tanulmányok, de teljesen leépítették itthon a műemlékvédelmet, nincs értelme, nem fogok megélni belőle.
Inkább mennék egy multihoz dolgozni, aki idősebb ismerősöm a karról is ezt tette, csak legtöbb elkezdett mestert mellette.
Én már ilyen szakváltósdi ugrálgatást nem engedhetek meg magamnak. A szüleim így is csalódtak bennem, hogy nem folytattam a tájrendezőt, még egy hasonlónak nem tehetem ki őket.
Gazdasági alapszakra fel se vennének, minimum iszonyat jó érettségik írása kellene. A 2020-as felvételi követelményekről meg ne beszéljünk.
A legjobb barátaim, akik leginkább ismernek, a munka felé terelnének, mert ők látják, ha elmúlt években semmit sem kellett tanulnom és ehhez szoktam hozzá (teljesen igazuk van), akkor nem most fogok elkezdeni 10 órákat seggelni, mert az nem én vagyok és soha nem is voltam. :| Persze ezen még lehet változtatni, de én is őszintén mondom, hogy mai napig abból az erős gimnáziumból táplálkozom szellemileg, ahová jártam + az életkorral és új helyzetekkel való ismerkedés által fejlődtem, nem a tanulmányaim által.
Én azt mondom a jelenlegi diplomád értéke legyen minél jobb! Ha egytől ötös skálán osztályoznak akkor az csak jó.
Jövőre is biztosan megmarad a már diplomával való újrajelentkezés. 😉
Ez alatt azt értsd, hogy a legtöbb intézménynél elfogadják a főiskolai vagy egyetemi diplomádnak a jegyét pontnak! Ezzel mentesülsz az emelt érettségi és a nyelvvizsga alól is jóformán. (Ugye alapból diplomához kell nyelvvizsga)
Így gazdasági szakra ha csak fizetősen is de simán be fogsz tudni jutni, persze a Corvinusnál néztem, ott nem számítják be a meglévő diplomádat(sajnos, ott marad az emelet érettségi).
Piackutató cég esélytelen és nem is érdekel.
Nagyon kedves barátom időben végzett, és ő komolyan odatette magát végig. Szakmai gyakorlatán tanár keze alá dolgozott, publikálási lehetőségei is voltak, TDK-zott. Én azt mondom, szakmailag tényleg toppon volt már alapszakon. Mostanra gyakorlatilag minden lehetséges helyen próbálkozott, általában vissza se hívták, vagy megmondták neki, hogy lelketlen meló lenne számára és összetőrne, ne akarja. Szoc mestert most otthagyta, tanul a survey statisztika felvételire, de ő is egyre jobban ki van akadva.
Sajnos ez a kis ország nem tart ott hogy ennyi különféle diplomával el lehessen helyezkedni, és szükség is legyen rá. Hiszen ember is alig van.
Tanúlj valami normális szakmát szerintem. Informatikát, esetleg ápoló vagy pedagógus, bármi felé egészségügyi szak. (az a kevés ember is mind beteg)
Egyáltalán nem késő teljesen mást tanulnod. Sokan 30 évesen teszik ezt.
Vagy mehetsz külföldre bárminek, ahol majd fel kell építeni az életed és jobban lesz esélyed azon a bizonyos létrán feljebb jutni. Vajon miért húzz el annyi fiatal?
Ne keseredj el, a fiatalok 80% hasonló cipőben van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!