Megéri egyetemre menni?
11.-es vagyok, szóval van még időm és igaziból már a jegyek beleszámítanak HA tovább szeretnék tanulni szóval azokra figyelek. Viszont kb 2 hónap van már csak a suliból és ugye akkor jövőre érettségi.
Elég nagy dilemma előtt állok, mivel nem tudom mit szeretnék magammal kezdeni... Mivel fizetős egyetem kizárva, nem tehetjük meg, az ingyenesbe meg nem fogok bejutni ez szinte biztos! Annyira nem tanulok jól + se előrehozottam nincs, nyelvvizsga vagy középfok ilyen fok amik ugye + pontok szóóval esélyem sincs ingyenesre. VISZONT! Van ugye egy olyan lehetőség ingyenesen belül, hogy szerződést kötsz az egyetemmel. Ez az egyetlen opcióm csak én nem igazán itthon képzelem el a jövőmet és akkor ez a szerződés vagy 10 évig idekötne :/ Mert ugye vissza kell fizetnem az államnak, hogy kifizették nekem az egyetemet.
OKJ volt eddig a tervem, csak félek mert a csapból is ez folyik, hogy egyetem egyetem egyetem. Miközben én nem érzem személy szerint akkora nagy szükségét ennek.
Megéri? Mert igaziból eddig se szakot se sulit semmit nem néztem, függetlenül nem tudom mi a fenét fogok csinálni életem hátralevő részében dolgozni :/ De én igaziból ha őszinte akarok lenni el sem tudom képzelni, hogy 1 munkát csinálok életem végéig! Annyira monoton, unalmas lenne... Külföldön meg azért lazább ez a dolog és könnyen lehet szerintem munkát találni, de igaziból nem tudom, csak egy ismerősöm dolgozik kint :/ Szóval nagy a dilemma mit is kezdjek magammal.
Ti mit mondtok? Tapasztalatok?
informatikát tanulok itt középsuliban és érdekelni érdekel de soha a büdös életben nem leszek mert iszonyatosan nehéz :D Van ilyen órám szóval tudom mi ez és, hogy ez nem leszek xd Vagyis olyan 90% inkább hálózat akkor már az jobban megy.
De igaziból nem tudom, érdekel az infó is meg így minden. Én nem kötelezem el magam semmi mellett, nyitott vagyok. De lehet ez a baj, hogy félek elköteleződni egy adott szakma mellett mert kicsit megijeszt ez a gondolat :(
Hát én ki szeretnék menni.
Dolgozni most is dolgozom, nem munkakerülő semmittevő vagyok, egyszerűen ez túl nagy döntés és én nem tudom ezt megcsinálni...
De jobb lesz nekem, hogy lesz pár papirom? Fősuli egyetem most ez annyira mérvadó lenne?! Amúgy lehet hülyének nézni de azt sem tudom mi a különbség a kettő között.
Én próbálok ráfeküdni de ezt nem lehet erővel elintézni. Sok szép szakma van, de nem nekem valóak. Nehéz saját magamat annyira ismerni, hogy a jövőbe lássak és tudjam mi lesz jó nekem.
Mikor ide jöttem ebben az infó suliban azt sem tudtam mi az az info. Általánosban nem voltak gépek. De miért ne alapon, meg otthon játszottam videójátékokat és húú gépeket fogok nyomkodni a suliban ez menő. De igaziból most hogy tudom ez milyen nem igazán tetszik.
Ez lenne szerintem bármivel amit választanék. Semmi tudomásom nincs a szakmákhoz, amíg nem csináltam x ideig nem tudhatom tetszene vagy akarom e. Értitek gondolom....
Persze értem, én sem tudtam biztosan anno 18 évesen, hogy jól döntöttem-e a fősulimmal, de beigazolódott, hogy igen.
Amik akkor segítettek szempontok:
Milyen szakmával lehet bmikor, bhol elhelyezkedni?
Mi az ami jobban megy a többi tárgynál?
Reál vagy humán irány?
Ér e vmit a diploma, amit kapok?
Mennyit fog érni?
Érdemes azt felmérni, hogy mit kíván a piac illetve, hogy egyáltalán kompetens vagy -e abban az ágazatban? Nevesincs menedzser-szakra nem érdemes éveket fecsérelni, csak azért, hogy elmondhasd: egyetemet végeztél. Akkor már inkább valami piacképes okj.
Viszont ezzel az életképtelen felfogással hamar a gyártósor mellett találod magad, aztán 12 órában elmélkedhetsz azon, hogy mi illene hozzád.
teljes érthető az elveszettség érzésed, nagoyn gyorsan fejlődik minden. a papír fontos.egyre fontosabb.bizonyos szakmákban. pl ha orvos vagy mérnök lennél.
külföldön belül melyik ország(okra) gondoltál, milyne nyelveken milyen szinten beszélsz?
az egyetemi képzésnek három fajtája van:osztatlan(alap és mesterszak eyben), alapszak(ez felel meg a régi főiskolai képzésnek, ált.3-4 év) és ezután szokás jelentkezni mester szakra(kivéve ha osztatlan képzésbe kerültél , mert ott egyben van ugye a z alap és mester) és a mester diploma az egyetemi végzettségnek felel meg. sok munkát úgy végezhetsz, ha van hozzá 'jogosítványod' azaz papírod.
Elkene menned egy szakpszichologushoz, akivel atbeszelnetek, hogy mi erdekel.
Ez melle meg kepesseg felmeres.
Vagy kimesz az eletbe es kiprobalsz mindenfele munkat, beszelsz szakikkal, es az alapjan valasztasz.
A lenyeg, hogy az erettsegi jol sikeruljon.
Nem bántásból, de ha érettségi előtt állsz és nem vagy túl jó tanuló, miért dolgozol? Inkább feküdj rá a tanulásra.
Amúgy rosszul tudod. Egyetemeken három lehetőség van a költségtérítésre: csak fizetős egy szak, a szak önállóan finanszírozott részére mész, vagy a szak államilag finanszírozott részére mész. Nincs más. Az államilag finanszírozottak (amit te ingyenesnek hívsz) sincsenek ingyen amúgy. Mindenki köt egy szerződést az ÁLLAMMAL (nem az egyetemmel, maximum közvetve az egyetemmel), hogy ha állják az oktatási költségeidet, te legalább annyi félévig amennyit kifizettek neked, itthon fogsz egyetem után dolgozni. Ez teljesen érthető, ellenkező esetben mindenki kifizettetné az egyetemét, utána elhúzna a fenébe külföldre és nem lennének itthon szakemberek. Ha nem maradsz itthon utána, kifizettetik veled az itteni ingatlan/ingósaid terhére egy idő után, illetve ha van pl szülő aki kezességet vállalt akkor vele. De ez nem egy opció, ez így van mindenkivel.
Vannak szakmák amiket csak diplomával lehet elvégezni (leginkább azért mert csak egyetemi képzés mellett lehet tanulni (jogász, orvosi, talán mérnöki).
Először el kéne döntened merre akarsz továbbtanulni. De ha itthon nem engedhetsz meg magadnak egy fizetős egyetemet, akkor fölösleges szakmai tudás nélkül külföldre kimenned. Mert hülyeség hogy ott minden könnyebb, több mindent kipróbálhatsz, nem egy dologgal foglalkozol életed végéig. Miért ne lenne így kint is? Sőt, kint rosszabb. Te ott bevándorló vagy, idegen munkavállaló, soha nem fogsz annyit keresni mint egy helyi. Nyelvtudás is szükséges. És mint mondtam, a kinti felsőoktatási rendszer más: vagy te vagy a világ legjobbja (kis túlzással persze), vagy fizetned kell. Sokkal többet mint itthon. Szerintem nem éri meg, főleg ha azt sme tudod mihez akarsz magaddal kezdeni.
Amúgy meg semmi sem kötelező, ha nem akarsz majd az életben valamit csnálni, ne cisnáld. Nem tetszik amit tanulsz? Fejezd be. És ha egy olyan munkát csinálsz életed végéig, amit élvezel, az SOHA nem lesz monoton, unalmas. Eléggé életunt lehetsz ha így látod.
Próbálj beszélni egy szakemberrel, menj el Educatiora, nyílt napokra, nézd meg mi érdekel. Utána gondolkozz azon hogy külhon vagy itt maradsz. Pénzszűkében én utóbbit mondanám, de mások vagyunk, mindenki maga dönt az életéről
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!