ELTE vagy SZTE biológia?
Sziasztok!
10.-es gimnazista vagyok, úgyhogy még van időm eldönteni a dolgokat, de jelen esetben úgy néz ki, hogy biológusnak szeretnék menni. Nagyon-nagyon szeretem Szeged légkörét,sokkal jobban szeretem, mint a várost ahol lakom, viszont abban kételkedem, vagyis azt hallottam, hogy az ELTE képzése jobb, és ha valaki biológiával akar foglalkozni, csakis oda "szabad" mennie.Ez mennyiben igaz? Miben tér el a két egyetem képzése, melyik a jobb? Nagy dilemmába estem, mivel erősen gondolkodóba ejtett Pest is, ezek után... Köszi a válaszokat!!!
"Az hogy ez abszolút nem érdekel, az csak téged minősít, hiszen egy biológusnak a biológia minden területén kell valamilyen szintű jártasság"
Neharagudj, de röhögnöm kell rajtad, még a gyenge érveléseiden. Attól, mert nem érdekel, ki mondta, hogy nincs alapvető jartassagom benne? Mondtam, hogy már végeztem a sulival, msc-vel és laborvezetokent dolgozom, míg te max. 19 éves kis másodéves vagy, ami bioszon kb. Az óvodás szintnek felel meg. Nyalj a tanarjaid se..ét ezzel az könyv maniaddal, de én inkább a helyedben utána néznék, hogy mi is a valóság Mo-n, mielőtt elkezdenel munkát keresni és koppannál
Nem értem ezt a hangnemet. Mindketten biológusok vagyunk, szóval ezt a vulgáris stílust elfogadhatatlannak tartom. Egyébként valóban félreértésre adhattam okot, mivel lehagytam, hogy a PhD-képzésem második évében járok (úgy tudom akkor is így hívják). Ez valamivel talán a te szemedben is több legitimációt enged meg a szemedben is. Bár szerintem nem a kor vagy műveltség határozza meg egy vélemény értékét. Azt megint nem értem, hogy az elhelyezkedési lehetőségeket miért hoztad fel, hiszen tisztában vagyok fele, hogy azok nagyon rosszak (főleg elméleti biológusként -én az vagyok-). A tanáraim se**ét nem nyalom, csak nagyra tartom őket, mivel tudom, hogy remek szakemberek, továbbá nekik köszönhetően találtam meg a biológiának azt az ágát, ami a legjobban érdekel. Ettől függetlenül én is tanultam molekuláris biológiát és tudom, hogy ott is nagy szaktekintélyek oktattak az (szintén ELTE). De pl. Boldogkői Zsolt publicisztikáit is szoktam olvasni, amik szintén nagyon érdekesek, sőt több könyvét is olvastam (Bár úgy tűnik, hogy itt könyvekre nem lehet hivatkozni...). De még nyomatékosítanám a véleményemet: Nem kell versenyezni egyetemek között, mivel nem a másik lepipálása a cél. Aki szorgalmas és okos, az bármilyen egyetemen sikeres tud lenni. Csak a diákok nagy része nem ilyen (ezt én is látom, mivel tartok gyakorlatokat).
Megpróbálhatnánk értelmesen beszélgetni (laborvezetőként ez szerintem menne is). Bocsánat, hogy mit írtam az evolúcióbiológiáról, tényleg erős és nem jó érv, csak egyszerűen furának találtam, hogy a biológiának van olyan ága, ami egy végzett biológust abszolút (azaz egyáltalán nem) érdekel. Hiszen pl. az evolúció nélkül a sejteket, molekulákat sem tudod teljes mértékben megérteni. Ezzel nem azt mondom, hogy nem is értesz hozz, csak annyit állítok, amit te írtál (azaz, hogy egy kicsit sem érdekel).
Utolsónak +1
A #3-as válaszoló vagyok. Nem vagyok biológus, sem közeli szakmabeli. Azért írtam azt, amit, mert nagyon ismerősek ezek a mintázatok más szakmákból és egyetemekről. Generalizált választ adtam arra az általános jelenségre, hogy a nagyon(-nagyon) szerény költségvetésből üzemelő magyar egyetemi élet jellemzően pár fővárosi egyetemnek kedvezett mindig is (ELTE, Corvinus, BME stb.) és ezért jellemző módon ide gyűltek mindig is a legjobb kutatók és ide igyekeztek a legjobb diákok. Ez nem jelenti azt, hogy máshol ne lennének remek tudósok (én is nagyon tisztelem a vidéki kollégáim közül azokat, akik rászolgáltak); hanem csak azt, hogy egy egyetem színvonala többtényezős kérdés, és a helyzet jellemzően az "elit" intézményeknek kedvez mindenhol.
Nincs "könyvmániám", őszinte érdeklődésből kérdeztem a könyveket (ha már itt vagytok/itt vagyunk). De a válaszod, Szegedi kolléga, tényleg kiábrándító. Én is tudok mondani mérvadó szakkönyveket azokról a területekről, amelyekre nem szakosodtam. Az nem érv, hogy "sejtbiológus vagyok". Írd azt, hogy nincs időd/kedved könyveket ajánlani.
Mindenesetre peace, chill, nincs senki bántva.
Sziasztok!
Én nem javaslom az elte bioszt, nagy ott most a káosz. Már nem a régi színvonalú a képzés.
Írtam már egy hasonló kérdésben választ a jelenlegi tényálásról és ezt megisztanám itt is, puszta jóindulatból.
"Én elte bioszra járok. Kis ízelítő.
Mi nehéz benne? pl A sejtbiológia! Hiába jársz be órára,jegyzetelsz, érted az anyagot/összefüggéseket tanulsz sokat rá, mégis megbuktatnak. Van fönn neten letölthető hivatalos jegyzet olyan 150 oldal, na azt kb mondatról mondatra be kell magolni és talán... De én csak olyan csopitársakat tudok keveset, akiknek úgy lett meg, hogy összeszedegették a beugrós teszt kérdéseket válaszokkal együtt és azt magolták be. Ja igen beugró számítógépen tesztkitöltős 60 részletekbe menő rafkós kérdés és 70%tól van meg a kettes, 70% felett állnak szóba veled a tanárok, és akkor mehetsz felelni a jobb jegyért. Ha nincs meg a 3mas, akkor viszont a kövi ráépülős tárgyaknak csak egy gyengített verzióját veheted fel, azaz nem teljesértékűt. Tancsik ezt azzal indokolják nincs elég kapacitásuk több csoportot is rendes óraszámban vinni. Ezért van a "gyp"(2-esek)és a normál(3+osok) csopi. Ez hol hátrány? Nos a oktatók szerint a gyp csopisok talán elvégzik a Bsc-t, de Msc-re vagy tovább nem lesz elég a képzettségük.
A 3. és leggyakoribb verzió, a nem lett meg. Nos ez esetben minimum egy év csúszás a fel nem vehető ráépülős tárgyak miatt(kb 4-5 tárgy, 3-4-5 kreditesek).
Ja és ezt jópár tantárggyal eljátszák, tanítanak valamit, végül a számítógépes teszteken nem a leadott anyagból kérdeznek, és/vagy nagyon trükkös a kérdés. Itt is az megy át, aki összeszedegeti a kérdéseket válaszokkal és azt seggeli be. Ugyebár ez nem mutatója annak hogy a tantárgy anyagát megértette-, átlátja-e, csak memória.
Miért van ez? Sok embert vesznek fel minden évben a pénzért. De tanítani, kezelni a sok parasztot nehéz, ezért mindent megtesznek, hogy minél többen kibukjanak 1-2félévben. Majd jön utánpótlás jövőre. Akik benn maradtak, negyede mondjuk, kényelmesebben lehet kezelni, tovább redukálni a létszámát.
Kb így 260ból a képzés végére marad olyan 20 túlélő.
Valaki kérdezte a matekot. Az még itt leányálom számba megy.
Amúgy tanárok, színvonal. Hmm vannak lelkiismeretes kedvel oktatók is, de persze vannak olyanok is akiken látni, hogy rühellik ezt csinálni, de már régi bútordarabok nem éri meg dobbantani pl a sejtbiosz tanár is egyike ezeknek.
Pénz kérdés...Rengeteg embert vesznek fel, akik nem jutnak el a drága laborgyakorlatos órákig. Csak néhány. Tehát a sokaságra szánt pénz az mehetne a laboros órákra. A sokaság többnyire nagy előadókba ül ott meg csak épület fentartási költségről beszélünk, ill az előadót ki kell fizetni, de ez fix ha 10 ember ül ott, vagy ha 200.
Nos több egyetemen van az országban biológia szakképzés, oda kevesebb ember jelentkezik, azaz kevesebb pénz jár az államtól, még sincs másutt ekkora hiszti, sztrájk, munkakerülés, mint az eltén. Pedig tuti ami vegyszer 40ezer itt, akkor másutt se kapják meg olcsóbban.
Szóval gyanus, hogy intézményen belül szivárog el a pénz. De ki tudja, mindenki azt mond amit akar. Nem látunk bele a költségvetésbe.
Szóval nekem összeségébe ingoványos az elte ttk, nem lepődnék meg ha összeomlana a rendszer.
Szeretem a biológiát, nem is vagyok hülye hozzá, de nemigen értek egyet azzal, hogy teszkérdések bemagolásának képessége a lényegi meghatározója egy tudományos szakembernek.
Szóval össtességébe csalódtam"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!