Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » ELTE matematikus szak, vagy...

Paradicsom77 kérdése:

ELTE matematikus szak, vagy progterv?

Figyelt kérdés

2018-ban érettségiztem, halasztottam egy évet. Az emelt matekom 59% lett(amit most újra rakok), két ok miatt.

1. A szóbelin 5 pontot értem el, mert beparáztam;

2. Rengeteg programot és tennivalót sűrítettem arra az időszakra, magamra a legkevesebb időt áldozva.


Szeretem a matekot, igazából gimiben lettem jó belőlle, 10-től simán 5-ös voltam, mindenféle erőlködés nélkül. Mindig is érdekelt és kíváncsiságot keltett fel bennem ez a tárgy.

Programozni nem tudok (még), de ez is eléggé érdekel.

Tán azert tetdzenek annyira, mert kreativitást lehet ezekbe vinni, új dolgokat fejleszteni.


Szeretnék egyetemre menni és azthiszem tán ez a 2 szak ami így tetszik, de kaptam hideg-meleg véleményeket.


Szeretném, ha tudnátok 1-2 infót mondani ezekkel a szakokkal kapcsolatban, hogy melyik milyen, érdemes-e, teljesíthető-e, és bármi olyan infót nagyon megköszönnék, amit úgy gondoljátok, hogy fontos lehet.


Előrre is köszi!:D



2018. dec. 30. 19:54
 1/8 anonim ***** válasza:
27%
Kifejezetten nem javaslom a proginfót, ha nincs 1-2 éves gyakorlati tapasztalatod, ugyanis az oktatás ott kb annyi, hogy itt az elmélet, menj haza és gyakorolj. Hiába hirdetik magukat az egyetemek úgy, hogy nulláról megtanítanak, kalap sz.rt nem tanítanak arról, amit a szakma gyakorlatban elvár. Nem véletlen, hogy világszerte gombamód szaporodnaka bootcampek köszönhetően az egyetemi oktatás inkompetanciájának.
2018. dec. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%

Nem szeretnék bunkó lenni, de előre szólok, hogy valószínűleg az leszek.


Ha jól számolom, ha maxos lett volna az a szóbeli, akkor is 78%-od van, ami azért nem extrém nagy. Gimiben 5-ösnek lenni matekból elég egyszerű, nem írtad hol, nem teszem fel, hogy gyakorló gimnázium vagy ilyesmi.


Matek szakon persze az a látszat, hogy sima ügy bármilyen szintű matekkal bejutni, ami igaz is. De ahhoz, hogy ott jól haladjon az ember, tényleg ezzel kell kelni és feküdni. Persze az extrém zseniknek nincs vele gondja (ismerek egy párat), de abból ítélve, hogy feltetted ezt a kérdést, nem sorollak ebbe a kategóriába.


Lehet persze, hogy csak eddig nem volt elég inspirációd, és majd rápörögsz a matekra, láttam már ilyen embereket is.


Proginf szakot most barmolták szét éppen, eddig volt egy olyan csodás tulajdonsága, hogy matekból kivagdosták az embereket vizsgán nagy mennyiségben, ez most csökkenni látszik. Igaziból a szak egyre inkább kezd egy inkoherens katyvasszá válni: összevissza tanítanak tárgyakat, matekot, prog.nyelveket, de nincs benne rendszer.


Proginfre menni talán akkor van értelme, ha könnyen veszed az akadályok nagy részét és van időd elmerülni valamilyen projektmunkában, ne adj isten kutatni. Az a baj, hogy hasonló eredményekkel érkező emberekből sokat láttam már kibukni. De ha hiszel magadban, megpróbálhatod.


Még egyszer bocsi a bunkó beszólásokért.

2018. dec. 30. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
78%

Ha még nem programoztál és még egy sor kóddal sem találkoztál még, akkor elég merész ötlet bevállalni a proginfót. Nem csak azért, mert hiába kezdenek nulláról tanítani és könnyel elcsúszhatsz a tananyaggal -főleg ahogyan mostanában tanítanak ezen a szakon- hanem azért is rizikós, mert nem is biztos hogy egyáltalán szereted-e. Az addig oké, hogy szereted a programozni szót, meg érdekel is hallomásra, de ez nem lesz elég.

Tanultál középsuliban infót? Mert ha igen, és tényleg egy informatikai beállítottságú vagy, és el tudod magad úgy képzelni, hogy napi órákat tudsz a gép előtt ülni, akkor minimum azt ajánlom, hogy online kurzusokat kezdj el, és ha tetszik, csak akkor ajánlom a szakot. Sokakkal előfordult már, hogy hú de jó programozó leszek, amikor meg látják a dogát hogy több ezer soros appot kéne írni, akkor meg szépen iratkoznak kifele egyetemről.


Ajánlom a thenewboston YouTube csatornát, ott nézz körül. (Kezdj mondjuk a Java beginner playlist-el)

2018. dec. 31. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
15%

ELTE ről amit hallok:

Programozás oktatást majdhogynem inkompetens emberek csinálják, akiktől sok diák jobban tud programozni.

Amit számon kérnek az a matek. Ha jól tudom ott van 1 beugró a vizsgára ami gyakorlat és ezután mehetsz elméletre. Elméletből pedig kérnek minden szir szart, és ha kihagysz egy szót a tételből már nem érted mert értelmetlenné válik. (értsd úgy: vagy + és csere és máris értelmetlen a tétel hiába jó a definíció 99%-ban)

Ja illetve belekérdeznek a tételbe hogy nem csak bemagoltad-e. Elmondod a tételt töviről hegyire aztán belekérdez hogy ezt miért így mondtad mi ennek az oka stb.

2018. dec. 31. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Az ELTE matekot nem ajánlom. No nem a szakkal van probléma, csak az a tapasztalatom, hogy a hozzád hasonló diákok kb 90%-a nem fejezi be. Itt matematikusokat képeznek, ami más állatfaj ahhoz képest, hogy gimiben jó vagy matekból. Nem mondom, hogy TE nem vagy alkalmas matematikusnak, csak az eséylek nem melletted vannak.

Két adat, hogy mindezt alátámasszam: évről évre az ELTE matek szakra kerülnek be a legtöbben 450+ ponttal, annak ellenére, hogy a ponthatár csak 330-350 körül mozog.

A másik, hogy nagyjából 1 év a szak "felezési ideje", vagyis minden évben nagyjából az addig időben lévő hallgatók fele megcsúszik.

2018. dec. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%

A matemaikus az külön állatfaj, ahogy előttem is írták már. Ha voltál OKTV-n, mindenféle matekversenyen (és jól is sikerültek) akkor ajánlom, illetve aki tényleg matematika szakot akar végezni, az kb 100%-ban biztos magában, hogy ez akar lenni. Nagyon más az egyetemi (főleg a matek BSc) matematika a középiskolaihoz képest.

Ha a hobbid különféle matematikai problémák megoldása, tételek bizonyítása, akkor egyértelmű hogy neked való a szak. Ha számolni szeretsz, akkor inkább mérnöki/informatikai.


Proginfó: Maga a programozás oktatása a béka segge alatt van, a matematika pedig elméleti szinten folyik, kb mint egy matek BSc-n, csak kevesebb témakörben. Programozni biztosan nem itt fogsz megtanulni, hanem otthon magadtól. Itt azt tanulod meg, hogyan kell HELYES programot írni. Más kérdés, hogy brutál lassú és erőforrásokat azonnal felzabáló lesz, de legalább mindig lefut hiba nélkül. Programozási tételeket matematikailag bizonyítani, komplett programokat matematikailag leírni tanulni fogtok. Van olyan félév, hogy bár van progos tárgyad, de gép előtt csak otthon leszel. Illetve nektek már az első félévben 4 vagy 5 külön nyelven kell hogy tanuljatok programozni-scriptet írni, szóval ha semmit nem tudsz, akkor nagyon izzadós lesz.


Szóval csak akkor ajánlom ezeket a szakokat, ha tényleg mindened a matek illetve ha már tudsz programozni valamilyen szinten, pl egy fájlból beolvasós aztán másikba kiírós tfh. titkosíró-dekódoló feladat nem okoz problémát pl C nyelven, vagy az emelt infó érettségi progos feladatait álmodból felkelve is simán megírod C,C++,C# nyelvek valamelyikén.


Bármi kérdésed lenne, írj nyugodtan privátban, és segítek!

2018. dec. 31. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
77%

Húha ezek a válaszok... Azt hiszem én is hozzá szeretnék tenni valamit, hogy kicsit többféle infót kapj. Azt tapasztalom hogy itt a gyik-en alig van olyan kérdés az IK-ról, ahol nem szidják éppen az oktatást. Nem mondom, hogy minden tökéletes, de jobb ha hallasz másféle véleményt is, mert nem mindenki gondolkodik így a proginf-ról. Baluba véleményével teljesen egyetértek!! Amiket ő ír egyébként is érdemes talán komolyabban venni, mert (nem ismerem őt), de eléggé belelát az ottani dolgokba ha jól tudom.


Na IK. Szerintem nem igaz, hogy nem tanítanak meg rendesen programozni az alapoktól. Az új tanterveben sokkal lightosabb a kezdés, tényleg sok a nyelv, de én gyakorlatilag NULLA programozási tudással érkeztem, és egyáltalán nem vagyok hátrányban, a csoport elején végeztem az több első féléves tárgyból. Az otthoni készülést komolyan kell venni, nem az előadásokon ülve fogod elsajátítani a programozást, rengeteget kell gyakorolni, és ez egy online kurzuson, és egy bootcampen sincs máshogy! Ez egy ilyen dolog, csinálni kell sokat, ne az egyetemtől várj mindent. Ha a korszerűségről való FOLYAMATOS vitába akarsz beszállni, akkor ajánlom BME-s Orosz László néhány videoját, jól összefoglalja hogy mi is lenne az egyetem feladata. Szerintem ebben speciel jobb a helyzet az IK-n, mint a műszakin, mivel több az stabil alapozás, és általánosabbak az ismeretek (többnyire), nem korlátozódnak egy adott technológiára sokszor, ami amúgy is elhalna nem túl sok év múlva. Vannak akik szerint ez pont baj, szerintem nem, erről lehetne vitázni. Csomó speci tárgy, meg kutatócsoport van, el tudsz merülni egyes témákban ha akarsz.


Ha érdekel az informatika, a számítástudomány, és a matek, csak akkor ajánlom az egyetemet. Rengeteg ember úgy jött ide, hogy programozni akar és kész, aztán meglepődik hogy nem azt kapja, hanem csomó elméleti tudást is mellé, ami nagyon is jól jön annak aki komolyabb munkát akar végezni, és nem weblapokat készíteni egy random cégnek (no offense). Egy mezei programozónak nem kell egyetem, vannak mindeféle más útjai is annak ha csak kódolni akarsz, itt is említettek már párat. Nem tudom, de úgy érzem sokan rossz elvárásokkal jönnek ide, és ez magyarázhatja az elégedetlenség egy részét.


Akiket ismerek az egyetemen (nem sok ember) rengeteget panaszkodnak, szidják az egész IK-t ott ahol tudják, miközben alig fektetnek energiát az egészbe. Igen, tényleg nem minden a legkorszerűbb, és igen tényleg sok az elmélet, de ha amit itt nyújtanak rendesen megtanulod, akkor nem lesz akadály bármilyen technológiát megtanulnod később. A jövőre nem lehet tökéletesen felkészíteni, de skilleket meg stabil alapokat lehet adni, hogy aztán később te bármit meg tudj tanulni magadtól, és profi lehess. Szerintem valahol ez lenne az ilyesmi képzések lényege. Szerintem sokan túlértékelik a bootcampek jelentőségét, az eredmények lehet hogy látványosabbak, meg nagyon aktuálisak a dolgok, de a szakmai fejlődés, és a munka színvonala amihez hosszútávon hozzáférsz, sokkal jobban be van korlátozva.


Szóval azért nem a világ legrosszabb helye ez, mint ahogyan egyesek mondják, tudástól, motivációtól, és céloktól függ általában hogy kinek mi lesz a véleménye ha idekerül. Rengetegen vannak a szakon, de idézem az egyik előadót: a szak felének semmi keresni valója nem lenne itt.


A matekról annyit hogy tényleg nagyon kemény, és az középsulis matek csupán az árnyéka annak amit a matek bsc ad. Ilyen érettségi eredményekkel én sem ajánlom, hacsak leküzdhetetlen vágyat nem érzel magadban. A két szakot gyakran hasonlítják össze a matekos tárgyak miatt, de most hogy elég közeli tapasztalatom van mindkettővel azt kell mondjam a különbség ég és föld. Én kicsit emiatt csalódott is vagyok, bár még sok hátravan nekem, de nagyon más szempontból tanítják őket, nehogy bárki azt gondolja h az ik-s matek csak a közelébe is ér matek szaknak.


Ajánlom hogy nézz rá a tantervekre, olvass utána a konkrét tárgyaknak, főleg első éveseknek, meg azoknak amik érdekesnek tűnnek. Csomó diasor meg anyag fent van a neten, és olvass véleményt máshol is mint a gyiken, hogy többféle véleményt láss.

2019. jan. 3. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
utolsó vagyok, kis tisztázás: Az utolsó előtti bekezdés elején azt akartam, hogy "A matek SZAKRÓL annyit, hogy..."
2019. jan. 3. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!