Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Jó választás lehet a BME...

Jó választás lehet a BME matematikus-mérnök BSc specializáció (gépészmérnök szak)? (A többi a részletekben)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nézegettem a mérnöki szakokat mostanában, és a BME gépészmérnök BSc oldalán akadt meg a szemem a matematikus-mérnök specializáción. Megnéztem a leírást, a szép mondatokat amivel körülírták és hogy milyen különbség van az első 3 félévben felveendő tantárgyakban.

A kérdésem arra irányulna, hogy akinek van tapasztalata vagy hallot konkrét dolgokat, vagy csak simán úgy gondolja hogy tanácsot tud adni, az mondja el a véleményét azzal kapcsolatban, mennyire vagyok hátrányban, és a leírt dolgok alapján mennyire lehet nekem való ez a szakma.


Először is, tudni kell rólam hogy kisebbként (5-7. osztály) semmi tanulással is versenyekre küldtek matekból, az év végi 5-üs fix volt, de később sajnos nem érdekelt eléggé és 10.-re 2.7-el zártam az évet. Itt már nagyon sok konkrét anyag és képesség kimaradt. Ám 11-ben elhatároztam hogy informatikus leszek ezért kell a matekot tudni, úgyhogy elkezdtem újra megszeretni a matekot, és 4.4-el zártam, immár tanultam is becsülettel. Most 12.-es vagyok és matekfaktos, 4.5 körül vagyok egész stabilan, magával az alap faktos anyaggal semmi gondom sincsen.

Az algebrai (és geometriai) tudás hiányosságai azért visszaköszönnek nehezebb, komolyabb témáknál (fakton kívül). Egy ideig OKTV felkészítőre is jártam, na ott már nagyon érződött a probléma, és sokszor érzem hogy valahogy kevés vagyok ezekhez a dolgokhoz, mintha ilyenkor nem szeretném a matekot annyira.


Szerintetek ennek ellenére lehetsége-e még, hogy a későbbi szakmám során magas szinten alkalmazzam és meg inkább értsem is a matematikát (talán a fizika területén), komoly tudomáynos problémák modellezése, leírása és megoldása során?

Sajnos a fizikatanárunk nagyon rossz volt, úgyhogy a fizikatudásom is utoljára 7.-ben volt kiemelkedő (akkor is mentem versenyre), azóta inkább nem létező.. (sajnos ő a faktos tanár is).


Ezeket a hiányosságokat ellensúlyozandó említem meg, hogy 10. osztály végétől kezdve hardcore tanultam programozni saját magamtól (régebben a fizikát is könyvből tanultam leginkább) (C++-ban), az infofakton a legjobbak között voltam, a tanáromnál volt hogy jobban tudtam a nyelvvel kapcsolatban dolgokat, és most ősszel egy 92%-os emeltet tettem, úgy hogy a legtöbb pontot Word-ben vesztettem.

És mindemellett élvezem a matekot amikor értek mindent amiről órán tanulunk, és képes vagyok azért mélyebb megérésre, csak hát nem mindig könnyű ha egy nehezebb feladatot nézek, mert én alapvetően a teljességre, alapos megértésre törekszem a matekban (az adott témán, anyagon belül), ha csak tehetem.


A főleg gyakorlatiasabb eredményeim ellenére szeretném elmondani hogy mindig is érdekelt a tudomány, a részletes megismerés, a dolgokban való elmélyedés igénye, és a mérnökség.


Mindezt figyelembe véve mit tudnátok mondani nekem tanácsként?


Tudom, ez a kérdés nagyon hosszú, de remélem azért van aki végigolvassa és segít a meglátásaival. Előre köszönöm.



2017. dec. 7. 17:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez a specializáció csak ettől az évtől kezdve indult (illetve valamikor évtizedekkel ezelőtt még létezett, de utána megszűnt), szóval konkrét infókkal elég nehéz lenne szolgálni. (Én ezen a karon vagyok, de más szakon)

Szerintem azt gondold végig, hogy mit fogsz tudni csinálni ezzel a diplomával. Milyen munkád lesz, hol fogsz tudni dolgozni majd. És azt válaszold meg, hogy azt tényleg szeretnéd-e.

És hogy például a programozás nem érdekel-e jobban.


Szerintem ha elszánt vagy, és tényleg érdekel a dolog, akkor nehéz lesz, de attól még fogod tudni teljesíteni.

Nem igazán vagyok képben, hogy ez pontosan hogy van, de ha csak egy specializáció (és ahogy néztem, az), akkor számíts a matek mellett a gépész tárgyakra is (géprajz, mechanika, gépelemek, hőtani, meg egyéb ilyen alapismeretek).

Szerintem ha eldöntötted, hogy inkább a gépészet, mint a programozás, akkor gyere erre a szakra, és menet közben máris sokkal jobban meglátod majd mennyire megy, neked való-e, és van-e értelme.

Az biztos, hogy az első félévet nagyon meg kell majd húznod, mert a matek csúszótárgy, és gondolom akkor sincs ez másképp, ha emelt szinten hallgatod. Ilyenkor még új a rendszer, nagy a szabadság, de fontos, hogy mégse engedd el, és küzdd át magad rajta, akkor is, ha csak kettes lesz, akkor is, ha utána már nem erre a specializációra mennél.

Gondolom olvastad egyébként a tájékoztatójukat, ott azt írják akkor való neked, ha az érettségid emelten minimum 85, középen minimum 90%, de mindenképpen 5-ösnek kell lennie.


Egyébként én amikor a matek 1-et hallgattam olyan tanárt fogtunk ki, aki nagyon elméleti síkon, és nagyon nehéz anyagokat tanított. (Akkor még nem létezett ez a specializáció, de szerintem volt olyan nehéz, mint amilyen ez lesz.) A faktos tudás jóformán elengedhetetlen volt hozzá, mert aki azt sem tudta, mi az az integrálás, annak jóformán esélytelen volt még amellé a többi még nehezebb anyagot is megértenie, de azzal már át lehetett menni, ha elég sokat tanult rá az ember, és szánt időt a megértésre. (A mi szakunkon mondjuk 20% se ment át, de a többin (ahol általában jobb volt az előképzettség) sikeresebbek voltak.)

2017. dec. 9. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Kedves #1!

Köszönöm a válaszodat :)

Igen, nehéz kérdés a gépészet és a programozás között dönteni, de én úgy érzem mindkét szakot élvezni tudnám ahol lehet élvezni.

A matekkal meg úgy vagyok, hogy a második, ha nem az első legfontosabb tárgy, szóval komolyan fogom venni.

2017. dec. 10. 09:17
 3/3 matmérnök válasza:

Mint szakmabeli örülök a szak újra indításának. A TTK matematikus szak miatt szűnt meg. De úgy látszik a TTK nem válthatta be ezek szerint azt az igényt, hogy műszaki feladatok, elsősorban Műszaki mechanika kérdéseivel olyan szakmai rálátással foglalkozzanak, mint a matematikus mérnökök. A régi matematikus mérnök matematika tárgyaival egyezik a mostani.

De. A régi matematikus képzésben benne volt a gépészmérnöki képzés és amiért annyi matematikát tanultunk az nem más volt mint a Műszaki mechanika. Ami most a Mechanikai tervező szak. Tehát a régi matematikus mérnök szak az három szak volt egyben. Egy tisztességes alkalmazott matematikusi képzés, egy gépészmérnöki képzés (emelt elméleti szinten), és a mostani mechanikai tervező szak.

Azaz 10 félév matematika 9 félév mechanika és 10 félév gépészmérnök egyben.

Ambivalens a programozással szemben abban az értelemben, hogy a megoldáshoz megírtad a programot valamelyik nyelven, épp amin kellett, volt, tudtad. C , Pascal stb. Hiszen a mechanikai problémák helyes mechanikai megfogalmazása és annak a matematikai modellnek felállítása, a helyes matematikai megoldása és a kapott ereedményekből a műszaki probléma megoldása egyben. Ehhez csak egy segédeszköz a számítógép.

Tehát szó nincs arról, hogy programozni tanítanak. Az elvárás. Alap. De volt 2 félév meg 2 adatszerkezet, abból is.

2019. máj. 26. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!