Ha angoltanár szeretnék lenni, milyen továbbtanulási lehetőségeim vannak? Valaki elmagyarázná, hogy van ez most? Bővebben lent.
Leírok mindent, amit tudok, de nem teljesen tiszták a dolgok, úgyhogy ha valaki ért hozzá, van tapasztalata, kérem, ossza meg velem.
Azt tudom, hogy például az angoltanárom, aki egy hihetetlenül jó tanár, anglisztikán végzett, amit tudtommal akkor csak angol szaknak hívtak. Akkor még tudomásom szerint anglisztikával lehetett tanítani, vagy volt valami tanári specializáció, most már nem (sajnos). De amúgy több nyelvtanár bemutatkozásánál is láttam, például nyelviskolák oldalán, hogy anglisztikát, germanisztikát végeztek.
Én az anglisztikát néztem ki magamnak, mert imádom az angolt és érdekelne is a szak, de tudom, hogy utána még mennem kell a tanárira. Na és innentől kezdve nem értem, hogy hogy van ez az egész. Az anglisztika mesterképzés elvégzése után kéne mennem a tanárira? Ha igen, akkor mennyi időre? Ha jól tudom, nem kell elölről kezdenem, csak 1-2 évet kéne ott lennem? Ezeket nem értem, hogy van pontosan.
Egyébként azt is hülyeségnek tartom, hogy nincs csak egyszakos tanárképzés, hanem muszáj két szak, de mindegy, nem ez a lényeg.
Főként nyelviskolában szeretnék tanítani, középiskolában talán, általánosban egyáltalán nem. Meg persze magántanítványokat szeretnék fogadni, de azt már az egyetem ideje alatt.
Ja és az érettséginél majd mire kell figyelnem, miből érdemes emeltezni, mi legyen a választott? Angol emelt az alap, tudom, ahogy a jó angoltudás is. Addigra szeretnék majd egy C1-es nyelvvizsgát is megcsinálni.
Én nem tanárin tanulok, de hátha tudok segíteni. Ez a tanárképzés ma már tényleg picit katyvasz...én azt hiszem, hogy a PTE oldalán találtam egy nagyon jó leírást, amiben értelmesen és logikusan leírták és elmagyarázták, hogy hogyan működik. Ha megtalálom, akkor belinkelem.
Az egyik lehetőség az osztatlan tanári-kétszakos tanárképzés, amihez egy szakpárt kell választani, tehát az angol mellé kell keresni egy másik tárgyat, ami szimpatikus és szívesen foglalkoznál vele (ennek ugye ez a hátránya, hogy valamit muszáj). A képzési idő 10-12 félév. Ezzel általános vagy középiskolai tanár végzettséget szerezhetsz. Na most tudomásom szerint ez úgy néz ki, hogy az első három évben "közös tanárképzés" folyik, ahol mindkét tárgyat tanulod és ugye ott van mellette a szakmódszertan, pedagógia és pszichológia (ha valamit elírtam, akkor bocsánat, nem tanárnak készülök). Majd a 4. évben válik szét az általános és szakiskolai tanárok (1+1 év), illetve a középiskolai tanárok képzése (2+1 év). Az utolsó év pedig elviekben mindkét esetben szakmai gyakorlat.
Na most a másik lehetőség pedig az egyszakos tanári, amit te is írtál és jól tudod. :) Az anglisztika BA után még el kell végezni az MA-t is, majd utána pedig még egy 2 féléves képzésben történik a tanári felkészítés. Ehhez pedig, ha jól tudom, ugyanúgy kell egy pályaalkalmassági vizsga.
Érettségi: Anglisztikára alapkövetelmény az angol emelt és mellé még választhatsz törit vagy magyart vagy egy másik nyelvet (viszont itt oda kell rá figyelni, hogy konkrétan melyik nyelveket, mert bármelyik nem jó). Egyedül az angolt kötelező emelten, a másik középszinten is elég, de persze a plusz pontok érdekében akár abból is tehetsz emeltet. Na most tekintve, hogy mindegyik kötelező érettségi tárgy (max. a második nyelv nem és akkor értelemszerűen az az 5.), így bármit választhatsz a választottnak.
Osztatlan tanári esetében pedig szintén kell az angol emelt, a másik felvételi tárgy pedig attól függ, hogy milyen szakot választasz mellé. Plusz kell egy alkalmassági vizsga is.
Köszönöm szépen, sokat segítettél!
Szabadon választott tantárgynak a németet választanám, amiből emelteznék is akár, meg még a több pont miatt még magyarból is emeltezek, ha kell. Tudtommal anglisztikán azért nem alacsonyak a pontszámok... Egyébként nekem ez a szimpatikusabb opció, de ha majd mégis tanárira megyek, akkor nagy valószínűséggel angol-német lesz a szakpárom, mert azzal szerintem elég jól el lehet helyezkedni, hiszen a két leggyakrabban használt nyelv. Mondjuk a német annyira nem vonz. Vagy a másik opció, hogy angol-magyar.
Szerintem ez egy olyan szakma, amiben el lehet helyezkedni, még ha nem is ezzel lehet a legtöbbet keresni.
Sok helyen keresnek angoltanárt, nyelvtanárokat, mindig is szükség lesz rájuk.
Direkt nem akarok általános iskolában vagy középiskolában tanítani, mert ott tényleg nagyon kevés a fizetés (egy nyelviskolában talán valamennyivel több) és nem csak tanítani kell, hanem sok macera van még. Az meg másik dolog, hogy a gyerekek nem figyelnek, pont abban a korban vannak, hogy azt hiszik, mindent jobban tudnak nálad és tesznek rá a tananyagra, nehéz fegyelmezni őket, nehéz rávenni arra, hogy ne zavarják az órát.
Nyelviskolába az ember önszántából megy, fizet érte, tehát olyan emberek jönnek, akik meg akarják tanulni a nyelvet, ezért figyelni, dolgozni fognak. Sokan nem is gyerekek, vagy ha igen, akkor általában 14-16 év felettiek.
Engem érdekel ez a dolog, nyelvekből (kifejezetten angolból) jó vagyok és szeretném átadni a tudásomat másoknak, szeretnék segíteni másoknak.
Úgy terveztem, hogy tanítanék angolt nyelviskolában, nem tudom mennyi órám lenne, de ahhoz igazítva tanítanék magánban is angolt, sőt, ha van időm és kéne plusz pénz, akkor németet is tanítanék magánban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!