Érdemes a jogi pályát választani?
Most vagyok tizedik osztályos, és erősen gondolkodom abban, hogy jogász szeretnék lenni, de hallom, hogy államilag finanszírozottra rengeteg pont kell. A kitűnő érettségi gondolom alap, ( vagy nem?) de lehet hogy kettő nyelvvizsga is kéne hozzá ha államira szeretnék bekerülni. Elsősorban olyanok, akik bekerültek így, mik a tapasztalataitok? Melyik egyetem? Miért ajánlanátok vagy miért nem? Fizetés?
L
Felesleges két nyelvvizsga. Egy középfokot megcsinálsz illetve emeltezel. Több plussz pontot 100 nál úgysem tudsz vinni.Be lehet jutni. Érdemes fizetőset is megjelölni, hátha esetleg csak arra vesznek fel és első év után, ha jól tanulsz államira jelentkezel és elbírálják és talán átvesznek. Illetve érdmes más egyemeteket szakokat is megjelölni emelett amit még szeretnék. Nem csak egyben gondolkozz. :) Amúgy meg beleht jutni.
Ez is hosszú procedúra, ugyebár ha végeztél még ügyvéd nem lehetsz, az több idő, mint pl az orvosoknál sem lehetsz egyből sebész.Illetve, ha ügyvéd vagy akkor egyedül kell dolgozni, tehát magadnak kell elindítanod a "vállalkozásod". Ezen kívűl persze más irányba is mehetsz.
Szvsz. ez a szakma túl telített. Akik mondjuk a matekot/fizikát és a műszaki tárgyakat illetve kémiát, biológiát nem tudják, mindd ilyen szakra mennek és elég sokan vannak.Nekem egy ismerősőm volt mérnök informatikán, de annyira nehéz volt számára a matek, hogy miskolcra ment át jogi egyetemre. Elvégezte.., de nem igazán tudott benne hol elhelyezkedni.
Kb. 460-464 pont kell ahhoz, hogy államira bekerülj, a legtöbben az ELTE-t szokták bejelölni (de a felvi.hu-n utána tudsz nézni mindennek), ha mindenképp ezt szeretnéd tanulni, akkor érdemes fizetőset is bejelölni. Pontkalkulátorral ki tudod számolni, hogy milyen kombinációban jön össze ez a pont.
Ez a szakma eléggé telített, ennek ellenére sokan jelentkeznek, kiemelkedően jónak kell lenni, hogy igazán sikereket érj el, ha a családban van jogász akkor meg igazából mindegy, mert boldogulni fogsz, ha át tudod venni majd pl. az ügyfélkört illetve irodát. Nem könnyű elvégezni jó eredménnyel ezt a szakot (de ez függ egyetemtől is, pl. ELTE-n summa cum laude ritka mint a fehér holló), viszont kell a jó eredmény több helyen illetve a legjobban fizető helyeken szokták nézni sokszor azt is, hogy hol végezted.
A kezdő jogász fizetés nevetségesen kevés, az energia, amit belefektetsz az 5 év alatt majd az államvizsgánál nagyon sokáig nem fog megtérülni, általánosságban minimálbért kapsz, szakvizsgáznod kell mert a legtöbb munkakörhöz kelleni fog.
Az is igaz, hogy sokan csak azért végzik el mert azt hiszik, hogy milyen sokat fognak majd keresni vele illetve a "dr." a nevük elé kerül, ezen esetekben szokott az lenni, hogy ők nem találják meg a számítasukat mert lehet, hogy valahogy elvégzik csak nincs meg bennük az a plusz, szakma iránti alázat illetve elhivatottság, hogy az egyetem utáni évek bizony a praxis elsajátításáról fognak szólni, nem sok fizetéssel és sok évi gyakorlat kell ahhoz, hogy igazán jó legyél a szakmában. De sokan az egyetemen
is jönnek rá, hogy ez a szak nem nekik való, nem érdekli igazán őket vagy pedig nem sikerül teljesíteni úgy a vizsgákat.
Ha igazán elhivatottnak érzed magad, akkor jó választás, mert végig fogod csinálni! :)
Mindenben egyetértek az 5. számú hozzászólóval.
Telített a piac, az általános és kizárólag elméleti képzés miatt alapvetően gyakorlatban hasznosítható tudás nélkül kerül ki a végzett jogász a piacra. Legtöbbször minimálbéres állások elérhetőek, többek közt erre a két okra is visszavezethetően. Kivételek mindig vannak persze, de ez nem az a szakma, amivel gyors meggazdagodásra lehet számítani. A munka világában pedig amellett, hogy a legszerencsésebb esetekben van olyan kolléga vagy főnök, aki hajlandó a gyakorlati tudását átadni az önálló / részben önálló munkavégzés jegyében, folyamatosan tanulni kell.
Mindezt annak fényében mondom, hogy kb. 1 éve végeztem, összességében úgy 2,5-3 éve dolgozom és mindent feltettem az egyetemi évek alatt, hogy itthon és külföldi tanulmányaim alatt a legjobb jegyeket szerezzem meg és javítsam a portfóliómat.
Nem jelentkeznék erre a szakra, ha újrakezdhetném.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!