Jó időbeosztás? Hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Most vagyok 11.osztályos, és ahhoz lenne szükségem segítségre, hogy hogyan készítsek magamnak jó időbeosztást.

Már próbálkoztam vele, de általában elbuktam a dolgot...volt, hogy rosszul mértem fel az egyes feladatoknak kellő időt; volt, hogy megcsúsztam vele; volt, hogy annyi volt a teendőm, hogy inkább el sem kezdem írni, mivel nem tudtam prioritásokat felállítani a feladatok között. Szóval mondhatni béna vagyok az időbeosztásokban. Ez eddig nem is volt gond, így vagy úgy megoldottam a dolgokat. De most már kezd idegesíteni, hogy nincsen egy rendszerem, sosem tudom mivel hogy állok és folyton kapkodás a vége. Emellett szeretnék majd egyetemre menni (orvosi), ahol már szeretném rutinosan beosztani az időmet, hogy biztosan sikerüljön minden, aminek kell.

Ebben szeretném a segítségeteket kérni. Hogyan érdemes ilyen beosztást írni? Minden nap az aznapit? Egy hétre vagy egy hónapra előre? Mit tegyek, hogy ne csússzak el vele? Ti hogy csináljátok?

Köszi! :)

17/L



2018. jan. 15. 14:28
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Kell hozzá önismeret, tapasztalat. Én nagyjából tudom már, milyen sebességgel olvasok, tanulok, mennyi ideig vagyok képes figyelni, milyen napszakban tudok hatékonyabban tanulni, ilyesmi. Általában úgy szoktam, hogy a konkrét dolgokat beírom a naptárba: edzés, témazáró, felelés stb... Utána pedig megnézem, mi kell esetleg a feladat teljesítéséhez és szétdarabolom. Pl témazárónál a témakörök szerint, vagy oldalszám alapján, emaz edzés mindig egy óra, de hazaérni meg odaérni is idő, azt is beírom... akkor utána tudom, hogy enni fogok, úgy meg nem tudok koncentrálni teli hassal, szóval nem írhatom be nagy bátran oda a tanulást, még ha papíron lenne is hely ott... Azt is tudom, hogy reggelente használhatatlan vagyok, nem tudok semmit tanulni, mert 10 óra alvás után is elalszom rajta. Az ébredés utáni 2-3 órában én csak gyakorlati feladatokat tudok megoldani. De ez is egyénenként változó. Én úgy szoktam, hogy beírom, mikorra kell tuti megcsinálni dolgokat, meg hogy mikor leszek biztosan valahol(suliban, edzésen..) és ezekre az időt kihúzom a naptárban első körben(én ilyen 24 órás napirendeket szoktam nyomtatni, azokat firkálgatom). A maradék időt pedig a szükségleteim alapján behúzom: pl délelőtt 10 előtt és este 10 után nincs semmi. Ott csak szórakozni szoktam, vagy olyat csinálni, ami nem kötelesség. Tudom továbbá magamról, hogy egyhuzamban 3 órát tudok tanulni. Azt is bejelölöm. A3 órán belül tudom, hogy csak úgy tudok koncentrálni, hogy nem nyomkodom a gépet/mobilt. Emiatt beiktatok (eredetileg amúgy pomodoro a módszer neve, az emberek többségénél működik) 25percenként egy 5 perces szünetet. Utána ezt a félóránkénti sávozást megcsinálom a tananyaggal: tudom magamról, hogy olvasni nagyjából fél óra alatt 3-4 A4-es oldal megy úgy, ha meg akarom érteni. Lemértem, igen:'D és egészre kerekítve ennyi időt+1 ugyanennyit szoktam rá szánni 40 oldalanként, mivel nekem meg kell állnom kiírni, vázlatpontosan/ábrákkal megcsinálni ahhoz, hogy tényleg megmaradjon. Szóval egy átlagos 40 oldalas anyagnál 5-6 óra az olvasás/kiemelés részey 5-6 óra a kijegyzetelés része. És ha sok ilyen van, akkor 1-2 nap az egész átismételése. Viszont ismerem a lusta fajtámat, a számonkérés napján tuti, hogy nem csinálok semmit már a következő anyaggal, csak ha nagyon nincs más választásom. Meg ismerem a barátaimat is és tudom, hogy heti egyszer nem hal bele senki, ha beszervezek egy programot egész napra. Szóval szándékosan rá szoktam számolni 1-2 napot és akkor kényelmesen megvagyok. Az sosem baj, ha hamarabb kész vagy, mert ha kiemelted/kijegyzetelted az anyagot, elég csak átlapozni előtte lévő nap.


Nekem muszáj volt a szabadidőmet is beterveznem, mert mindent halogatok. Nagyon sokat gugliztam, hogy mit tegyek ellene, miért alakul ki, az alapján jutottam erre a durván kötött napirendre... Ez valahogy arra sarkall, hogy időben nekiálljak és lépésről lépésre haladjak a feladatommal. Korábban mindig csak nyomasztó volt és akkor álltam neki, mikor már rég elkéstem vele. Nekem az is segített az elején, hogy átcsesztem magam azzal, hogy a számonkérés napját 2 nappal előbbre írtam be. :DDD Úgy egész hatékony voltam és megnyugtató volt utolsó nap már békében leadni a munkámat délelőtt az éjféli határidő helyett, ilyesmi. Sokszor nem elég beírni nekem annyit, hogy "megírni a 10 oldalas beadandómat" mert abból nem lesz semmi.😂 Hanem: megírni a bevezetőt. Rászámolok még 2 óráta szükségesre, mert tudom, mennyit szoktam vele piszmogni és ha hamarabb kész vagyok, jut idő másra. Utána: összegyűjteni az anyagot ehhez és ehhez. Megint rászámolok. Utána lefordítani az anyagot (nálunk egyetemen így működik, gimiben meg elsőévesként piszok szétszórt voltam). Utána megírni az első oldalt legkésőbb ekkor és ekkor... Szóval saját határidőket szabok magamnak, különösen akkor, ha kifejezetten utálom a feladatot. Mert hiába van olyan, hogy megtanulok együltő helyemben 50 oldalt, vagy megírok egy nap alatt egy 20 oldalas házit, ha érdekel a téma, vagy olyan a kedvem, de általában marhára nem olyan a kedvem, hanem a végletekig el tudok vele szarakodni és az angol szakszöveg feldolgozásával különösen úgy vagyok, hogy gyűlölöm és 3x eljátszom a hattyú halálát egy féloldalas szöveg leírásakor,ami így 3 óra 😂


A lényeg: ismerd magad. A szükségleteidet, a gyengéidet, azt, hogy mi motivál (doga/vizsga napja=semmittevés nálam mindig bejött), és azt, hogy neked mi mennyi idő. Ebbe kalkuláld be a véletleneket is (random elhívások) és szabj annak is egy keretet. Nálam ez általában úgy van, hogy hetente 2 nap van, mikor nem edzek, abból az egyiket tudom csak elbulizni. Általában havi egyszer megyek szórakozni amúgy, de heti 1-nél többször semmiképp sem mehetnék. Amennyire tapasztaltam, a hallgatók 90%-a amiatt csúszik, mert nem tud mit kezdeni a hirtelen túl nagy szabadsággal. És nem fogja fel, hogy attól, hogy nem nyaggat a tanár minden órán (vagy az első 6-7 héten), neked készülni kell, hiszen az anyag gyűlik. Lehet bulizni, lehet edzeni, aludni sokat, haverozni. Mindent lehet, pont, mint a diéta alatt. Csak a mérték és az időzítés a lényeg. Az, hogy te ne egész nap a bulira készülj, hanem állíts be egy ébresztőt mondjuk este 7-re, amikor majd leteszed a könyvet (addig meg oda fiygelsz) és elkezdesz tollászkodni, készülődni.:)


Időmenedzsmenttel kapcsolatban amúgy nagyon sok jó könyv és vidi van, érdemes kutakodni.

2018. jan. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod, tényleg segítettél!

Ment a zöld pacsi. :)

2018. jan. 15. 21:27
 3/3 anonim ***** válasza:
szerintem felesleges nyűg ezzel foglalkozni. me
2018. jan. 27. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!