Orvosira vagy nyelvszakra menjek, ha?
Nagyon jó nyelvérzékem van és szeretek mindenféle apróságot megtanulni, belemélyedni. Azonban félek ez nem adna elég hivatást. Ráadásul most láttam egy reklámot egy kis eszközről, ami 0,2 mp alatt fordít élőbeszédet és visszarecitálja, félek ez a jövő.
Gyerekként pedig mindig katonaorvos akartam lenni, habár maga az emberi test nem érdekel, ilyen főiskolára mentem, az anatómiát bár mindig elfelejtem, azért a vizsgákon átmentem, az élettanon is, de nem vagyok annyira szenvedélyes, mint a nyelvekkel. Szerintetek mi alapján döntsek?
A helyedben én nyelvszakra mennék akkor is.
Én is ezt tettem, még mindig nem tudom pontosan, hogy mivel fogok foglalkozni életem hátralévő részében, de már legalább körvonalazódik.
És 2-3 nyelv ismeretével azonnal kapsz munkát pl. multi cégnél (amivel azért jól lehet keresni, személy szerint nekem nem álommeló, de szorult helyzetemben ilyet is simán elvállalnék) Franciás embert megállás nélkül keresnek, orosz nyelvtudás szinte kincset ér, az angol meg hát ugye alapkövetelmény már mindenhol. Arról nem is beszélve, ha ezen kívül valamilyen különleges nyelvet is beszélsz. (távol-keleti, skandináv nyelvek, vagy arab például)
Osztályfőnököm mondta mindig anno, hogy csak nyelvvel nem lehet elhelyezkedni, én meg hittem neki, ezért biológiát is tanultam a nyelvszak mellé. Totális csőd volt, belefulladtam, otthagytam az egészet; most csak nyelveket és nyelvészetet tanulok, és iszonyúan élvezem :D De akár egyetlen egy nyelv alapos ismeretével is lehet boldogulni, csak nyitottnak kell lenni a lehetőségekre. (de akkor neked kell az egyik legjobbnak lenni benne)
Az emberek többsége csak gyakorlati dolgokban gondolkodik, hogy mit hogy tudsz hasznosítani. Amikor én latint meg szerbet kezdtem tanulni, a környezetem értetlenül nézett rám, hogy mégis mi a francnak pocsékolom erre az időmet... Azért, mert szeretem, és akarom, és tudom, hogy hasznát fogom venni, csak nem feltétlen úgy, hogy pénzzé teszem a tudásom. Mindegy, hogy mibe vág bele az ember, alkalmazkodni kell, leleményesnek lenni, és akkor lehet kezdeni valamit.
Nyelvszakra, hiszen az emberi test nem is érdekel, ráadásul már kijártál egy főiskolát. Ha nem önköltségesen tetted, akkor az orvosi milliós féléveit akkor is saját magadnak kell majd fizetned egy idő után, ha nem csúszol a képzés közben.
Amúgy nem értem, miért csak ez a két opció létezik, hogy vagy ez, vagy az orvosi. Ha nem vagy szenvedélyes, miért egy ilyen hivatással kínoznád magadat, amit még azok is megszenvednek, akik egyébként baromira azok plusz ahol figyelmetlenséggel embert is ölhetsz? Más dolog, hogy attól, hogy más helyen átmentél tárgyakból, nem biztos, hogy orvosin is át fogsz, és nem ad előnyt így, hogy elfelejtetted.
Ha a nyelvek a szenvedélyed, foglalkozz a nyelvekkel. Sokkal többre mész vele, mintha már kiégve ülsz oda a betegágy mellé emberek életéről dönteni, és szerintem sem igaz, hogy nem lehet megélni belőle. Inkább válaszd azt, amivel tudnál egész életedben foglalkozni. Szerintem ez alapján dönts.
Első vagyok, a véleményem még mindig ugyanaz, pedig mondhatom hogy én is a nyelvekből élek és nem az angolból. én a romanisztika mellett megcsináltam a jogot, és mesterképzésem befejeztem a fordító tolmács msct. De még mindig ugyanaz a véleményem, hogy a romanisztika , vagyis általánosságban a bölcsészszak, nem ad tudást, és az egyetem nem nyelviskola. ELTEn btkn belül egyedül a svéd tanszékre merem azt mondani, hogy csináltak is valamit, a 3 évem alatt megtanítottak svédül, és sikerült a felsőfokúm (persze plusz órákkal otthon magamnak.), de a romanisztika annyit ért mint halottnak a csók . Az oroszt egyedül ELTEn tanítják, volt szlávos ismerősöm, megkapta a fiplomát ami papíron felsőfokkal egyenértékű volt, megpróbálta megcsinálnia. középfokú nyelvvizsgát, ha jól emlékszem a fordítás vagy szövegértés résznél nem is ment át. Nem úgy kell elképzelni, hogy 3 év alatt az egyetem perfektül megtanít, és azért merem lehúznu a btkt mert van onnan tapasztalatom.
Orvosira nem jártam nincs belelátásom, max annyi véleményt tudok róla leírni, hogy teljesen jogos a kiégés veszélye, illetve mondjuk az se mindegy milyen orvosnak akarsz menni (bár azt hiszem a szakmaválasztás 2-3.évben van.) Viszont ha nem mozgat téged az anatómia meg a szerves kémia, akkor halott ügy az egész. Van aki szívvel - lélekkel csinálja és imádja de mégse megy neki, sajnos nem sétagalopp és emberéletek forognak kockán egyetlen egy döntésedtől. Jöhetek a fizetéssel de ja. Plusz kialakítani a praxisodat. Háát... nem 2 év.
Ha a nyelvek iránt vagy ennyire elköteleződve és a jövődben el tudod képzelni hogy annak élj, akkor én bíztatlak rá, negatív élményeim ellenére is. (én is nyelvbolond vagyok egyébként :) )
De mindenképp azt válaszd ami iránt nagyobb az érdeklődéset és úgy gondolod hogy életed végéig tudnád csinálni szívvel lélekkel!
orosz csak ELTEn van nagyon gyatra színvonallal plusz ha szlavisztikás vagy, kötelező még egy szláv nyelv.
Spanyolra követelmény az emelt érettségi szóval középfokú nyelvtudás. (nem tudom máshogy hogy van de ELTEn van egy undorítóan bunkó anyanyelvi tanár aki úgy gondolja ő találta ki a spanyolt)
a svéd tanórákról csak pozitívan tudok nyilatkozni. Iszonyu nagy hajtás van de nagyon megéri
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!