Lenne értelme csak emiatt Romániában elvégezni a fogorvosit?
Tandíj. Most itt konkrétan nem arra gondolok, hogy az itteni helyett az erdélyi tandíjat fizetném ki, hanem arra, hogy nagyon nagy teher lelkileg szerintem az, hogy ha pl. megbetegszem, trauma ér, rájövök, hogy mégse nekem való mit tudom én, pl. nem olyan jó a kézügyességem, akkor félévente 1.5milliót kell kifizetni, tehát éventa 3 milliót csak a tandíjra és akkor a könyvek még nincsenek benne.
Itt most lehet azzal jönni, hogy mindenkinek tudni kellene kezdés előtt, de ezt csak a 18 évesek állítják. Èn már idősebb vagyok és tudom, hogy ez nem mindig megy így. Most tekintsünk el attól, hogy hol nehezebb elvégezni és hasonló dolgoktól, mert nem ez volt a kérdés.
Románul nem tudok, de végülis kezdés előtt 1 évig azt tanulnám. A felvételi magyarul van, viszont a beiratkozás és a gyakorlat románul. Az államvizsgára nem kaptam választ, egyesek szerint magyarul, mások szerint románul, szerintem az utóbbi a valószínu, tehát románul.
A mindennapi megélhetés nem jönne ki olcsóbban, mert hiába olcsóbb a lakhatás (bp-i vagyok), meg egyes élelmiszerek, ha a rendszeres hazajárás (ami elég nehézkes lenne) megdobná a költségeket.
Èn nem tudom, hogy pl. akarok e valaha is külföldön dolgozni, lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. Ha igen, akkor se a pénz miatt, inkább amiatt, mert a családom fele már máshol él. Viszont akármennyire is szeretnék fogorvos lenni, már szinte gyomorgörcsöm van attól, hogy alá kell írnom a hallgatói szerződést, mert ezt pénzügyileg iszonyatos nagy felelőtlenségnek gondolom. Ha egy mérnöki, vagy tanári szakról lenne szó, azt mondanám azt meg otthon is ki tudnám fizetni, ha ne adj Isten abba kellene hagyni az egyetemet. Max éjjel-nappal dolgoznék. De egy fogorvosit?
Másfelől meg elég nagy plusz tehernek gondolom, hogy viszonylag gyorsan kellene románul megtanulni, ami hobbiként nem lenne gond, de itt ugye többről van szó, mint hobbi. Plusz ami elrettent még az az, hogy ott még nagyobb és körülményesebb a bürokrácia, mint Magyarországon. Ráadásul nagyon nehéz információkat kiszedni még azokból is, akiknek az lenne a feladatuk, hogy a külföldieket informálják és gondolom ez végig kísérné az ottani 6 évet (ott 6 éves a fogorvosi, itthon 5). Ami nagyon hosszú idő. 1-2 év szivatást még ki lehet bírni, hat évet alsóhangon már elég nehéz. Plusz úgy hallottam az ottani gyógyszerész diplomát kb. 2 év elismertetni (nem tudom igaz e), a fogorvosit fogalmam sincs mennyi, de ez is még egy plusz teher.
Mással nem szeretnék foglalkozni, mert ha képes lennék más miatt ennyire motivált lenni, akkor hagynám a fenébe. Viszont nem tudom, hogy mi lenne a "kevésbé rossz". Vèlemények?
1 év a türelmi idő osztatlanon (tehát orvosin), 0.5 év mindenhol máshol.
Arra is gondoltam, hogy két helyre felvételizek, viszont pszichiátriai igazolás, plusz a forditása, hiv teszt, minden bizonyítvány forditása, meg a tanügynek is minent elküldeni... Hiába van a magyar felvételi után a román, teljesen más a felveteli anyag, plusz külföldiként annyi plusz dolog van, hogy már nagyon korán kell elkezdeni és otthon is nagyon sokba van a két emelt (34ezer/tárgy) és az egyik mindenképp kidobott pénz lenne. Viszont itt is inkabb az motivál, hogy inkább egy helyre, de oda 100%-osan felkészülni, mert pl. lehet bekerülnék a mogyéra államira, ha nem vesződnék még az itthoni felvételivel is. Tehát a kettő inkább azoknál játszik, akik Romániából jönnek hozzánk, vagy akik mindenképp fizetősön tanulnának, mert nekik elég lightos.
A megélhetésem nem lenne gond, ezért dolgoztam évekig, viszont fölöslegesen nem szornám a pénzt.
Nehéz eldönteni, hogy az idegesítene jobban, hogy Erdélyben nem ismerek semmit, 0 kötődésem van oda, plusz ugye a román nyelv... vagy az, hogy pénzügyileg annyira felelőtlen lennék, hogy aláírom a szerződést.
Igazából nagyon szorgalmas vagyok és emiatt kicsi az esélye, hogy lemorzsolódnék, ha végre egyszer bejutnék, de mégis...plusz nem tudom hol szeretnék a jövőben élni és 15 milliót, plusz az infoláció kamata, tehát jó lesz az a végére 20 milliónak is (ha nem több, ha pl. 20 év után fizetném ki, már lehet a 30-hoz lenne közelebb. Semmilyen tájékoztatás nincs erről, szerintem ez elképesztő. Mindenki aláír egy lutrit.)....azért külföldi fizetésből se egy leányálom visszafizetni.
1 évnyi tanulás arra lenne elég, hogy be tudjak segítség nélkül iratkozni.:) A többi az majd jön, 1 év után "csak" alapfokú román nyelvvizsgát kell tenni külföldieknek és akkor már 2. év tanulnám, abból egy év nyelvi környezetben. Nyilván 6 év alatt kellene, vagyis 7 eljutni olyan szintre, hogy az ember levizsgázzon. De ez csak elméleti.
Kb. 3 millió évente az 15 millió 5 évre (csúszás nélkül). Az valóban elkerülte a figyelmem, hogy visszafizetni "csak" a felét kell, így az 7.5 millió, de írnak ott az inflációról is, tehát reálisnak tartok, egy 10-12 milliót, de akár 15 milliót is, ha nagyjából 20 év múlva hajtanák be. Egy fogorvos kb. 5 ezer eurót kereshet, nagyjából 2 ezer elég a kényelmes élethez, országonként kül, de számoljunk csak 1500 euró adót. Tehát kb 1500 euróm marad, ha nem élek nagy lábon és nincs nagy családom. De számoljunk havi 1000 euróval, amit mondjuk erre tudok eltenni, ez már ígyis nagy összeg, mert akkor nem költök megtakarításra, nem akarok házra félretenni stb. Az 10.000 euró egy évben. Nagyjából 3-4 év alatt vissza lehetne fizetni, ha közben nem él az ember, csak erre tesz félre.
Azt tudjátok e, hogy a rezidens képzésnél is van e ilyen hallgatóiszerzodés, illetve bele számít e a ledolgozott évekbe?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!