Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Bionikán és az arra épülő...

Bionikán és az arra épülő mesterszakokon végzettek tapasztalataira lennék kíváncsi. Mit dolgoztok, hol helyezkedtetek el?

Figyelt kérdés

Érdekelne, hogy a doktori megszerzésével vagy nélküle milyen lehetőségeket éreztek reálisnak? Milyen mesterszakra mentetek, és hogyan képzelitek el a pályátokat diploma után? Ha már dolgoztok, hol és mit?

Nagyon érdekel a szak (matekos-természettudományos beállítottságú vagyok), de sajnos azon kívül, hogy "majd beindul" kb. semmit se hallani arról, hogy mit lehet kezdeni vele. Elsősorban a hazai, de a külföldi lehetőségek is érdekelnek. Esetleg van-e szerintetek ehhez hasonló szak, amit érdemesebb választani, mert pl. hasonló munkakörökben helyezkednek el, csak jobban megfelelnek (gondolok itt pl. a hatóanyag-tervező szakirányosok esetében a vegyészekre.) vagy ez a szak tényleg egyedülálló tudást nyújt?

A válaszokat előre is köszönöm.



2016. aug. 27. 18:12
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

Még annyi, hogy a nyelvtech is szerintem erősen elmozdul a deep learning/ML irányába, szóval erősen rá kell állni arra a vonalra. Hasonlóan az idegtudományhoz, itt is előkerülnek ezek az elemzési módszerek, vagy real time alkalmazások. Szóval javaslom neked is mindenképpen, hogy kezdj bele. MI/ML kutatókat folyamatosan keresnek, és kicsit hasonló ez is mint a képfeldolgozás, gépi látás. A szavak végülis 1 dimenziós képek jelentéssel, valamilyen kontextusban :)

Ha a végcél a nyelvtech, akkor ezek a skillek nagyon jól jönnek...én még akár dolgoznék is ilyen témakörben x évet.

2017. aug. 20. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:

Hú, nagyon örülök, hogy ide találtatok a kérdésemhez, mert rengeteg hasznos infót leírtatok!

Igen, kedves 10-es, jól érzed, szinte mintha engem írtál volna le (a jog kivételével:)) Speciális matektagozatra járok, minden tárgy jól megy, humán, reál egyaránt. Az a baj, hogy közöttük humánosabbnak érzem magam (nem infó-fizika-matek hármasban élek), de humánosok között zavar az analitikus és rendszerezettebb absztrakt gondolkodás, az érzelmektől függetleníthető elemzés hiánya. Szóval szintúgy, tisztán humán szakra nem szeretnék menni, sem gyakorlati (elhelyezkedési, kereseti lehetőségek) okokból, sem azért, mert kicsit kilógónak érezném magam. Infóra, meg valami villamos-/gépészmérnökire meg azért, mert önmagukban nem vonzanak annyira (túl kockák már), meg úgy érezném, nem próbáltam meg azt, ami érdekel. De persze az is gond, hogy nem csak bionika vs mérnökinfón gondolkodok, hanem úgy kb. mindenen. Osztálytársaim egy része közgázra megy, ami érdekesen hangzik, de ugyanúgy lekötnek a pszichológiai kutatások, a társadalomi folyamatok, a nyelvek, a művészetek, habár ez utóbbi egyértelműen hobbi marad. (Kiskoromban kiemelkedően jó volt a kreativitásom és a kézügyességem a kortársaimhoz képest, mára már átlagossá visszafejlődött, ezért van bennem a félelem, hogy egy infóval pl. ugyanígy elnyomok valamit a sok lehetőség közül.)

Egyszerre szeretném tehát megőrizni a sokszínűséget, de közben félek is a két szék közt pad alá eséstől. Írtad, amit a bionika Bsc-nél lehet is sejteni, hogy sok mindenhez értesz, de semmihez sem igazán, mert szétszórod a figyelmed. Viszont időt is ad, te is így találtad meg azt, ami igazán érdekel. Msc-n be lehet hozni azt a speciális tudást, ami hiányzik a választott irányhoz? Értem én persze, hogy önálló tanulás, elmélyedés kell, de azért csak nem hiába van Msc...

És írjatok még nyugodtan saját, kolléga, ismerős utakat és munkatapasztalatokat is, tényleg szép részletesen, mert nem tudom, ti mit tudtatok arról gimiben, hogy mit fogtok majd csinálni a munkahelyen, de én úgy érzem, hogy az átlag középiskolásnak fogalma sincsen, konkrétan hogy néz ki majd egy napja, ha elhelyezkedik egy ilyen szakkal. Kb. mintha középkori embereknek magyaráznánk a mai világot.

Környezetvédelem: őszintén szólva régóta foglalkoztat, és szeretnék a tőlem telhető leghasznosabban (elsősorban kutatás+fejlesztéssel, de persze a mindennapokban is) hozzájárulni. Egyszerűen úgy érzem, szép és jó pl. egy grafikus állás, de nem érezném fontosnak, hogy emberek ezreit juttassak jobb vizuális élményhez kockulás közben... Épp ezért gondolkoztam a biomérnökin, illetve a vegyészmérnökin is (előbbi a sok biokémiás tárgy miatt, utóbbi jobb lehetőségek és fizetés miatt tetszett), de én is az infót hiányoltam. Tényleg fontos már a nekik szánt munkakörökben is a programozás? Kapok-e elég tudást, hogy egy ilyen kutatásban részt vegyek, vagy megkapom az infós részfeladatokat és esetleg a bionikán tanultak csak arra jók, hogy nagyjából értsem, mit csinál a többi szakember? Előny-e ez a többprofilúság a munkáltatók szemében, vagy a "nem értenek semmihez" hozzáállás fogad? Ti mennyire találkoztatok előítéletekkel?

Erasmust miért nem támogatják? Nincs ilyesmi szak más egyetemeken?

Kollégiumról tettem fel kérdést, nem jött válasz oda, itt az albérleted írtad, kedves első válaszoló. Más lehetőségeket tudtok? (Utánanéztem neten, de havi 50-60 alatt semmit sem találtam, és akkor az még csak a lakhatás... Szociális ösztöndíj nem tudom, hogy összejön-e).

Minden választ hálásan köszönök!

2017. aug. 26. 22:50
 23/31 A kérdező kommentje:

És említetted, hogy ez egy mérnökinfó sok természettudományos tárggyal, és hogy fel lehet venni több mérnökinfós tárgyat is. Visszafele is megy ez? Arányában jobban megéri? Már az első félévtől át lehet hallgatni? És ha igen, az is beleszámít a kreditekbe, ha onnan veszek fel tárgyat, és nem kell az ilyen bevezetés a kereszténységbe meg társaival kipótolni a kerettantervből hiányzó 4-5 kreditet? Bocs, nem igazán tudom, hogy megy ez a Pázmányon, illetve az SZTE-n és hogy egyetemektől függ-e, vagy egységes a szabály. A Pázmányon mennyire könnyű megcsípni az ösztöndíjakat meg támogatásokat?

Ne haragudjatok a sok kérdésért, de elég kevés infó van fönt máshol a neten. A válaszokat előre is köszönöm!

2017. aug. 30. 19:37
 24/31 anonim ***** válasza:
100%

Hú sok a kérdés :) Lehet egyszerűbb lenne egy sör mellett megbeszélni :D (62%-os válaszoló vagyok, csak az egy régi log volt)


- Szerintem az infó nem nyomja el a kreativitásodat, mert pont úgy ki tudod élni a brainstormingok és problémamegoldás alatt. Nekem inkább fokozta... hozzáteszem én művész pályára mentem kezdetben, filmiparban és fotósként is dolgoztam mikor túl sok Star Treket néztem, és a Borg-ok annyira megtetszettek, hogy kitaláltam én ember-gép robotokkal akarok foglalkozni :D ...otthagytam csapot papot, újraérettségiztem matekból és így kerültem ide. Először csak mérnök infóra vettek fel... Nekem annyira nem jött be, mert hiányzott a biosz rész, és a bionikán úgy érzem húzósabb csapat volt, és több lány :D

Ez a közeg sokkal jobban motivált, mint a MI-sek.


-MSc: Szerintem az MSc ezeken a szakokon kb elég "kamu". Nincs semmi olyan extra pl Info-bionikán, vagy OB-n sem szerintem, amire azt mondanám hú de fontos. Ez már arról szól, hogy fogod a témádat és arra koncentrálsz, illetve dolgozol cégekben vagy kutatóintézetekben. Tárgyaknak sok értelmét már nem látom. Nekem amolyan papírszerző körút volt, hogy PhD-re mehessek, ami meg már abszolút ilyen. Nagyon kevés kamu tárgy, és 80% kutatás... de ez egyértelmű, hogy MSc-n egyetlen hónapnyi kutatómunkával, kb többet tanultam mint 3 év egyetemen összesen. Persze lehet felvenni egy rakás tárgyat, ha ez érdekel. Én arra törekedtem, hogy minél kevesebb tárgy legyen, minél minimálisabb követelménnyel. Az utolsó 2 félévben 120-140 órákat voltam bent a cégnél már.


- Erasmus: Hogyne támogatná a suli? Ez a vicc, hogy kb úgy kell elrúgdalni az embereket Erasmusra, mert alig jelentkeznek. Tipikusan a nyári 3 hónapos szakmai gyakorlat Erasmust többször kell meghirdetni, mert különben elveszik a pénz, ha nem jelentkeznek.

Ez pedig tökjó alkalom, gondolj bele... megkeresel egy labort/céget külföldön, felveszed velük a kapcsolatot, az Erasmus meg fizeti a nyaradat. Cimborám most Finnországban van egy kutatási eszközöket gyártó cégnél.

.. de a fél éves Erasmus is simán elérhető... én viszont már öreg vagyok ehhez, gyorsan akartam inkább diplomázni.


- Prog nem mindenhová kell, de a kutatási területeken nagyon ajánlott. Mindenhol az automatizálás megy, és ha leragadsz ott, hogy Excel táblákkal szívsz R&D mérnökként, az szerintem gáz. Ilyenkor a jobbak írnak egy automatizált programot, GUI-val, adatbázissal és ezerszer előrébb vagy. Bárhol ahol jártam, egyszerűen fizikailag fájdalmat okozott, hogy Excelben szívtak az adatokkal.

Nem tudom mit csinálnak a biomérnökök, csak 1-2őt ismerek, a szennyvízes haverom, ő valami diplomamunkát csinált ott.


-"...de én úgy érzem, hogy az átlag középiskolásnak fogalma sincsen, konkrétan hogy néz ki majd egy napja, ha elhelyezkedik egy ilyen szakkal. Kb. mintha középkori embereknek magyaráznánk a mai világot. "


Heheh, szerintem a Bionika BSc-seknek is kb pont ennyi fogalma van erről :D Nekem sem volt több, mert ingyen dolgoztam az akadémián... nem gondoltam volna, hogy ebből mikor látok pénzt - max azt sejtettem, hogy programozásért kaphatok 1000 feletti órabért majd egyszer.

Ezzel nem leszólni szeretném a szakot, csak mai napig nem tudom elképzelni, hogy aki nem PhD-s, nem specializálódott, nem kezdett el programozni, vagy már egyetem alatt dolgozni, az mit csinálhat.


Pár eset:

Cimborám, GPU fejlesztő lett egy orvosi műszeres cégnél

Két lány ismerős: Bioinformatikus rákkutató cégeknél, tumorterápiákat állítanak össze

Egy srác: Turbine-nál dolgozik

Volt régebbről valaki, akit a BMW-hez vettek fel, mert biomedical signal processinggel foglalkozott (EKG jelek stb)

Két srác céget csinált, ilyen EEG hullámokkal vezérelnek dolgokat.

Sokan külföldre mentek végül MSc-re, őróluk nem tudok annyira sokat.

Munkáltatókat javarészt nem az érdekli, (ha továbbjutsz az első filteren), hogy mit tanultál az egyetemen, hanem hogy milyen szakmai referenciáid vannak... és átmész-e az adott teszteken. Bátran meg kell pályázni mindent, aztán lesz valami. Ha jó projectmunkáid voltak, és értelmes vagy, akkor nincs gond, azonnal lesz munkád. Lehet nem is kell majd interjúznod, mert az egyetem alatt már megtalálod a kapcsolatokat. Akiket ismerek mind így lett állásuk, azonnal felszívta őket a piac/kutatás. (de ők kevesen vannak azért, az írásodból ítélve szerintem te simán közéjük fogsz tartozni :) )


...

Koli: Sajnos továbbra sem tudok sok infót, de ez még odébb lesz neked, akkor mindegy is. Járj templomba és akkor kapsz lelkészi ajánlót :D

ALbérlet sajnos ilyen szobaárak vannak, de ha valakivel együtt laksz, Pázmányossal akár, akkor az máris 25K/hó. Én is ennyiért laktam egészen mostanáig, amikorra már kitermelek egy szoba árát saját fizuból (bár most is két lánnyal éldegélünk egy 3 szobásban)


- Az áthallgatás: Szerintem érdemesebb bionikán kezdeni... mert utólag nem olyan könnyű átmenni, és áthallgatni meg nem fogsz tudni annyi biológiát. Nem is fér bele az órarendbe, ha rendesen tanterv szerint haladsz, akkor kevés biotárgy fér bele, és ott lesz a szorongás, hogy rossz helyre jöttél. Nagyon jó érzés volt, mikor felvettek bionikára, és éreztem, hogy jó helyen vagyok. Pont annyi biokötelező volt, amennyi kell, de MI-n meg sokkal kevesebb lett volna.

+ tényleg amit említettem igaz, szerintem sokkal színvonalasabb hallgatók járnak MB-re. (Sokkal magasabb is a ponthatár). Jól jellemzi, hogy azokkal akikkel kezdtem a mérnök infót, sokan kibuktak, vagy csúszkáltak de úgy, hogy többeknél előbb diplomáztam bionika BSc-n, néhányuknál előbb megcsináltam az MSc-t is, a fél év hátrány ellenére. :D Hozzátenném, hogy mérnökinfón első félévben alig lett meg tárgyam, és bukdácsoltam. Egyszerűen bionikán annyira motivált volt a csapat, és nálam sokkal okosabb(szorgalmasabb) emberkékkel voltam körülvéve, hogy aztán feljöttem a szintjükre.


Szóval összegezve, ha neked való a szak, márpedig szerintem neked való, mert te is értelmes emberkének tűnsz, akkor bionika egyértelműen.

2017. aug. 31. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:
100%

Visszaolvastam, remélem mindenre válaszoltam... bocs, kicsit összeszedetlenül fogalmaztam, de 12 óra munka után ez tellett :) Ha érdekel, épp egy olyan programot feljesztünk, és áttörést értünk el, amiben az egér látókérgi neuronjait egy kis kockában beszkenneljük 3D-ben egy 2p mikroszkóppal. Viszont ha pár napra, hétre rá újra szeretnéd ugyan azokat a sejteket mérni, akkor nagyon nehéz megtalálni. Egyszerűen elmásznak a neuronok, vagy a microglia arrébblökdösi a sejteket...Azt találtuk ki, újraszkenneljük a kockákat és ezeken a kockákon lefuttatok egy korrelációs algoritmust, de újabban már egy intenzitás alapú evolúciós optimalizáló algoritmust használok... A lényeg, hogy a két mérésnap kockáit összekorreláltatva kijön, hogy hol vannak ugyan azok a sejtek 3D-ben.

így lehet vizsgálni például egyedülálló memóriasejteket, vagy megtaníthatóak egyedi sejtek különböző viselkedésformákra akár.


Ilyesmivel lehet a motoros kéregből robotkart vezérelni. Egy-egy kérgi motoneuronra rákötsz egy végtagrészt, vagy ujjpercet.


így néz ki egy sík felvétel, ahol tüzelnek a neuronok:

https://www.youtube.com/watch?v=Py9ob0lSovM


Ez pedig egy élő egérke látókérge, ahogy dolgozza fel a csíkos mintázatokat amit lát az állat:

https://www.youtube.com/watch?v=Y6DhBBWJrJU


Csak, hogy lássátok mit csinál egy bionikus :) Ebben keményen benne van a programozás, a matematika, lineáris algebra, mátrixok, képfeldolgozás, jelfeldolgozás, GPU, multithread optimalizáció, gépi tanulás, lézertechnológia, optika, génmódosító vírusok, stb...

2017. aug. 31. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
100%

https://www.youtube.com/watch?v=ot9tbAsHgOo


3D-ben meg így néz ki az agy... a mi gépeinket használják a világban egy csomó helyen, egyetemeken, kutatóintézetekben.


Pár éve nem gondoltam volna én sem, hogy rutinszerűen napi 10 ilyet legyártunk :)


Szerintem én itt szerelmesedtem bele az agykutatásba. Lézerek, génmanipuláció és 3D-ben látni ezeket az absztrakt formákat, de mégis eszméletlen komplex rendszert... mi ez ha nem művészet? :)

2017. aug. 31. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
100%

Sőt ezt még ideteszem, egy csodálatosan szép 2p felvétel a retináról:


https://www.youtube.com/watch?v=nXo4GZxUkaE


A svájci FMI egyik kollab partnerünk, Roska Botondék. Ő Roska Tamás professzor fia - aki alapította a Pázmányon a bionika szakot 2008 környéként.


Érdemes odafigyelni a munkájukra, ők főleg retinával foglalkoznak, mi a kéreggel... de egyik projectjük, amitől elképesztő motivációt kaptam, hogy vakok retinájába injektáltak génmódosító vírust, amitől a még működő ganglion sejtek fényérzékennyé váltak, és bizonyos szinten visszanyerték a látásukat a betegek.

Illetve a legújabb kutatás, amit alig hittem el... hogy saját bőrből vett őssejt mintából kitenyésztettek egy kis agyat petricsészében, aminek a szemkelyheit leszüretelték, majd újra fényérzékenyítették és visszaültették a páciens szemébe. Ez már elképesztő scifi kategória... de ez lesz a jövő!

2017. aug. 31. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
100%

Erasmus:


Bionika BSc-ről nem szeretik kiengedni az embert Erasmus-ra, ez nyílt titok. Erasmus-tájékoztatón is elhangzott, voltam páron. Azt szokták mondani, hogy nem szívesen engedik ki őket, esetleg nagyon kivételes esetben – hogy ez mit jelenthet, azt nem tudom. Saját tapasztalatom is volt erről. Ugye jó előre kell pályázni, és az már biztos volt, hogy az egyetem engedne menni. Később jött elő, hogy a szakdolgozatom még nincs teljesen készen, és emiatt esetleg csúsznék egy félévet, ami azt jelentette volna, hogy nem MSc-sként, hanem BSc-sként kellene kimennem. Mondanom sem kell, csúnyán nézték rám az Erasmus-osok, és mondták, hogy szedjem össze magam, és készüljek el a szakdolgozattal, hogy MSc-sként mehessek ki…


Hogy mi lehet ennek az oka? Talán az, hogy a bionikán nagy a kötelező tárgyak aránya, most fejből meg nem mondom, de talán olyan 75%-a az elvégzett szakmai tárgyaimnak kötelező volt. Ezek ráadásul sorban épülnek egymásra. Szóval jelentősen kikövezettebb az út, mint MSc-n. Ez mind nehézzé teszi egy „idegen” félév beleszabását a tanulmányaidba, nincs olyan nagy rugalmasság egyik irányban sem. Az Erasmusos tárgyakat a differenciált tárgycsoportba számítják bele, és alapvetően hiába lenne 20-30 válaszható kredited, amit elméletben ellőhetnél random, külföldön elvégzett tárgyakkal, ezt nehéz megcsinálni a kötelező tárgyak félévhez való kötöttsége miatt. Persze elméletben az lehetséges, hogy egy kinti tárgyat elfogadtatsz egy konkrét itteni tárgynak, és akkor ha kint elvégzed a tárgyat, akkor itthon már nem kell. A gyakorlatban erre még nem láttam példát. Nem fedik egymás annyira a tárgyak, hogy ez megtörténhessen. A legtöbb Erasmusos emberke ezzel szenvedett ott is, ahol én voltam, mindenfajta szakról főként BSc-sek. Szerencsére nekem megvolt az a szabadságom, hogy ne foglalkozzam ezzel. Elvégeztem pár tárgyat, ami tetszett, és ezeket választhatóként elfogadták itthon a differenciált tárgycsoportba. Na, azt már meg sem említem, hogy abból a csoportból a maximum 30 kredit megvan az Erasmusos tárgyaim nélkül is, magyarul túlteljesítem az egészet, és a kinti tárgyak nem számítanak sehova.


Az, hogy nincs ilyen szak máshol, nem feltétlen akadály. Én pl. egy olyan egyetemre mentem ki, aminek minden kara egy helyen volt, és bármilyen tárgyat felvehettem. Persze papíron valamelyik ottani szakon voltam, de a gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy megnéztem az összes tárgyat, és a nekem tetszőket vettem fel, még akkor is, ha az elsődlegesen egy másik szakra volt kiírva. Azt mondjuk nem állítom, hogy ezt mindenhol meg lehet csinálni. A bionika pont egy olyan szak, ami ezt kihasználhatná: egy tárgy a biológia szakról, egy a fizikáról, egy az infóról, stb.


Nálunk mindenki, aki pályázik Erasmus-ra, meg is nyeri amiatt, amit az előző is írt. Mindig kevesebb a jelentkező, mint a hely. Állandóan pót-pót pályázatot írnak ki. Viszont nem pályázhat akárki, van néhány követelmény. Én tudok olyat, aki azért nem tudott menni, mert nem volt meg az átlaga hozzá. (Az elmúlt két félévben >= 4,0-nak kell lennie a sima súlyozott átlagodnak, azt hiszem, de erre nem esküszöm meg, valahol le van írva.) És azt se feledjük el, hogy elég nagy plusz költséggel jár a dolog.



Ösztöndíj, szoctám:


Félévenként változik, hogy mennyit kapsz. Az ösztöndíj az előző féléves ösztöndíj-átlagodtól függ, ami úgy számolódik (ha elvégeztél minden felvett kredited), hogy veszed a jegyeid kreditekkel súlyozott összegét és ezt leosztod 30-cal. Ha volt teljesítetlen kredited, akkor az lehúzza az átlagot, mert ezt a számot még megszorozzák a teljesített/összes felvett kreditek számával. Ösztöndíj 3,5-től jár. A maximumot 5,5-től kapod meg, ami 34 ezer. A minimum (3,5-ös átlagra járó) nem tudom, mennyi. Ha pl. 30 kreditet veszel fel, és mindenből ötös vagy, akkor kb. 21-23 ezret kaphatsz, azt tippelem. Az a jó abban, hogy így számolják az átlagot, hogy nem kell mindenből ötösnek lenned, sőt, ha elég kredited van, még egy-egy hármas is becsúszhat, és mégis megkapod a maximumot. Szóval megéri 30 kredit fölött felvenni, mert akkor kevésbé kell stresszelni a jegyen. Arra kell csak vigyázni, hogy ne fulladj bele a sok tárgyba, ne legyen teljesítetlen kredited a végén.


A szoctámot félévente kell megpályázni, és szerintem érdemes. Eleinte én sem tettem, mondván, úgy sem kapok. BSc utolsó félévében pályáztam meg először 13 ezret kaptam, de volt ennél sokkal több is, pl. amikor kint voltam, akkor 50 ezer volt... Kár, hogy nem kezdtem korábban. Nagyon sok pontot kapsz arra, ha albérletben laksz, kevesebbet de szintén sokat arra, ha kollégiumban, semmit arra, ha otthon. Az egy főre jutó keresetet vizsgálják, de plusz pont még, ha valamelyik szülőd munkanélküli, és ilyesmik. Szerintem a szoctám nemcsak a pontjaidtól függ, hanem „fentebbi” tényezők is meghatározzák. Az ösztöndíj – az én adataimból ítélve – független azoktól.



Tárgyak:


A lényeg, hogy amikor beiratkozol, kapsz egy mintatantervet. A tanterv minimálisan változhat, emiatt fontos, hogy melyik félévben iratkoztál be, mert ez szabja meg, hogy a tied pontosan milyen. Mindenesetre azért nagyban egyeznek ezek, lehet rá számítani, hogy mi lesz. Innen le tudod tölteni az aktuálisat:


[link]


Ami ebben benne van, az határozza meg, hogy mi neked a kötelező, milyen csoportból hányat kreditet kell minimum teljesítened, és mi az a maximum, ami fölé nincs értelme menned, mert nem számít. Itt láthatod is, hogy mennyi mérnökinfós tárgy van bionikán. A kötelező tárgyak közül a matematikai és néhány fizikai-elektronikai tárgy „közös”. Ezenkívül nézegesd a nem kötelezőeket, mert ezek azok, amiket felvehetsz bionikán úgy, hogy beleszámítanak a diplomádba. Van lehetőséged áthallgatásra (azaz a tanterven kívüli tárgyak elvégzésére), de ez maximum 5%-ot tehet ki a 210 kreditből. További tárgyakat is felvehetsz mérnökinfóról természetesen, amennyiben az előkövetelmények teljesülnek, viszont ezek nem fognak beszámítani a diplomádba, magyarul szabadidős tevékenységek. Ugyanezen az oldalon nézd meg a mérnökinfós tantervet is. Hasonlítsd össze, ha pontos részletek, tárgyak érdekelnek. Én elsőre azt látom, hogy az alapozó tárgyak közösek és kötelezőek mindkét szakon, sok speciálisabb tárgy mindkét szakon választhatóként szerepel, és sok tárgy még válaszhatóként sem vehető fel egyik vagy másik szakon. Tudom, hogy nehéz így, mert a tárgynevek nem mondanak semmit neked, de mégiscsak ad egy ötletet arról, hogy mi a helyzet. Én most látom csak, hogy mennyi minden van még mérnökinfón, amit én nem vehettem fel bionikán, de most MSc-n sem vehetem fel, mert azok BSc-s (kötelező) tárgyak, nekem meg nincsenek benne a mintatantervemben.


Mondok egy saját példát. Nyelvtechből van 1 és 2, a 2 MSc-s tárgy, de ráépül az 1-re. Szóval nem vehettem fel az 1-et, mert nem volt a mintatantervemben, de nem vehettem fel a 2-t sem, mert nincs meg az 1. Na, én itt használtam el az áthallgatható 5%-nyi kreditemet, és elvégeztem őket sorban.


A tárgycsoportokkal annyira nem kell BSc-n törődni, mert a kötelező tárgyak „irányítanak”, szóval mindegyikből jó arányban leszel. MSc-n ez már fontosabb, mert pl. nekem azt hiszem, 20 kreditnyi kötelező tárgyam volt összesen. A maradékot viszont nem szedheted össze akárhogy. A differenciált tárgyak a legérdekesebbek, vannak ott (info)bionikásabb tárgyak is nálam, ugye ez a mérnökinfó MSc. Viszont nem vehetem fel őket akárhogy, mert 30 kredit felett hiába dolgozom. Persze „just for fun” még így is felvehetném őket, de észben kell tartani, hogy emellett nekem teljesítenem kell a többi csoportból is a minimumot, és úgy összesen is az érvényes 120 kreditet.

Igen, az első félévben is lehet áthallgatni. Nekünk 28 kötelező kreditünk volt bionikán az első félévben. Szóval emellé áthallgathatsz bármit, amit akarsz, amennyiben nincsenek annak a tárgynak előkövetelményei. Pl. nálunk valaki felvette a bioetikát első félévben, pedig az csak 3. félévre ajánlott. Arra kell figyelned, amit már leírtam, max. 5%, afölött szabadidős tevékenység. Bár ha jobban belegondolok, az ösztöndíj-átlagba beleszámítanak ezek is.


A humán tárgyak között is vannak kötelezőek, de a minimum kreditet teljesíteni kell. Ugye a tárgycsoportos bohóckodás. Nekünk a bioetika 1, a jog, és a közgáz volt kötelező. Ezzel már majdnem meg is volt a minimum. Ez a holokausztos dolog egy új tárgy, ami most kötelező mindenütt, de „kamu” tárgy, szóval ne aggódj emiatt. Én semmilyen „keresztényes” tárgyat nem vettem fel, mert nem voltak kötelezőek, én meg mással szereztem meg a minimumot a humán csoportból. De mire odajutsz, úgyis meglátod, hogy melyik a „kamu” humán tárgy, és majd azokat fogod akarni felvenni. :D


Hányszor leírtam már a mintatanterv szót... szerintem ez a rendszer a csoportokkal, áthallgatással mindenütt így van. Az áthallgatásos % lehet más.

2017. szept. 2. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
100%

Persze kifelejtettem valamit. Azt akartam még mondani az ösztöndíjhoz, hogy szerintem bionikán elég könnyű négyeseket-ötösöket szerezni. Van jó néhány kamu tárgy a szakmaiak között is, meg egyszerűen jobban "simogatják" az embereket. Igazából nem is értem, hogy lehet megbukni valamiből... Mármint nem amikor egy-egy zh-t, vizsgát elbuksz, hanem amikor teljesen elbukod a tárgyad. A mérnökinfós tárgyakon szerintem jobban meghúzzák az embert, pl. az egyetlen tömeg-buktatósnak nevezhető tárgy a bionikán az áramkörök volt, ez is inkább mérnökinfósabb. De pl. a Java-programozás tárgynak van bionikus, simogatós verziója is, ami egészen más, mint a mérnökinfós... Én áthallgattam annak idején a mérnökinfósat, azért tudom.


Bionikára nehezebb bejutni, mérnökinfón nehezebb bent maradni, talán ez így kimondható.


Persze nem lehúzni akarom a bionikát, vannak ott is nehéz tárgyak, illetve nekem nincs teljes tapasztalatom a mérnökinfóról. Az egész karra jellemző szerintem, hogy családias a hangulat, foglalkoznak az emberrel, és talán ennek tudható be, hogy könnyebbnek érződik, engedményeket adnak, válaszolnak a kérdésekre, és ilyesmik... A lényeg, hogy kis odafigyeléssel könnyű ötösnek lenni.

2017. szept. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ezeket én is teljesen alá tudom támasztani. A technikai részleteket pedig köszi, hogy összefoglaltad... fél éve még nagyjából vágtam mindent, harcolnunk is kellett a mintatanterv miatt. Ma már hálisten halványul :)

Elsőre ijesztőnek tűnik ez a bürokratikus szövevény, de az évfolyamfelelősöké főleg a teher. Sok tájékoztató és infóanyag van... szóval ráérsz aggódni a krediteken. Előbb kerülj be.


A bionikán amúgy nem nehéz tényleg jó jegyeket szerezni, ha zh/vizsga alkalmanként többet tanulsz 1 napnál. Nekem a matek ment eleinte nagyon nehezen, ott buktam egy tárgyat, de elővizsgán köv félévben sikerült, így nem csúsztam. Igaz nekem matekból rengetek pótolnivalóm volt... azt se tudtam mi az a bizonyítás kb.

Bevallom én a szakmai részt mindig előrébb helyeztem a tárgyaknak és a tanulásnak, és ez azzal járt, hogy néha 1-1 napot tanultam csak a vizsgákra. Ami épphogy elég... így az ösztöndíj is elég low minimál volt.

MSc-n már rendezettebb voltam így meg is lett a summa cum laude diploma... de nem mondanám, hogy vért izzadtam volna.

Meg kell találni az aranyközéputat tanulás és szakmai rész között. Azt ne feledjük, hogy a bionika szak "bionikus része" 99%-ban elmélet, gyakorlat nincs. Azt neked kell kiharcolni laborokban, kutatási témaként.


+Az fix, hogy MI-n valóban nagyobb szórótárgyas dolgok vannak.

2017. szept. 3. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!