Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért szólják le annyian az...

Miért szólják le annyian az ELTE BTK adott nyelvi specializációit?

Figyelt kérdés

Tényleg érdekelne...


Mindenhol azt írják, hogy sz*rt sem érnek, csak elpazarolt idő az egész. "Büfé" szakok. Meg hogy nincs rájuk kereslet...


Kérdem én: Ha valaki odateszi magát, vért izzadva tanul, remekül teljesít, ösztöndíjjal külföldön tanul 1 évet (ha úgy adódik), az hogy nem ér semmit? Főleg, akik nyelvet tanulnak. Felsőfokon kenik-vágják az angolt, netalántán még a németet is. E mellé tanulnak még pluszba egy nyelvet. Kapásból 4 nyelvet beszélnek a magyarral együtt. Mégis hányan képesek erre? És akkor ők nem érnek semmit?


Most azok szitkozódnak, akik soha nem is jártak ilyen szakokon (mert rém ostobák), vagy mi a szösz?


BTK-i szakra szeretnék menni jövőre, szóval érdekel a dolog. Én pl emelt szintű nyelvvizsgával rendelkezem (itt nem érettségire gondolok, bár az is van ezen a szinten!) angolból és németből, középfokúval szlovákból és csehből. Mellé szeretnék tanulni még egy keleti nyelvet, ami valószínűleg a kínai lesz.


Így 6 nyelvet beszélnék, ebből ha a kínai jól menne 3-at emelt szinten, 2-t középfokon és ugye a magyart se felejtsük el.


Ekkora tudással hogy a francba ne tudnék elhelyezkedni? Várom a (kielégítő, érvelő) magyarázatokat. Ha meggyőzőnek találom őket, akkor viszlátot intek a BTK-nak és tanulok valami ""praktikusabbat"".


2016. aug. 24. 13:51
 1/7 anonim ***** válasza:
Ilyet értelmes ember nem mond. A többinek meg nem számít a véleménye.
2016. aug. 24. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Francia-magyar szakpárral - szerintem - többet keresek, mint az annyira egekig magasztalt mérnökök és informatikusok. Magyar, mint idegen nyelv tanáraként végeztem, egy francia cég anyagait fordítom, az ide költöző vezetőknek, családjuknak tanítok magyart, az innen elmenőknek pedig franciát. Szemérmetlenül jó pénzért. évi 5-6 hónap kint, a többi itthon... Kint szolgálati lakás, autó.
2016. aug. 24. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

emelt szintű nyelvvizsgával rendelkezem


HA rendelkeznél, tudnád, hogy emelt szintű nyelvvizsga nem létezik... Alap, közép és felsőfok van. Érettségiből van emelt szint.

2016. aug. 24. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, miután kiírtam a kérdést én is láttam mekkora baromságot írtam. Uram bocsáss egy elgépelésért :D
2016. aug. 24. 14:57
 5/7 anonim ***** válasza:

Alapvetően azért, mert az elmúlt egy-másfél évtizedben nagyon sokan mentek egyetemre bárminemű elhivatottság nélkül, pusztán azért, mert a csapból is az folyt, hogy diplomával lehet egyedül érvényesülni, meg persze addig sem kell dolgozni, és élvezték az egyetemi lét minden előnyét. Azokat a szakokat, amik ebben az élen jártak, ma egy hangos kisebbség nemes egyszerűséggel büfészaknak nevezi, hiszen jellemző volt rájuk, hogy a természettudományos, mérnöki vagy orvosi szakokhoz képest nagyságrendekkel kevesebb gyakorlat, ebből következően jóval alacsonyabb óraszám volt a jellemző (nyilván képzése válogatta). Ráadásul ezekre a szakokra (talán nem árulok el nagy titkot: általában bölcsész- és társadalomtudományi képzések) jóval könnyebb volt bejutni az indokolatlanul magas keretszám, a nevetségesen alacsony ponthatárok, és a primitív felvételi követelmények miatt. Ennek következtében sok embert vettek fel, azok közül -arányaiban véve- sokan elvégezték, és mivel munkaerőpiaci túlkínálat alakult ki, az istenért sem találnak olyan munkát, ami a végzettségükhöz passzolna, ennek következtében olyan munkakörökbe kényszerülnek, ami normál esetben nem igényelne felsőfokú végzettséget. Ez pedig az előbb említett hangoskodó kisebbség számára csak egy újabb "bizonyíték" volt arra, hogy teljesen értelmetlen ezekre a képzésekre menni, ott tanulni és ezzel igazolni tudták önmagukat, hogy milyen jól döntöttek...

És még az ELTE-n volt a legkevesebb probléma, teszem hozzá, mert ott a minőségbiztosításra a fent leírt tényezők ellenére is figyeltek- a lehetőségekhez képest, persze-, míg a kisebb főiskolákon, egyetemeken gyakorlatilag olyan ember is diplomához jutott, aki a tanárainak a kétharmadát fel se ismerte volna az utcán, annyira nem járt be semmire. Mára a keretszámcsökkentésekkel némileg normalizálódott a dolog, de még mindig többet képeznek ki, mint amennyit a munkaerőpiac igényelne.

A nyelvszakokkal ma annyi a gond, hogy sokan azt gondolják, hogy az, hogy anyanyelvi szinten beszélsz két idegen nyelvet, az elég. Sajnos ma már nem. Főleg az olyan, úgymond népszerűbb nyelvek esetén, mint az angol, a német, a francia, talán már a spanyol is. Az, hogy valaki ilyen nyelven beszél, önmagában már nem elég. Ha semmihez nem értesz, azt teheted akárhány nyelven, akkor sem fognak olyan munkakörben alkalmazni, ami bárminemű szaktudást igényel. Az már mondjuk előny, ha kevésbé "mainstream" nyelveken is beszélsz. Egy magyar-cseh-szlovák nyelvtudással már azért el tud helyezkedni az ember, mert bár nem sok embernek van rá szüksége, akinek igen, az elég nagy pénzeket képes fizetni érte.

A lényeg az, hogy ne úgy fogd fel a diplomát, mint egy célt, hanem mint egy eszközt, ami segít elérni a célod. Hatalmas különbség, de sokan nem értik. Hajrá!

2016. aug. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nezd, a baj az hogy hiaba beszelsz hat nyelven, ha melle nem ertesz semmihez. A nyelv akkor er valamit, ha vagy tolmacs/forditoi szinten beszeled (a felsofoku nyelvvizsga ettol meg nagyon messze van), vagy ha van valami jo vegzettseged es amelle beszelsz nyelveket folyekonyan (nem tolmacs szinten).
2016. aug. 24. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1. Ha valaki nem ilyen szakra jár, az nem lesz azonnal rém ostoba. Nem értem mire ez a nagyképűség?

2. Te félreértesz valamit. Nem azzal van probléma, ha valaki 3-4 nyelven beszél olyan szinteken, hogy fordítóként, tolmácsként dolgozzon mindegyik nyelven. A prbléma ott van, hogy rengetegen elmennek úgy egy nyelvi szakra (általában anglisztikára), hogy se más nselvtudásuk nincs, se pedig konkrét terv azzal a nyelvvel. Érted a különbséget? Kapásból 4 olyan volt osztálytársam van, aki csak azért ment germanisztikára, mert németes osztályba jártunk, más ötletük meg nem volt. Mindnek az volt a terve, hogy majd jól kimennek Brüsszelbe tolmácsnak. Csak aztán szépen mind rájött, hogy ahhoz hasonló szinteken kéne tudni angolul és franciául is, hogy ez működjön.


Így azt tudom mondani, hogy amennyiben ezeket a nyelveket mind megtanulod a lehető legmagasabb szinten, úgy egyáltalán nem haszontalan. Középfokú nyelvvizsga semmire nem jó, azonkívül, hogy sok diplomát csak egy középfokúért cserébe adnak, illetve adott nyelvi területen nem adnak el téged.

2016. aug. 24. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!