Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Patológusként lehet olyan...

Patológusként lehet olyan irányba szakosodni, hogy boncolásokat ne kelljen végeznem?

Figyelt kérdés
Szövettannal szeretnék foglalkozni, jelenleg az orvosi egyetemre járok. Gondolom a szakvizsga megszerzéséhez kell boncolásokat csinálni, de nem igazán vagyok oda a dologért, és hosszútávon nem szeretném hogy az életem része legyen, viszont a hisztológia, citológia nagyon érdekel, ezekkel szeretnék foglalkozni.

2016. júl. 7. 13:49
 1/6 anonim ***** válasza:
75%
Legyél kutató.
2016. júl. 7. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
24%
A szövetek/sejtek azok az égből pottyannak le a tárgylemezre szerinted vagy ki kell őket szedni először a hullából?
2016. júl. 7. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
szerinted szövettant csak hullából csinálnak? vagy esetleg a tumorra gyanús elváltozások többségéből történik biopszia,- a prognózis megítélése, terápia kialakítása céljából- és azokat elemzi a patológus..amikoris élő emberből történik a mintavétel. tehát a szövettani minták többségét nem boncolás során veszik, kedves okoskodó.
2016. júl. 7. 20:46
 4/6 anonim ***** válasza:

pici off: egy patológus nem prognózist ítél meg, hanem diagnózist állít fel(ne keverjük a kettőt). És arányában több a tetemből származó minta, mint az intraoperatív biopszia/postoperatív preparátum :D

kérdésedre válaszolva talán egy hematopatológus nem boncol( nem vagyok teljesen biztos benne)

2016. júl. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
nem kötekedni akarok, de nem azt írtam hogy a patológus ítéli meg a prognózist, hanem hogy a célból történik a mintavétel. hisz ha a patológus megmondja a diagnózist, azáltal lehetővé teszi az onkológus, belgyógyász, sebész, stb számára, hogy tisztább képet kapjon a lehetőségekről, esélyekről (prognózisról..). nem keverem. egyébként nem hiszem, hogy több lenne a posztmortem (boncolásos) mintavétel. több máj, vese, emlő, és egyéb biopsziát végeznek naponta egy kórházban, mint ahányan elhúnynak. arról nem is beszélve, hogy minden sebészileg, emberből eltávolított szervet a patológiára kötelesek a sebészek küldeni, még egy kivett epehólyagot is, amiből aztán szövettan történik, hisz ha csak epekövesség, gyulladás miatt vették ki, azt is meg kell erősíteni, akár lehetett benne daganat is, ami pedig további vizsgálatokat, esetleg terápiát indokol. tudom, hogy így van mivel jelenleg a sebészet gyakorlatomat csinálom és látom hogy hogyan zajlik ez. külföldi interjúkat olvastam hogy van aki kifejezetten hisztopatológus, és nem végez boncolásokat. illetve álláshirdetéseket is találtam, ahol úgy hirdetik, hogy patológus állás, csak szövettani minták kiértékelésére, boncolások végzése nem elvárás. csak az érdekelne, hogy idáig hogy lehet eljutni, mivel hisztopatológus szakvizsga nincsen, legalábbis Magyarországon biztosan nem.
2016. júl. 8. 17:34
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha a sebészet gyakorlatodat végzed, akkor már elvileg túl vagy a patológián, tehát tudnod kéne, hogy boncolások zömét a rezidensek végzik. Minél feljebb jutsz a lérán, annál kevesebb boncolást kell végezned (az én 40 éves gyakvezem tavaly azt mondta, hogy ő már csak akkor jön a boncterembe, amikor gyakorlatot tart).

Szóval az elején mindenképpen sok boncolást kell végezni, később egyre kevesebbet (ha nem akarsz). De szerintem ha egyébként bírod, csak nem vagy érte oda, akkor előbb-utóbb meg is szoknád.

2016. júl. 17. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!