Milyen érvek szólnak a mechatronikai mérnöki szak ellen?
"Tényleg kisebb rájuk a kereslet, mint a gépészmérnökökre? Mennyire igaz az, hogy ők azok akik mindenhez értenek egy kicsit, de semmihez sem igazán?"
Ne hallgass azokra az emberekre, akik azt mondják, hogy a mechatrósok mindenhez értenek egy kicsit, de semmihez sem igazán. Ilyen elven bármire rá lehet ezt mondani, ezek csak üres szavak, megalapotosság nélkül.
A mechatronikai mérnök az tökéletes választás lehet, ha szereted az infót, érdekelnek a villamos rendszerek és a gépészeti dolgok is. Nekem az összes mechatronikus ismerősöm nagyon hamar talált munkát, van olyan aki lifteket tervezett, és van olyan is amelyik egy tartályokat gyártó üzemben, ahol a robotokat állítja be. Ilyeneket egy gépészmérnök nem tud megcsinálni ez mindenki számára egyértelmű.
Kereslet az óriási rá, viszont elképesztően nagy meló elvégezni és beletanulni a szakmába. Ha végeztél, az autóiparban álomfizetésed is lehet.
Nem egyszerű szak, az biztos , és elég fura figurák járnak oda, gépészen talán kicsit emberibb társaságra találsz,ha érted mire gondolok..
Amit az előző írt miszerint "ezt a gépészmérnök nem tudja megcsinálni, ez egyértelmű" ezt viszont kikérem magamnak. Gépészmérnökin is van : 2 félév programozás, Elektrotechnika,Elektronika, Automatika , Szerszámgépek , ahol lehet egysmást tanulni, persze ha éredekli ez a része az embert.
Egy gépészmérnök akinek időközben megtetszett mondjuk a programozás vagy az elektronika , és saját szabadidejében magától hozzátanul ezekhez a dolgokhoz, simán fel fog programozni egy ipari robotot , ehhez nem kell Mechatronikai mérnöknek lenni , puszta érdeklődés kérdése. Sőt jobbat mondok. Egy technikus fel tud programozni egy robotot , ha ez érdekli (max nem ő írja a programot).
Nem attól lesz valaki jó egy adott területen,mert tanult ezt is , meg azt is az egyetemen, hanem,mert érdekli egy adott terület. Mechatrón is van olyan ember bőven,aki pl. nem szeret programozni , vagy olyan aki programozni szeret, de a mechanikát már annyira nem szereti. Szóval,mert sok mindent tanítanak nekik,nem azt jelenti,hogy a végén majd mindegyik is érdekelni fogja őket, és mindegyikben kimagaslóak lesznek. Ahhoz egyénileg, szabadidőben kell mindenkinek képeznie magát, az egyetem csak egy alapot ad.
Egyébként ma már tisztán mechanikus dolgok szinte nincsenek is , már lassan az összes dg mechatronikus szerkezetként fogható fel, de ezért kell értenie bizonyos szinten (és ez a mechantróra is igaz!) az elektronikához,automatikához , egy gépészmérnöknek is, hogy legyen valami rálátása, de ha valami igen komoly feladat van , akkor valószínűleg oda hívnak majd egy profi villamosmérnököt , meg egy profi gépészt, még a pénzéhes multik is.
Gépészmérnökin is van : 2 félév programozás, Elektrotechnika,Elektronika, Automatika , Szerszámgépek , ahol lehet egysmást tanulni, persze ha éredekli ez a része az embert.
2 félév programozás: Igen, nálunk is volt, olyan programozási nyelven, amit az 1970-es években használtak, jó alapot adott mindenkinek az önálló továbbfejlődéshez. :)
Elektrotechnika, elektronika: Ez annyira tág témakör, hogy kb. 1%át sem tanítják meg egy gépészmérnök az egyetemen. A legalapvetőbb dolgokat megtanulod, de itt sem kapsz olyan alapokat, mint egy mechatrós mérnök, aki tanul digitális rendszerekről, processzorok programozásáról, villamos mérésekről, robotok programozásáról, stb. Nincs olyan gépészmérnöki tanterv az országban, ahol ilyen tárgyakat tanítanának....
Szerszámgépek: ez tipikus gépész tárgy, nem kapcsolódik egyáltalán a mechatronikához...maximum egy cnc programozási része, de azt én teljesen külön venném.
Való igaz, hogy amit írtál az igaz. Bármiről tanulhatsz, otthon, önszorgalomból. De az számomra ordító nagy baromság, hogy gépészmérnökként önszorgalomból megtanulsz mechatronikai alapokat és később érteni is fogsz hozzá.
Erről csak két gondolatot írnék. Az egyik, hogy volt nálunk egy srác, akire mindenki csodabogárként tekintett. Szín ötössel elvégezte a Bsc gépészmérnökit, majd Mechatronikai Msc-re jelentkezett. Fél évig bírta ott, amikor megkérdeztem mi történt, akkor azt mondta, hogy akkora hátrányban van a Bsc-sekhez képest, amit a 2 év alatt sem tudna behozni. Olyan elméleti alapok hiányoztak, amit nem tudott pótolni egyetem mellett, önszorgalomból sem.
A másik, hogy ilyen elven amit te leírtál, akkor én fognám magam és elkezdenék itthon villamosmérnöknek tanulni. Marha sok értelme lenne, úgy hogy tanultam egy kis elektronikát és elektrotechnikát, meg minimális jelfeldolgozást és máris azt hinném, hogy én már betudnék tölteni egy olyan munkakört mint egy villamosmérnök. Ne röhögtessük már ki magunkat...
A lényeg, hogy az otthon történő önszorgalomból megtanult plusz dolgoknak csak akkor van értelme és haszna, ha olyan területeken fejleszted magad, ami kapcsolódik a tanulmányaidhoz és az elméleti alapokhoz. Nincs értelme más szakokról plusz dolgokat megtanulni és azzal szenvedni. Sose hasznosítanád...
Én még nem is hallottam ilyesmiről, kollégák fel is nevettek...:)
Hát én speciel 15 éves koromtól , 20 éves koromtól , középiskolában elektronika-elektrotechnika szakra jártam , meg csináltam belőle a végén egy technikusit. Egyetemen meg gépészmérnökin végeztem, nem éppen rossz eredménnyel. Talán állíthatom,hogy nagy részben így lefedi a tudásom zt,amit egy mechatrósnak tudnia kell.
Az önszorgalom pedig sokkal többet számít,mint,hogy milyen nevű tárgyakból siekrült kipuskázni a 2-est ötödszörre.
Most csak egy példát írok. Talán hallottál már Ferdinand Porsche-ről , az és a fiáról, unokájáról. Egyikük sem végzett egyetemet, mégis megalapítottak egy vállalatot, és mai napig a világ egyik legkiemelkedőbb autóit gyártja a nevükket viselő cég. Arra lennék kíváncsi,hogy hány egyetemet végezett (tökmindegy miylen : gépész v. mechatro) mérnök tudna ma megtervezni egy komplett autót, úgy hogy az a világ egyik legjobbja legyen , illetve talán ide sorolhatnánk az egyetemi tanárok 90%-át is. Nem a papír teszi az embert , nem attól fog jobban érteni egy mechantornikai mérnök a villanymotorokhoz mint egy gépészmérnök , mert neki volt egy féléves tárgya belőle az egyetemen. Pont az ilyen hozzáállású embereken szoktak röhögni 30 éve szakmában lévő hegesztő,marós,esztergályos szakemberek , mikor elkezdenek nekik okoskodni valakik , mert ő az tanulta 4 hónapig az egyetemen elméletben , és ezek rontják le sok mérnök presztizsét is.
Sajnos megint sikerült mellé beszélned, minden esetre a véleményem adott, úgy ahogy a tiéd is, majd mindenki szelektáljon kedve szerint, hogy melyik vélemény mennyi hasznos dolgot tartalmaz.
De azért tegyük hozzá, hogy te leírtál valamit, ami erősen nem egy általános dolog, utána meg kiderül, hogy te még technikusit is szereztél és úgy teljesen máshogy fest az egész. Tehát úgy akartál tanácsot adni, hogy teljesen a saját képedre formáztad az egészet. Én nem szereztem technikusit, gépészen is teljesen másfelé specializálódtam, de nem csak tapasztalatból mondom, hogy egy gépészmérnök szinte nem ért a villamos dolgokhoz. És egy laikus ember, aki életében nem hallott egy dologról, ráadásul alap dolgokkal sincs tisztában, az ne tudja már önképzés során azt elsajátítani, amiért más több évig szenved és gürizik. Még mindig teljesen abszurd és hülyeség. De, ha nem így gondolod, akkor kezdj el jogot vagy számvitelt tanulni önképzéssel és majd meglátjuk milyen szinten leszel 1-2 év múlva..
Az, hogy engem próbálsz beskatulyázni az megint a te szegénységi bizonyítványodat tükrözi, én nem fogok dicsekedni, hogy milyen eredményekkel végeztem, pedig tudnék, ha akarnék.
Én hamar találtam jól fizető helyet. Gyógyszergyártás, 650 nettó.
Nem tudom, ez ellenérvnek számít? A többi le van tojva aki csak ugat a háttérből.
"és elég fura figurák járnak oda, gépészen talán kicsit emberibb társaságra találsz"
Na ez elég csúnya, aljas általánosítás! Nem tudom, mi késztet egy gépész kollegát arra, hogy így vélekedjen az egész szakunkról anélkül, hogy ismerne is minket.
Mechás vagyok, a kari baráti társaságomnak kb. fele mechás, fele gépész. Mikor én a mechatronikára jöttem, épp a magas bejutási ponthatár miatt, rendkívül féltem, hogy tele lesz fura kockákkal, akikkel 2 percnél többet beszélgetni nem lehet. :D kár volt félnem, mert láttam, mennyi értelmes, de meglepően szociális ember gyűlt itt össze. Oké, ez mondjuk a fele a társaságnak - a másik fele meg a visszahúzódóbbak. De emberileg azok is mind nagyon segítőkészek. Azt láttam a mechán, hogy volt már első perctől egy nagyon erős összefogás, önzetlen segítés egymáson, ami azóta is megvan. A gépészeknél ilyet egyáltalán nem láttam, illetve csak sokkal-sokkal később kezdett kibontakozni valami, úgy talán a 2. félév végén, de azóta se az igazi. Kis, pár fős társaságok segítenek egymáson, de közös, egész szakra irányuló együttműködés gyakorlatilag nincs. És emiatt mondjuk akik nem kollégisták, és kevésbé vannak benne a társaság mindennapjaiban, jobbára egyedül maradnak a bajukkal, vagy sokkal nehezebben kapnak segítő kezet. Én ezt tapasztaltam.
A mechások nem kérkedtek azzal, hogy mi mechások vagyunk, de jó nekünk (ok, van egy-két elitista hülye, de ez messze nem általános, és épp ugyanúgy gépészek között is tudok mutatni olyat, aki oda meg vissza van tőle, hogy ő gépész és nem más, gépész a BME gépészkarán blabla...). Viszont a gépészektől visszatérően hallottam, még a tulajdon baráti körömben is olyan véleményeket, hogy fúú, hát ti mechások, ti aztán semmihez nem fogtok érteni. Sajnos van egyfajta rosszindulat a karon belül, aminek elfogadom, hogy lehet az alapja az, hogy néha van pár elitista hülye, akinek mindene a bejutási ponthatár és elitképzés hangsúlyozása, de épp annyira az is benne van a pakliban, hogy tanároktól, tanszékektől rendszeresen vissza lehet hallani, hogy mennyivel szívesebben oktatnak mechásokat, mert mi sokkal komolyabban vesszük nagy általánosságban a tanulmányokat. Épp azért is, mert sokkal jobban meg van szűrve a társaság, és a létszám viszonylag kicsi (110-120 fő), nem 450-en vagyunk, mindenféle előképzettséggel.
Én óriásit csalódtam pozitív értelemben ennek a szaknak a hallgatóságában. Pedig nem vagyok elitista, nem vagyok kocka (éppen a klasszikus kocka tárgyakkal, mint infó és matek volt a legtöbb szenvedésem :D ). Ez egy jó összetartó társaság, nem sz@rházi alakokkal.
De ne értsen félre senki, nem akarom leszólni a gépészeket, sőt. Zseniális emberek vannak ott is, nekem soha nem volt semmi gondom velük. Együtt szenvedjük végig ezt a korántsem könnyű kart, sok teljesen azonos tárgyunk is van, nem látom, miért kéne bárki is furkálja a másik oldalt rosszindulattal vagy nagyképűséggel. :D
Ja igen... s az meg, hogy ki mihez fog érteni: egy mechatronikust az tesz mechatronikussá, hogy meg van adva a lehetőség, hogy bármelyik irányba (gépészet / villany / infó) továbbképeződjön és amelyikek neki tetszenek, abban/azokban jobban elmélyüljön. Óriási hülyeség azt mondani, hogy semmihez nem ért a mechás. Ha semmihez nem ért, akkor szerintem bajok vannak - az azt jelenti, hogy a képzés alatt semmit nem tanult meg, semelyik irány nem keltette fel az érdeklődését annyira, hogy abban az irányban elinduljon, jobban teljesítsen, esetleg valamit pluszban is dolgozzon (TDK kutatás, vagy épp elmenjen dolgozni, pl. programozással kapcsolatos állásra...). De jellemzően 7 félév alatt mindenkiben kialakul egy elképzelés, hogy merre menne szívesen. Legalább egy irányt nagyon jól megtanulunk, jellemzően a gépészetet, mert ezt tanítják a GPK-n a legnagyobb óraszámban, ez igényel a legkevesebb plusz energiát. Így egy mechatronikus BSc-ről játszva elvégzi a gépész MSc-t, ha szeretné. És lesz nagyon jó gépészmérnök, ha szeretne. Viszont egy gépészmérnökből elég ritkán lesz mechatronikus, mert tényleg itt vannak olyan anyagrészek, aminek a bepótolása nem úgy megy, hogy félév elején átolvasod azt a két jegyzetet, hanem jó pár féléven keresztül ülepednie kell, hogy tényleg megértsd és applikálni tudd. Ez nem valami mechatronikás csodadolog, gépészetben is tudnék ilyet mondani, én például a statikát teljesen jól csak szilárdságtan legvégén értettem meg, dinamikát csak rezgéstan legvégén. És nagyon sokan mások is. Szóval ahhoz, hogy egységben lásd a mechanikát, el kell teljen négy félév. Ugyanígy van ez pl. mechatronika alapjai - rendszertechnika - irányítástechnika - számítógépes irányítás láncolattal is. Egy gépész is tanul bizonyos dolgokat ezekből, de azt biztosra mondom, hogy közük nincs hozzá, mert nincs mire építkezni, és nincs folytatása. Nekünk sincs közünk hozzá, amikor először halljuk, csak aztán még más tárgyakból előkerül 10-szer pl. a frekvencia- és Laplace-operátoros tartománybeli jelvizsgálat, és a végére összeáll, hogy miért is fontos ez nekünk, nem csak idegesen lesünk a padtársunkra zh alatt, hogy hé Pisti, toldd már közelebb a papírodat!
A kereslet óriási rá, a fizetések bámulatosak. Ha céltudatos vagy, és teszed is a dolgodat az egyetemen, nem csak végigsuttyóskodod, mint nagyon sokan teszik, és ügyesen nézelődsz az állások után, el lehet csípni álom állásokat ezzel a diplomával. Magyarországon bizony főleg autóiparban. De ott nagyon ;) A fizetések általában valamivel magasabbak, mint a gépészmérnököké, de ez nagyon erősen függ a betöltött munkakörtől is.
Remélem, sikerült pár félreértést és sztereotípiát elsimítanom.
Üdv.:
Egy mechatronikus hallgató. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!