Molekuláris bionika (Pázmány) vagy egészségügyi mérnök Msc biomérnök BSc-vel (BME)?
Még júliusig változtathatok a sorrenden és nem tudom, hogy melyik út lenne a kedvezőbb a jövőre nézve, esetleg melyikkel lesz jövedelmezőbb munkám.
Mindenképpen az orvosi és a műszaki tudományterület határán szeretnék dolgozni.
Biomérnökkel tuti lesz munkád.
A bionika lutri, legalábbis itthon, és az szerintemfőleg a kutatóknak való!
De persze az is számít, hogy téged melyik szak érdekel jobban. Nézz órarendet, tárgy leírásokat.
Biomérnök iparibb inkább analitika ilyesmik. Én azért nem mentem oda, mert nem igazán érdekeltek azok a tárgyak.
Szerintem mindkettővel ki lehet lyukadni simán az iparban amúgy. PPKE-n inkább szerintem újfajta eszközök és metodikák kifejlesztésével lehet foglalkozni. Pl ultrahangmikroszkóp, mikrofluidikai cuccok, agykutatási eszközök. Van sok érdekes téma, főleg MSc-re már be lehet lőni egy jó témát, amiből szerintem startup/spinoff is lejöhet. Bionika inkább infósabb amúgy.
Ha földhözragadtabb vagy, és biztos melót akarsz iparban, akkor BME inkább.
Infobio MSc-t viszont 1.5 év alatt is be lehet fejezni, ami nem rossz dolog. Ezalatt csinálsz egy zsír témát, szakdogát, nem is túl nehéz ez az MSc már... lehet jó kapcsolatokat építgetni a kutatási szektorban, jó ajánlókat gyűjteni, ami később létfontosságú lehet külföldön.
Az igazság viszont az, hogy vélhetően nem lesz szükség ennyi szakemberre. Ez viszont vonatkozik az eü mérnökre is... Ilyen állás nincs is tulajdonképpen, főleg itthon. Kevés cég foglalkozik orvostech eszközökkel, kórházakba meg kiket vennének fel? Csőd szélén áll az egész.
Ha viszont érdekel a genetika, bioinformatika akkor az Orvosi biotech egész jó. Bár az fixen 4 félév és eléggé hardcore... 2 év orvosi szinte, mellette nincs túl sok idő saját témákra ilyesmikre.
Nos ezzel nemigen segítettem :D Nehéz kérdés ez. Szerintem az informatika szektorban sokszoros szakemberhiány van amúgy, ezért talán bionika inkább. MSc-n és BSc-n is fel lehet venni rengeteg mérnökinfós tárgyat backupnak, és a végére simán lehet valaki teljes értékű programozó, mivel infós szak inkább...
Biomérnökin nem tudom ez mennyire van így.
Ja és tantervet jó nézegetni, de nagyjából semmit nem jelent a végefelé :)
Konkrétan én most úgy vagyok, hogy totálisan tökmindegy milyen tárgyaim lesznek MSc-n, csak befejezhetem 1.5 év alatt, nagyjából érdekeljenek, és emellett legyen időm saját önálló laborra, TDK-ra, startup cégre. Ha még érdekes tárgyak is vannak/hasznosak az csak plusz.
Attól függ melyik egyetem...
Vicces azért egy gagyi érettségire verni :D Komolyan nehogy már azt higgyük, hogy ettől lenne valaki zseni... de majd megértitek, ha végigjártok 3-4 év egyetemet.
Baromira nem számítanak ezek a dolgok.
Itt ITK-n az első 2.5 év gyakorlatilag alapozás. Semmi érdekes nincs benne. Aztán ha találsz valami érdekes témát és területet, szakdogára és MSc-re, akkor meg gyakorlatilag tökmindegy hová jártál. Az érettségi egy nevetséges vicc kb mindenhez.
Nem is lehet ezt megítélni pár félév alatt. Nem a szegedi képzésre gondoltál?
Legalábbis a mi évfolyamunkban még mindenki atom szorgalmas volt, kitűnő jegyekkel, maximalista hozzáállással... én kb csak kullogtam a többiek után, amire összeszedtem magamat. A szegedi képzésről hallottam inkább rosszakat.
...de mint mondtam ez sem való mindenkinek, sőt a többségnek nem. Egyszerűen a többségnek az kell, hogy a seggük alá tegyék a dolgokat. Az emberek azt hiszik, hogy végigjárnak x évet egy egyetemen, kapnak egy diplomát és jön a karrier. Lehet egy mérnökinfón így van, de ott brutális szakember hiány van.
Orvosi biotech, bionikus de még biomérnök állások szinte nincsenek itthon. Kb vicc állások: [link]
Szóval itt magadnak kell a nagyrészét a dolgoknak megtanulni, eléggé aktívan. Rengeteg cikket olvasni, folyamatosan kollégákkal és szakemberekkel beszélgetni, keresni a kapcsolatokat és gondolkozni. Reggel a WC-n, ebédnél, este a zuhany alatt. Folyamatosan járnia kell az agynak, különben teljesen reménytelen. Itt max iránymutatást kapsz, egy kis ízelítőt. Pont annyit, hogy aztán ha szükség van rá utána tudj nézni.
Ez pedig a témák során derül majd ki, ki mire képes.
Ki nem szarja le, már bocsánat, hány százalék volt az érettségije? :D (amúgy is egy vicc kb... főleg a matek nevetséges az itteni szinthez)
Ott majd az dönt, hogy hogyan tudod használni az agyadat, mik jutnak eszedbe, stb.
Akivel itt felsőbb évesként találkoztam prof vagy PhD-s, tanársegéd, mind rettentő segítőkész volt és jófej. Simán adnak TDK ajánlókat, KOKI-ba, MTA-TTK-ba cégekhez, külföldi laborokba bárhová. Nem tudom ez más egyetemen hogy megy, de itt tényleg kb közeli haveri viszony van a profokkal.
Harmadik év után teljesen átalakul az egész szak, onnantól már csak a téma számít... és akkor már sima ügy. Csak egy példa, Femtonics egy nemzetközileg rettentően menő imageing cég. Simán be lehet jutni így TDK-ra vagy akár szakdolgozat témára. Pl tervezni kell egy gyógyszeradagoló kamrát ablakos patkányba. Fúrnak egy lyukat a koponyába, beültetnek egy ablakot valami kis perfúziós kamrával, lehet beadni neki bármilyen gyógyszert vagy festést, közben egy száz milliós kétfotonnal szkenneled a kortexét. Láttam ilyen aranyosak :) Vagy az implantált cicákból elvezetni a TTK-n agyi biopotenciálokat, bizonyos ingerek után. Innen már szépen lehet haladni az agy-gép interfész elektródokig, amivel már robotkart lehet vezérelni lebénult embereknek.
...de van rákkutatós bioinfós téma, jelanalízis, GPU programozás, genetikus cuccok, bioinspirált bőr, stb...
aztán ott találod magad, hogy a haverokkal egy biotech startupon töritek a fejeteket kajálás közben :)
Semmi sem kizárt... Innen indult az Optoforce cég is, akik bimbószenzorokat gyártanak a DARPA-s Boston Dynamics robotkutyának :)
Ja és igazából egyet tudok csak mondani. Bármi lesz belőlem MSc/PhD után, ha zsírszagú burgerezőben kell húspogácsát pörgetnem napi 12 órában, én akkor sem bántam meg, hogy idejöttem.
Nem nagyképűség, de az 100%, hogy rettentő módon tágult a látásmódom a világról. Egyszerűen pont azért, mert mindenből tanultam egy kicsit. Nem vesztem el a részletekben, viszont az egész világképem óriásit fejlődött. Nincs már olyan science téma a világban, amihez ne tudnék legalább kocakutatóként hozzászólni. Én nem is tudtam magamról addig, hogy mennyire beszűkült vagyok. Csak álmodoztam bizonyos dolgokról, de ez pite.
Manapság, ha szembetalálkozok egy problémával, vagy támad valami új ötletem, egyből beindulnak a kerekek, és minden területről jönnek az asszociációk. Orvosi, mérnöki, biológiai, szoftvertech, web.. gyakorlatilag bármi.
Az a jó, hogy már nem csak álmodozok, hanem pontosan látom hogyan lehetne megoldani az adott feladatot. Még ha nekem jóval kevesebb is a tudásom hozzá mint egy specialistának, de tudom kit keressek, tudom hogy kérdezzem meg, és tudom, hogy mit.
Lehet hambit fogok pörgetni a sarki burgerdében, de ha közben eszembejut egy milliárdos startup, nem csak álmodozni fogok róla :P
Jah és még ami eszembejutott... Voltunk egy cégnél, ami eléggé ufó technológiákkal foglalkozik, már az irodájuk és a laborjuk is rettentő brutál (Majd lesz a BIK-ben is kétfoton részleg)
Kicsit brainstormingolgattunk egy filces táblánál, és nagyon komoly fizikusok, biológusok és egyéb arcok voltak ott... eleinte alig mertem megszólalni, mert csak vendégek voltunk ott. De amúgy rettentő laza volt a hangulat :D mintha sör mellett dumáltuk volna meg a dolgokat...
Szóval végülis azon kaptam magamat, hogy teljesen jól hozzá tudok szólni mindenhez, új szemszögből látva a problémát. Ráadásul beugrottak olyan dolgok is, ami külön-külön nem jutott eszébe senkinek sem (akik persze ugyan úgy szinte minden területen varázslók lesznek egyszercsak... viszont lehet 50 évesen mondjuk, nem 25 évesen a suli után)
Na mindegy lényeg a lényeg, hogy lehet igazából egyáltalán nem vagyok művelt mélyen. Fingom nincs már a kémiáról, nem is érettségiztem belőle :D Bioszt is úgy ahogy, csak ami kell... fizikából is ránézésre ami :) tényleg nem mélyítenek el semmiben sem.
... de kit érdekel ez? A kutatásban és a milliárdos biotech cégeknél, feltörekvő startupoknál/spinoffoknál ez számít? Az,hogy hány % volt az érettségid, vagy full 5-ös volt-e a diplomád?
A fenéket.. Az számít, hogy meg tudod-e értetni magad ezekkel a nagy koponyákkal, tudsz-e jókat benyögni egy brainstorming alatt.. tudsz e trükkös megoldásokat találni? Csak ez számít.
Nagyon hasznos válaszokat adtál!
Szerintem is nagy lehetőség van ebben a tudományban, de mindenki, minden egyes ember lebeszél róla.
Nagyon örülök, hogy végre van valaki, aki nem teszi ezt.:D
A nyílt napon én is láttam a patkányokat, nagyon izgalmas ez a terület is, illetve a génkutatásos, és a bioinfós része is nagyon érdekelne, csak ott van a munkakérdés. Így 19 éves fejjel nagyon nehéz eldönteni, hogy mihez is kezdjen magával az ember lánya, ha minden természettudomány érdekli. Nagyon szívesen megcsinálnám mind a bionikát, a biomérnököt, sőt még e vegyészmérnököt is egy kis fizika szakkal karöltve,de ehhez túl rövid az élet. Szóval iszonyatosan nehéz az egész döntés, mert egyszerre szeretnék környzetvédelemmel, anyagtudománnyal, asztrofizikával, részecskefizikával, gyógyszerkutatással, genetikával, molekuláris biológiával és virológiával foglalkozni.
Ilyenkor mi a teendő? Jelenleg a bionika van az első helyen utána a biomérnök és utána a begyészmérnök. Jelenlegi kémiatudásom nem elegendő az utolsóhoz, de behozható, szóval igen, egy kicsit ki vagyok borulva.
Egyébként ez az ufós cég nagyon királyul hangzik,bármit is csinálnak:D Szerinted a BIK hány embernek fog munkát adni? Egyébként azt sem tudom, hogy külföldön mekkora piaca van a bionikának, mondjuk biztos nagyobb mint itthon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!