A Károli japán szakon japánul is meg lehet tanulni?
Az egyetemen előszeretettel hangoztatják, hogy az egyetem nem nyelviskola. Tehát ugyan vannak nyelvórák azok számára, akik még nem tanultak japánt korábban, engedj meg két összehasonlítást:
1) el tudnád képzelni, hogy német- vagy angol szakon a der-die-das-szal, vagy a "there is there are"-ral kezdenék a tanítást?
2) sajnos az utóbbi években 0 nyelvtudással is lehet japán szakra jelentkezni, és a felvitelizők kb 80%-át ennyivel veszik fel, viszont nekik valami olyan őrületes gyors tempóban darálják le a tudnivalót a nyelvről, hogy ott gyakorlásra és elmélyülésre nincs idő. Gondolj bele: az anyag, amit át kell, hogy vegyenek egy év alatt, az kb a nemzetközi japán nyelvvizsga (JLPT) N4-es, tehát második legkönnyebb szintjének felel meg. Ami még mindig nem egy magas szint, és az eléréséhez kívánatos óraszám 500 - 600 körül van. Na mármost nekik erre van 2 félévük, ami félévente 13-14 szorgalmi hetet számolva 26-28 hét, heti 6 órában, az kevesebb, mint 200, igaz? Azt hiszem, ehhez nincs mit hozzáfűzni...
Aztán felsőbb évfolyamokon is vannak még nyelvi tárgyak is, mert elő van írva, hogy kell, de többsége inkább a nyelvről való tanulás, mintsem egy alapos nyelvtanulás.
Talán az a kb 20% diák, ami már eleve legalább N4-es vagy annál magasabb nyelvi szinttel jelentkezik, jár jobban, mert ők onnan indulnak a tanulásban, illetve ösztöndíjat is nagyobb valószínűséggel kapnak majd meg. Mivel a Japánba szóló ösztöndíj elbírálásakor döntő szempon a nyelvtudás!
Úgyhogy ha valóban a japánnal képzeled el a jövődet, akkor - ha elfogadsz egy tanácsot valakitől, aki immár több mint fél életét a japán nyelvvel és kultúrával töltötte - akkor elsősorban ne arra számíts, hogy ott fogsz megtanulni japánul. Nagyon sok hasznos ismeretet lehet megtanulni az egyetemen, úgy a japán irodalommal, történelemmel, mint művészetekkel, társadalom- és egyéb tudományokkal kapcsolatban, de magát a nyelvet, ha alaposan el akarod sajátítani, külön úton is célszerű tanulni. Ami lehet, hogy nem olcsó, viszont - ha valóban nem csak egy akarsz lenni a 100-ból, aki úgy végzi el az egyetemet, hogy valamennyit azért japánul is tud - hanem úgy, hogy japánul is nagyon jól tudsz, akkor azt külön is tanuld, ha lehet. Máskülönben pedig nem fogsz japános állást kapni, mert lesz néhány ember, aki jobb nálad (nyelvileg, márpedig állás szempontjából a nyelvi szint a lényeg), és ők fogják betölteni azt a nem túl sok japános helyet.
Egyébként megkérdezhetem, hogy mennyi idős vagy, és mi vitt a japán felé? :)
Nagyon köszönöm a válaszod! Sokat segített. :) 16 éves vagyok és most kellene eldöntenem hogy mire koncentráljak tanulás terén. Eddig nem igazán voltam jó tanuló olyan hármas felé kacsintgattam. Viszont már egy hónapja a japánon gondolkodom. Engem az anime vitt erre az útra, ezen keresztül ismertem meg jobban a kultúrájukat. Elkezdett érdekelni és utána olvasgattam a neten. Elkezdtem ábrándozni, hogy milyen lenne egyszer eljutni oda és kaptam egy ötletet, hogy miért nem megyek ilyen szakra? Azonnal rákaptam mivel ezen kívül nem igazán érdekel semmi. Viszont vannak kétségeim. Rengeteg pont, kell hogy bejussak és akkor még ott sem vagyok. Nem igazán hisznek bennem mivel eddig nem nagyon tanultam, pedig komoly az elhatározásom. Pedig tényleg komolyan gondolnám ezt de sajnos nem nagyon van segítségem emiatt tényleg el vagyok keseredve.
( nem csak az anime érdekel )
És külön úton hogy lehetne megtanulni, vagy legalább alapokat szerezni?
Én károlin vagyok néderlandisztika szakos. Ugye hollandot nemigen tanítanak a középsulikban (csak egy-két kiváltságos helyen), tehát az átlag 0 hollantudással érkezik a szakra, de van 2-3 csoporttársam, akik voltak kint 1-1 évet Hollandiában, ők az első két hétben ügyesnek számítottak, de ugye két hét alatt olyan tömény mennyiségben zúdult ránk az anyag, hogy hamar beértük őket. Heti 4 nyelvóránk volt, ebből 3 másfél órás, egy pedig 45 perces. Ezt a 4 órét 3 különböző tanár tartotta, ebből egy csak hollandul hajlandó beszélni, ő egyébként holland is. Négy különböző tankönyvünk van, illetve van olyan, amihez külön munkafüzet van. Az órák többnyire arra elengendőek, hogy megkapjuk a tanulnivalót, illetve ha kérdezünk, értetlenkedünk, elmagyarázzák. A lényeg az, hogy beiratkozáson nekünk elmondták, hogy heti 4 óra iszonyat kevés, szóval napi 2 órákat mindenképp üljünk le gyakorolni, ha akarunk is tudni hollandul. Én lelkiismeretes vagyok, tanulok sokat, szeretem csinálni, úgyhogy tartom a tempót, és ezzel mindenki így van, aki szereti és szorgalmas. Nálunk első félév végén volt egy nagy zh, ami eldöntötte, tovább mehetünk-e hollandból, el kellett érni bizonyos százalékot.
Év végén meg ugye egy nyelvvizsga volt, amit a tanáraink tartottak. Most már az előadásaink hollandul vannak. Egyébként nálunk sok lehetőség van kiutazásra, valaki hollandul írja meg a szakdolgozatát, úgyhogy én elhiszem, hogy fogunk tudni rendesen, ezután meg ugye jön a tolmács képzés. Ki van kötve, ha jól tudom, hogy a 3. év végére el kell jutnunk felsőfokra, úgyhogy egy nyelvszakon igenis megtanulod a nyelvet.
Nagyon köszönöm a válaszodat, mielőtt oda érnék mindenképpen legalább az alapokat szeretném tudni már most szépen lassan elkezdtem tanulni a hiraganákat, hiába van még 4 évem :)
Viszont magas a ponthatár és nem tudom hogyan kellene azokat összeszednem.
Alapvetően akkor fogsz megtanulni japánul, ha külön foglalkozol vele rendszeresen. Önszorgalom, magántanár, Japán Alapítvány rendezvényei, japán nyelvű videók nézegetése felirattal ilyesmik. Ha csak az egyetemi nyelvórákra hagyatkozol egy tisztességes, a gyakorlatban működő középfokot MA végére el lehet érni. Aki rendesen tanul külön az ennél sokkal jobbra is képes; ismerek olyat aki a 4. év elején már tolmácskodott a Suzukinál pedig a nulláról kezdte.
Ismerem az ELTE-s dolgokat is (a károlin végeztem) és igazából a legjobbak, legkitartóbbak mindkét helyen megtanulnak japánul. Aki "csak" elvégzi a szakot és lediplomázik annak viszont szerintem jobb eséllyel lesz társalgásképes nyelvtudása akkor, ha a károlira járt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!