Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyek a leghaszontalanabb...

Melyek a leghaszontalanabb diplomák, szakmák? Miért?

Figyelt kérdés
Amik tényleg sem Magyarországon, sem külföldön nem jók semmire, a "tudás" amit adnak teljesen haszontalan vagy saját kútfőből is megvan, vagy annyira felesleges, elvont, hogy nem hasznosítható semmire? Maximum ugyanazon a szakon tanárként.

2013. jún. 13. 17:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
34%
magyarországon pl tök feleslegesek az ilyen egyiptológus meg társai szakok. de nem látom értelmét hogy egy hadseregnyi andragógiást képeznek. pont ezek miatt se látom értelmét a kodolányinak,az apor vilmosnak és az ehhez hasonló "egyetemeknek" ahová az ember csak időtöltésképp megy.
2013. jún. 13. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%
Nincs olyan, ami haszontalan, olyan sincs amivel nem lehet kezdeni valamit, olyan meg végképp nincs, ami "saját kútfőből is megvan". Egyszerűen vannak jelenleg népszerű, és kevésbé népszerű szakmák, de ez folyamatosan változik a technikai fejlődéssel, a politikai berendezkedés átalakulásával, az igények változásával. Persze nemsokára jönnek a nagyon széles látókörű válaszadók, hogy "bölcsészdiplomával mindig jut hely neked a mekiben", meg hasonló humor dolgok, de a valóság az, hogy ha talpraesett vagy, szereted amit csinálsz, és jó is vagy benne, akkor gyakorlatilag bármilyen képesítéssel meg tudod teremteni magadnak a jólétet. Meg most lehetne azt is mondani, hogy ugyanezzel a motivációval egy mérnöki vagy informatikai végzettséggel sokkal könnyebb elérni a célokat, de ahogy az előbb írtam, nincs garancia arra, hogy ezek hosszútávon is hiányszakmák, illetve jól fizető szakmák is maradnak.
2013. jún. 13. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
91%

Az Egyiptológia szak pont rossz példa volt a haszontalanságra. Egyetlen egy egyetemen tanítják, és nagyon kevesen fejezik be a szakot. Persze Magyarországon lehet, hogy nem tudják kamatoztatni a tudásukat, de aki ilyen szakra megy, az kétlem, hogy Magyarországban gondolkodna.

Egyébként meg szerintem sincs olyan, hogy felesleges szak, és egyetértek az előttem szólóval: talpraesettség és motiváltság kérdése az egész. Ha jobb híján mész egy szakra, és épphogy elvégzed, végigbukdácsolod, lesz ugyan papírod, de lelkesedésed és valós tudásod aligha. Ezért nem érdekeltek soha a büfészakozós emberek - nem tudnék olyasmit tanulni, ami ugyan jövedelmező, de nem érdekel. Részemről ha nekem valaki azt mondaná, ,,Egyiptológiára járok", sokkal lelkesebben tudnék reagálni, mint arra, hogy ,,infóra járok", és nem azért, mert az infó unalmas (oké, számomra az is), hanem mert számomra olyan érdekes minden egyes kultúra, pláne ezek az ókoriak... Imádom, ha egy ember tud mesélni, pláne ha lelkes, és izgalmas is, amiről beszél.

2013. jún. 13. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Tulajdonképpen épp ez a része érdekelne, hogy sok mindenről mondják, hogy nem jó semmire, egy általános iskolás is tudja, tanulni sem kell és megvan.

De ezek között olyan képzések is vannak, mint például a fent említett egyiptológia amire itt tényleg nem sok szükség van és valóban a világ nem halad tőle előre, de érdekes, a múlt kutatása szempontjából fontos és egy muzeális értékű egyiptomi lelet is van olyan fontos, mint egy új híd megépítése.

Az andragógia is lehetne egy keresettebb tudomány, csak a többségnek halvány lila gőze nincs ott mit tanulnak, egyébként is túl sok van belőlük. Ugyanígy a furcsa nevű bölcsésztudományokkal, társadalomtudományokkal, ami szintén büfékarnak minősül, de mégis az emberiség a társas kapcsolatokra épül, valakik vezetik a többséget, Magyarországon is van elég társadalmi probléma, márpedig egy mérnök nem fogja megoldani és a haver unokaöccse politikus sem, aki talán elvégzett a Kodolányin valamit. Ahol biztos vannak olyanok, akiknek tényleg van hasznosítható tudásuk, de a fizetős, átnyomjuk pénzért főiskolákon végzettek egy része vajon mennyit tud? És nem csak a komédia szakosok, hanem a mérnökök, stb.

Nem feltétlenül szakfüggő, hogy valaki egy buta semmirekellő, büfészakokon is lehet valaki kiemelkedő, és egy büfészakon is kell tanulni (mondjuk filmszakos szobatársam Twillight elemzése tényleg durva volt). Persze egy infó szakon biztos többet kell tanulni és nehezebb, de olyan szakbarbár "okos" embereket ismerek, akik a saját elvégzett szakjukon kívül egyszerűen semmit sem tudnak, alapvető műveltségi kérdéseket sem. Rosszabb esetben a saját szakukon is csak átbukdácsoltak és lehet építészmérnökök, de kb. egy kutyaházat nem tudnak önállóan felépíteni.

2013. jún. 13. 18:23
 5/12 anonim ***** válasza:
72%
szerintem a filozófia teljesen haszontalan, mert tényleg semmire sem jó
2013. jún. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
90%

Vannak szakok, amelyek lényegében töltelékszakok. A karok indítják, mert úgy igazán szakemberek nem létszükségletek az oktatásához, külön felszerelés se kell. Illetve a színvonal érdekében kellene, de a képzés megindulhat ezek nélkül is.

A karok szempontjából a legfontosabb, hogy megkapják a fejkvótát, legyen kit tanítani. Ezért jók ezek a töltelékszakok.


A felvi.hu-n körülbelül metaforákban van leírva, mire jók ezek. Egy naiv pályaválasztó azt olvassa ki belőle, ami neki tetszik, egy nem naiv, kívülálló embernek lejön, hogy igazából adott szak "nesze semmi fogd meg jól".


Ezen szakok közös ismertetője általában, hogy sok területbe belekóstolsz, de semmihez se értesz igazán; amit papíron meg tudnál csinálni, arra a gyakorlatban vagy nincsen szükség, vagy más szakemberek értenek hozzá, te nem. Adott szak nehézsége intézményenként változó, ahogyan a tanterv is... A szak általában a karon belül lenézett.

Az a gond, hogy ezek közül sok szak elhivatottá tesz egy társadalmi probléma megoldása iránt (lehet ez szociális, műszaki, természeti stb. gond). Mondjuk érthető valahol, ezzel hívogat. Aztán szerencsétlen hallgató egyetem alatt rájön, hogy amire elvileg képes lesz majd, arra más szakemberek vannak...


A műszaki menedzser, környezetmérnök, környezettan, természetvédelmi mérnök a kedvenceim ilyen téren.

Humán szakokat annyira nem ismerem.

2013. jún. 13. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
88%

Hogy kell-e tanulni, attól függ...


Vannak szakok, ahol egy átlagos képességű embernek szinte nincs élete, ha benn akar maradni. Egyszerűen olyan sok a követelmény, és szorgalmi időszakban is.


Őket nem számítva (mert ők tanulnak, mint bolond, hogy diplomát kapjanak), az "emberibb" követelményű szakokon:


Ha az a cél, hogy valaki minél kevesebb idő ráfordításával tanulja meg az anyagot, és "méri", hogy vizsga előtti éjjel három óráig mennyi órán keresztül kell tanulnia, ami abból áll, hogy kétszer elolvassa az anyagot, és a rövidtávú memóriájából a vizsgán előhúzza, nos: az ilyeneknek büfészakon tényleg alig kell tanulniuk, míg keményebb szakon az az utolsó pill-ban kétszer elolvasás is eltart egy ideig...

Ha hosszabb távú tudásra törekszünk, akkor büfészakon is kell tanulni... Büfészakos vagyok, és van életem, erre odafigyelek, de mégis állíthatom, hogy sokat tanulok. Ráadásul voltam konferencián, egyéb szakmai jellegű programon már most. Ezek is időt igényelnek.

2013. jún. 13. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
96%
Egyébként az ilyen könnyebb szakoknak tényleg csak kb. akkor van értelme, ha nagyon komolyan veszed. Ha csak végigcsinálod kettessel úgy, hogy mindig csak annyit tanultál, amennyi mindenképpen szükséges volt, akkor semmit nem fog érni, mert tudás nincs mögötte és mondjuk túl sok munkalehetőség sincs. Azt a párat elkapkodják a legjobbak, a többiek pedig az életben nem találnak a végzettségüknek megfelelő állást.
2013. jún. 13. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
50%

Kedves első!

Nem andragógiás, hanem andragógus.:)

Több ismerősöm végzett ezen a szakon, viszonylag könnyen el tudtak vele helyezkedni a szakmájukban.

2013. jún. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem a filozófus. Mivel olyan dolgokon gondolkodnak, ami semmivel nem viszi előrébb az emberiséget, de még az embert önmagát sem. Nem tudom egyáltalán hol lehet ilyesmivel elhelyezkedni.
2013. júl. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!