Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyiket válasszam? Biológia...

Melyiket válasszam? Biológia (Bsc) vagy Kémia (Bsc) vagy Környezetmérnök (Bsc).

Figyelt kérdés

Sziasztok, végzős vagyok!

Környezetvédelmi tagozaton tanulok, kedvenc tantárgyam a biológia és a kémia, de a környezetvédelmet is szerettem.

Melyik képzést lenne érdemes választanom?

Melyikkel lehet legkönnyebben elhelyezkedni?

Köszi a válaszokat.



2012. dec. 1. 21:22
 1/6 anonim válasza:

Nem akarlak elszomorítani, de azt hiszem ezek közül egyikkel sem tudsz majd.


Persze attól függ, hogy hol tanulod. Ha bioszra mész akkor csak szeged, vagy ha elméletes vagy akkor pest. Én bioszos voltam, és munkanélküli vagyok. :) Civil szektorban kaptam melót, de oda soha többet nem megyek dolgozni..... most vagy más szak után nézek, vagy nem tudom, biológián belül szakosítom másra magamat.


Ha kémia akkor megint szeged, vagy debrecen. Gyógyszergyárba elméletileg jók, de azt tapasztalom az ismerőseim által, hogy jobban szeretik ha maguk képzik ki a vegyiparisokat a saját házuk táján.


Környmérnök, hát ezt nem tudom. PE, és BME, de eléggé kirakat szaknak tűnik. ismerősöm izraelben dolgozik ezzel a szakkal (napos területen fejlesztő). Neki jól megy, de neki volt hát szele. Egy másik közeli ismerősöm pedig mellé még megcsinálta a tájgazdát, meg a mezőgazdmérnököt, és így is munkanélküli.



Én is környvédes voltam amúgy szabolcsban. :)


Na de picit a bioszt fényezem: az a világ látás amit ott kapsz, az fantasztikus. Ha betudod fogadni a sok sok tárgyat, akkor nagyon jól jársz. A humánetosz az valami fantasztikus. Egy tuti, ha bioszra mész akkor nagyon feküdj rá a statisztikára, mert a biosz alapja manapság a statisztika. Én most munkanéküliként ezt tanulom, hiszen sajnos nem megy jól a statprogramozás (R-programozás), de rajta vagyok a témán. Az evolúciót megtanulni, kapizsgálni, az meg mindenhol ott van, és tényleg ott van a politikán át a hétköznapokig, félelmetes.


A tudomány területek közötti harc az visszataszító tud lenni, de el kell fogadni, hiszen elméletek jönnek, és mennek.


De egyet tudnod kell: sok helyen amolyan szellemi segédmunkások vannak az egyetemeken. Azaz töltelékek egy jól tejelő gépezetben.... ezt majd megtapasztalod.


Ha egy dolgot akarsz csak megjegyezni, akkor az ez legyen:

NE puskázzál, vagy ha igen akkor nagyon seggeld be utána az anyagot, mert külföldön a tudás kincs. Itthon pofára osztják a melót sok helyen, de külföldön az vagy ami a fejedben van. Itt ruhás zsákkal járnak a lányok vizsgára, és ez egy szörnyű dolog.

2012. dec. 1. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Környezetmérnöki szakra ne menjél! Egy rakat k@ki... :(
2012. dec. 1. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

én másodéves kémiás vagyok. nyilván erre szavaznék. de igazából a bsc-s diplomák nem sokat érnek. a vegyipari laborok is sokszor inkább egy technikust vesznek fel a bsc-s vegyész helyett, mert neki kevesebb lóvét kell fizetni és max betanítják maguk arra, amit esetleg nem tud.

bioszos baromi sok van, környezetmérnök meg kamu szak.

2012. dec. 2. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Sínen vagy!

Maradj a környezetvédelmi szakon! az a jövő! most még nem annyira,(mert sajnálják a pénzt a környezetvédelemre) de pár év, és ez lesz a nyerő!

bárhol, bármikor el tudsz helyezkedni, mire végzel. ja.. nagyon fontos az angol profi ismerete, és nem árt németül, vagy oroszul-kínaiul legalább középfokon...ez utóbbi kettő még fog némi kavarodást okozni..ha profi környezetvédős leszel, lehet, hogy kínában fogsz könnyedén elhelyezkedni úgy, hogy pont egy orosz ajánlatot utasítottál vissza...

2012. dec. 2. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
29%
még hogy a biosz szakkal nem lehet elhelyezkedni, meg hogy sokan vannak... ez nagy baromság. Van olyan évfolyam, melyben 260-an kezdték el a szakot, és 10-en végezték el 5 év alatt (3+2)Biológusként könnyen el lehet helyezkedni pl. az egyetemen (phd, és ott maradsz tanítani), különböző mezőgazdasági cégeknél (vagy pl. Szegeden az akadémia kutatóközpontjában)A kémia dettó.
2012. dec. 3. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
49%

Bemásolom ezt, forrás: rita63



"Környezetmérnökként végeztem pár éve. Nem tudtam a „szakmában” elhelyezkedni, pedig jó eredménnyel végeztem anno. Leírom gondolataimat, elsősorban a pályaválasztás előtt álló célközönségnek.


I. Ha most állsz pályaválasztás előtt, NEM ajánlom ezt a szakot elvégzésre, elhelyezkedési esélyek rosszak. Ha érdekel a műszaki pálya válassz más mérnök szakot: gépész, villamos, építész, építő, vegyész, geodéta. Ezek konkrétabb, mélyebb tudást adnak egy szakterületen, másrészt ha jó vagy, tényleg van is rájuk kereslet. A környezetmérnök tulajdonképpen nem ért mélyebben egy szakterülethez sem. Természettudományos alaptárgyai a többi mérnökéhez hasonlók (matematika, fizika, kémia) de a felsőbb évfolyamokon már nem adnak elmélyült tudást semmiben, hanem belekapsz ebbe-abba, féléves tantárgyacskák keretében. Attól, hogy tanulsz egy félév természetvédelmet, még nem téged fognak majd természetvédelmi parkok alkalmazni, hanem pl. egy biológust. Szennyvíz- és víz területeken sem környezetmérnököt fognak keresni, hanem építőmérnököt. Környezetvédelmi minták analitikájához pedig vegyészmérnököt keresnek. Összefoglalva, nem érezheted majd végzéskor, hogy te tényleg értesz is valamihez, másrészt kevés esélyed van rá, hogy elhelyezkedj mérnöki pályán.


II. A környezetmérnöki képzést azért indítják, hogy az egyetemen oktatóknak(!) legyen munkájuk, ne kelljen elbocsátani őket. Azt nem nézik, hogy a hallgatók el tudnak-e majd helyezkedni vele. Szerintem tudatában vannak, hogy nem piacképes a szak, de nem elég lelkiismeretesek ahhoz, hogy ebből levonják a tanulságot.

Pl. az egyik egyetemen, mivel a bányász képzésre már nincs nagy érdeklődés, elindították hát a környezetmérnökit, hogy ne kelljen a karon az oktatókat elbocsátani. Vagy például, agrár egyetemeken is indítanak ma már környezetmérnöki képzést, miért? mert az agrár szakma iránti érdeklődés szintén visszaesett és valamit ki kellett találni. Nagyjából ugyanazt tanulod, mint a régi szakokon, némi környezetvédelemmel leöntve. Mindkét helyről, tapasztalatból írom!


III. Elhelyezkedhetsz pl. környezeti hatástanulmány író cégekhez. Ha van egy tervezett nagyobb beruházás, fel kell deríteni annak hatásait a környezeti elemekre (talaj, víz, levegő, élővilág, környező lakosság stb.). Erre hivatott lenne a környezetvédelmi hatástanulmány, melyet a beruházó elkészíttet egy ilyen céggel s benyújt a környezetvédelmi felügyelőségre (ez jogszabályi kötelezettség). A gyakorlatban környezetmérnökként lényegében az a feladatod, hogy a beruházót képviseld és leírd, „tudományosan” alátámaszd, hogy nem lesz jogszabályokba ütköző negatív hatás. Meg van kötve a kezed, mert nem készíthetsz elfogulatlan és reális elemzést (a beruházó fizet, aki lojalitást vár). Érzékenyebb lelkeket, akikben van a környezet védelme iránti elkötelezettség, ez megviselheti. Volt szerencsém nekem is egy hatástanulmány készítéséhez, ami mintegy próbaidő volt egy cégnél. Szerintük szépen megcsináltam ugyan, de ki kellett volna belőle húzni „dolgokat”. Erre nem voltam hajlandó, így véget is ért hatástanulmány írói karrierem.

Környezetmérnök végzettséggel, ha akarod, kétéves kurzusokon továbbképezheted magad szakmérnökké (pl. talajtani, levegőtisztasági, zaj), hogy aztán annál nagyobb szaktudással támaszd alá a hazugságot. Szakmai fejlődésre tehát van lehetőség.


IV. (Elvileg) elhelyezkedhetsz regionális környezetvédelmi felügyelőségeken, vízügyi igazgatóságokon, nemzeti parkoknál (régiónként 1-1 van), gyakorlatilag csak, ha van ismerősöd, aki ott dolgozik. A felügyelőségeknél is előfordulnak hasonló dolgok, hogy „lojálisak” egy céghez, gyároshoz, ha a felettesed azt mondja, meg kell adni az engedélyt, meg kell adni, különben repülsz. Ugyanez van ellenőrzéseknél, felülvizsgálatoknál.

Továbbá mehetsz még környezetvédelmi civil szervezethez, ha lelkes mozgalmár típus vagy és szeretnéd a környezetbarát életmódot népszerűsíteni. Valamilyen többlet tudás (jó nyelvtudás, pénzügyi ismeret, számítástechnika stb.) jól jöhet, hogy te kapd meg az ilyen állást + már egyetemi éveid alatt ismerkedj meg egy ilyen szervezettel, légy aktív.


V. Összefoglalásként elmondható, hogy a környezetmérnök végzettségű emberekre kicsi a kereslet, másrészt sokszor nem is a környezet védelméről, hanem az ellenkezőjéről a megalkuvásról szól a környezetmérnöki munka, korrupt terület.

Nekem nagy kiábrándulás volt ez a szak, 5 évet lelkesen végigtanultam, hogy aztán szembesüljek, nincs is ilyen „szakma”, hogy környezetmérnöki. Ha reál érdeklődésű vagy, menj orvosnak, tanárnak, más mérnöknek, de ne környezetmérnöknek!"

2012. dec. 6. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!